Oprysk na mszyce, czyli naturalne i chemiczne zwalczanie szkodników

Mszyce to jedne z najczęściej spotykanych w ogrodach szkodników. Nie są wybredne, dlatego można je spotkać zarówno na drzewach czy krzewach, jak i roślinach ozdobnych. Lubią też chwasty i rośliny doniczkowe stojące na tarasie czy w mieszkaniu. Jakie preparaty na mszyce wybrać i kiedy stosować?

Pluskwiaki można zwalczać, stosując metody naturalne, które nie szkodzą środowisku ani innym owadom, sięgając po ekologiczny oprysk na mszyce albo najbardziej skuteczne środki chemiczne. W ogrodach najlepiej wykorzystać naturalne metody zwalczania mszyc oraz ekologiczne środki owadobójcze. Jeśli jednak mszyc pojawiło się bardzo dużo, jedynym sposobem na uporanie się z tymi nieproszonymi gośćmi jest chemia. 

Lista potrzebnych produktów:

Spryskiwacz 550ml 15G545
Spryskiwacz 550ml 15G545
Special Price 4,97 zł Zamiast 7,00 zł
Opryskiwacz ciśnieniowy 3 L 15G504
Opryskiwacz ciśnieniowy 3 L 15G504
Special Price 43,12 zł Zamiast 56,00 zł
Opryskiwacz ciśnieniowy 1 L 15G501
Opryskiwacz ciśnieniowy 1 L 15G501
Special Price 18,96 zł Zamiast 24,00 zł
Opryskiwacz ciśnieniowy 20 L 15G508
Opryskiwacz ciśnieniowy 20 L 15G508
Special Price 148,33 zł Zamiast 163,00 zł
Spryskiwacz 1000 ml 15G546
Spryskiwacz 1000 ml 15G546
Special Price 8,04 zł Zamiast 12,00 zł
Opryskiwacz ciśnieniowy 1.5 L 15G502
Opryskiwacz ciśnieniowy 1.5 L 15G502
Special Price 21,06 zł Zamiast 27,00 zł
Opryskiwacz ciśnieniowy 2 L 15G503
Opryskiwacz ciśnieniowy 2 L 15G503
Special Price 23,10 zł Zamiast 30,00 zł
Opryskiwacz ciśnieniowy 7 L 15G506
Opryskiwacz ciśnieniowy 7 L 15G506
Special Price 60,80 zł Zamiast 80,00 zł
Opryskiwacz ciśnieniowy 5 L 15G505
Opryskiwacz ciśnieniowy 5 L 15G505
Special Price 53,96 zł Zamiast 71,00 zł

  • preparat do oprysków.

Osoby szczególnie wrażliwe powinny zastosować również maseczki ochronne, żeby uniknąć wdychania rozpylanych substancji, zwłaszcza jeśli oprysk na mszyce jest chemiczny.

Ekologiczne sposoby zwalczania mszyc

Zwalczanie mszyc warto rozpocząć od zastosowania środków ekologicznych. Jednym ze sposobów jest zadbanie o odpowiednie sąsiedztwo dla roślin. Chcąc uprawiać np. seler, należy posadzić go z dala od krzewów głogu, uwielbianych przez mszycę dwudomową głogowo-marchwianą. Powinno się również regularnie usuwać chwasty będące żywicielami pluskwiaków (np. komosę), a także sadzić rośliny, których mszyce nie lubią, czyli np. czosnek.

Z pomocą w ekologicznym zwalczaniu mszyc mogą przyjść też owady, dla których mszyce stanowią atrakcyjny pokarm. Chodzi tu przede wszystkim o dość powszechnie występujące biedronki, ale także pryszczarki mszycojady i inne organizmy. Jeśli zasiedlimy ogród naturalnymi wrogami mszyc, powinniśmy wstrzymać się z innymi metodami ich zwalczania. Nawet domowe opryski zwykle skutkują uśmierceniem zarówno pluskwiaków, jak i pożytecznych owadów.

Naturalny oprysk na mszyce

Jeśli chodzi o zwalczanie niechemiczne, bazujące na metodach naturalnych, skuteczne będą opryski ekologiczne. Na mszyce działa preparat sporządzony z pokrzywy, mniszka lekarskiego, czosnku, wrotycza pospolitego i krwawnika pospolitego. Dobrym rozwiązaniem jest też mydło potasowe o zapachu czosnku. 

Oprysk na mszyce rozpoczynamy od wymieszania w opryskiwaczu środka w odpowiednich proporcjach. Następnie wkładamy rękawice ochronne i okulary, ewentualnie maseczkę i dokładnie spryskujemy zainfekowane rośliny.

W celu poprawy skuteczności oprysków do wywarów roślinnych przygotowanych samodzielnie możemy dodać płynne mydło potasowe w ilości 10-20 g na litr lekko podgrzanej wody. To mydło tworzy błonkę na powierzchniach opryskiwanych roślin, co ułatwia przyleganie i wydłuża działanie ochronne. W przypadku stosowania szarego mydła w kostce możemy je najpierw zetrzeć na tarce, żeby się szybciej rozpuściło. 

Zwalczanie mszyc - opryski chemiczne

Jeśli naturalne metody nie zadziałają, co najczęściej jest spowodowane liczebnością mszyc, musimy stosować oprysk chemiczny. Starajmy się jednak używać preparatów jak najmniej szkodliwych dla środowiska i toksycznych dla innych owadów.

Możemy spryskać rośliny np. olejem parafinowym. Na rynku dostępne są produkty zawierające właśnie tę substancję. Zwykle stosuje się je w okresie zimowym, w celu zniszczenia form zimujących. Środki bazujące na oleju parafinowym są bezpieczne dla środowiska, niestety wraz z mszycami niszczą też pożyteczne owady. Z tego powodu powinno się ich używać tylko w ostateczności.

Mszyce - oprysk żywicieli pierwotnych

Prowadząc chemiczne opryski na mszyce, należy pamiętać o pierwotnych żywicielach mszyc dwudomowych. Przykładowo wykonanie oprysku trzmieliny wyeliminuje mszycę burakową. Takie opryski przeprowadza się wiosną, w odpowiednim okresie rozwoju dla danego pluskwiaka.

W przypadku preparatów chemicznych istotne jest przestrzeganie terminów oprysków, a także właściwych proporcji środka. Jeśli zabieg wykonamy za wcześnie lub za późno, nie pozbędziemy się mszyc. Podobnie w sytuacji, gdy zastosujemy zbyt małe stężenie środka. Jeżeli niewystarczająco go rozcieńczymy, możemy skazić środowisko, a nawet zniszczyć rośliny.

Najczęściej stosowanym środkiem na mszyce jest Mospilan 20 SP. Ma on szerokie zastosowanie. Zwalcza również wiele innych szkodników. Ten środek działa kontaktowo i żołądkowo, czyli dociera do szkodnika wszelkimi możliwymi drogami i skuteczne go unicestwia.