Piękny ogród to efekt doboru odpowiednich kwiatów i krzewów oraz regularnej pielęgnacji. Jeden z popularniejszych gatunków, które są obecne w wielu polskich ogrodach, stanowią pigwowce. Kiedy nadchodzi pora zbioru plonów, znajdujemy na tych krzewach smaczne owoce, z których chętnie robimy dżemy, soki i nalewki.
Przydomowa przestrzeń to miejsce, gdzie możemy stworzyć unikalną kompozycję. Mając dużo nasadzeń, warto o nie regularnie dbać. Niemal każde drzewo lub krzew wymaga odpowiedniego przycinania i pielęgnacji. Świetnym przykładem rośliny, która zachwyca nie tylko pięknym wyglądem, lecz także obfitymi plonami, jest pigwowiec. Jeśli mamy w swoim ogrodzie ten krzew, powinniśmy poznać sposób jego uprawy oraz dowiedzieć się, kiedy go przycinać.
Lista potrzebnych produktów:
Pigwowiec – źródło smacznych owoców i piękna ozdoba ogrodu
Warto wspomnieć o różnych odmianach pigwowca. Te krzewy kwitną na przełomie marca i kwietnia. Na ciernistych gałęziach pojawiają się wówczas kwiaty, których płatki wydają się błyszczeć. Ta unikatowa roślina nie ma przyjemnego zapachu – jest on raczej pozbawiony słodkiego akcentu, ale mimo to wciąż przyciąga zapylające owady.
Co ciekawe, pigwowiec wydaje plony dopiero jesienią. Na gołych, ciernistych gałązkach, które nie mają liści, pojawiają się wtedy dość spore owoce (większe osiągają nawet 4 cm średnicy). Najpopularniejszą odmianą tego krzewu jest pigwowiec wspaniały. Wielu ogrodników nazywa
go także pośrednim. Jego łacińska nazwa to Chaenomeles superba. Ten rodzaj pigwowca znajdziemy w niemal każdym ogrodzie.
Warto wspomnieć również o innych odmianach tej rośliny, które stanowią swoiste mieszanki kilku różnych wersji. Świetną propozycją dla osób, które szukają krzewu o unikalnym wyglądzie, będzie pigwowiec japoński, czyli Chaenomeles japonica. Jest on dużo niższy od chaenomeles superba, którego rozrost zaczyna się od korzeni.
Odmiany pigwowca
Poza wspomnianymi wcześniej odmianami pigwowców znajdziemy jeszcze inne propozycje, które z pewnością świetnie będą pasowały do ogrodu. Warto wspomnieć o kolejnym gatunku pochodzącym z Azji, czyli pigwowcu okazałym. Ta wersja przywędrowała z Chin i jest największą odmianą tego krzewu – pędy mogą osiągnąć długość nawet 2 metrów!
Co ciekawe, pigwowiec okazały, czyli Chaenomeles speciosa, ma gałęzie, które wyrastają bardzo blisko siebie. Liście tej odmiany są dużo większe niż w przypadku wersji wspaniałej – mają nawet 10 cm, a kwiaty 5 cm średnicy. Należy dodać, że można znaleźć pigwowce okazałe z kwiatami białymi, żółtymi, różowymi lub o klasycznym odcieniu, czyli czerwonymi.
Nie są to jedyne odmiany pigwowca, jakie możemy dostać na rynku. Warto zwrócić też uwagę na takie jak:
- pigwowiec ‘Nivalis’ – odmiana pozostająca w obrębie wersji okazałej, powtarza kwitnienie;
- pigwowiec ‘Orange Trail’;
- pigwowiec ‘Red Joy’ – wywodzący się z rodziny pigwowców japońskich, niemal nigdy nie wytwarza owoców;
- pigwowiec ‘Toyo Nishiki’ – wersja pigwowca okazałego, która ma wielokolorowe kwiaty na jednym krzewie;
- pigwowiec ‘Jet Trail’ – odmiana wersji wspaniałej, która jest bardzo niska, a kwiaty niewielkie, do 5 cm średnicy.
Uprawa i cięcie pigwowca
Pigwowce stanowią świetną propozycję dla początkujących ogrodników, gdyż są mało wymagające. Co więcej, świetnie radzą sobie w trudnych warunkach i przetrwają nawet suszę.
Jeśli jednak zależy nam na pięknych kwiatach, a w późniejszych okresie także na odpowiednich plonach, warto regularnie dbać o krzew.
Krzewy nie wymagają sadzenia w odpowiedniej glebie. Wystarczy jedynie utrzymywać ją wilgotną – w przeciwnym wypadku pigwowce dużo słabiej owocują i kwitną. Rośliny te uwielbiają słońce. Nie należy więc umieszczać ich pod konarami drzew lub na skraju działki, gdzie nie dociera wiele promieni słonecznych. Powinniśmy regularnie, co rok lub dwa,
zaaplikować krzewowi nieco nawozu czy kompostu, który pozwoli na lepszy wzrost rośliny. Przycinanie pigwowca zależy od jego odmiany. Te, które charakteryzują się wysokim wzrostem,
możemy nawet uformować w niewielkie drzewka. Bez względu na to, jaki gatunek pigwowca mamy, warto zacząć jego pielęgnację, gdy jest jeszcze sadzonką. Powinniśmy obciąć słabe gałązki, a następnie uformować silny przewodnik. Pigwowce to rośliny, które dosyć szybko
rozrastają się na boki, dlatego należy regularnie je formować.