Sadzenie tulipanów - termin, stanowisko, wymagania

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, jakie można spotkać w polskich ogrodach. Aby zachwycały kwitnieniem wiosną, należy je posadzić na jesieni. Kiedy powinieneś sadzić tulipany i jakie mają wymagania?

W sadzeniu tulipanów istotne znaczenie ma właściwy termin umieszczenia cebulek w gruncie i sam sposób wykonania tej czynności. W takiej formie te kwiaty mogą być sadzone bezpośrednio do ziemi lub do specjalnych koszyczków do uprawy roślin cebulowych.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

Saperka składana 15G075
Saperka składana 15G075
Special Price 46,00 zł Zamiast 53,00 zł

Kiedy sadzimy tulipany?

Tulipany, które cieszą nasze oczy pięknymi kwiatami wiosną, sadzi się już na jesieni. Optymalnym czasem dla dobrego rozwoju tych roślin są miesiące: wrzesień i październik. Cebule zakupione wcześniej należy odpowiednio zabezpieczyć przed wysuszeniem, umieszczając je w skrzyneczkach z suchym piaskiem, torfem lub trocinami w temperaturze około 15 stopni Celcjusza.

Nie powinieneś czekać z sadzeniem tulipanów – muszą mieć odpowiednio dużo czasu na to, by móc się ukorzenić.

Najlepiej zrobić to nawet 7 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła, niektórzy ogrodnicy decydują się na sadzenie cebulek tulipanów jeszcze w listopadzie. Jeśli już zakupiłeś cebulki tulipanów, nie czekaj z ich sadzeniem zbyt długo. Najlepiej zrobić to tuż po zakupie. Nieprawidłowo i zbyt długo przechowywane mogą się przesuszyć lub zgnić.

Sadzenie tulipanów – gdzie kupić i jak wybrać cebulki tulipanów?

Cebulki, które stosuje się w uprawie tulipanów, sprzedawane są w sklepach ogrodniczych jako pojedyncze sztuki lub pakowane w woreczkach po kilka albo kilkanaście cebul. Do wyboru masz nawet kilkaset gatunków tych wiosennych roślin, które różnią się terminem kwitnienia, wielkością i kolorem kwiatów. Wybierając odpowiednie egzemplarze, nie zwracaj uwagi jedynie na walory estetyczne danej odmiany, lecz także na kondycję cebulek. Cebulki tulipanów, które posadzisz w ogrodzie, powinny być przede wszystkim zdrowe (bez jakichkolwiek oznak gnicia lub przesuszenia, gdyż takie nie zakwitną na wiosnę). Dodatkowo chore egzemplarze mogą zarazić zdrowe rośliny rosnące w sąsiedztwie. Jak rozpoznać zdrowe cebulki tulipanów? Jeśli przypominają ci cebule, których używasz w kuchni, czyli mają jędrną i
brązową skórkę, możesz śmiało je wykorzystać. Pamiętaj, by po zakupie niezwłocznie je zasadzić. Korzystnym zabiegiem jest zaprawianie cebul przed ich sadzeniem.

Cebule można zaprawiać na mokro lub sucho. Do zaprawiania cebulek tulipanów pomocne będą takie środki, jak: Topsin M 500 SC lub Kaptan Zawiesinowy. Jeśli nie masz takiej możliwości, przechowuj cebulki w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Warto je też rozłożyć w koszu i zasypać suchym piaskiem. W ten sposób powinny utrzymać się w dobrym stanie i poczekać na sadzenie kilka tygodni.

Sadzenie tulipanów jesienią - wymagania

Dla tulipanów sadzonych jesienią należy wybrać sprzyjające ich rozwojowi stanowisko i podłoże.

Stanowisko 

Tulipany to rośliny, które do obfitego kwitnienia potrzebują przede wszystkim słońca. Zapewnij im stanowisko słoneczne, na którym w pełni zakwitną. Posadzone w cieniu będą wyciągać swoje łodygi do słońca, tym samym wytwarzając mniej atrakcyjne kwiaty. Tulipany ładnie wyglądają posadzone w rzędach lub w większej kompozycji, np. na rabatce.

Podłoże

Przed sadzeniem tulipanów warto sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie.Rośliny lubią podłoże obojętne lub kwaśne. Najlepiej rosną na glebie żyznej i przepuszczalnej, lekko wilgotnej. W ziemi gliniastej, która zatrzymuje wodę, cebulki mogą gnić, a oprócz tego mieć problem z utworzeniem systemu korzeniowego. Podłoże powinno być lekkie, gdyż zbyt ciężkie zahamuje wzrost roślin.

Jak sadzić tulipany?

Pierwszym krokiem w sadzeniu cebulek tulipanów jest prawidłowe przygotowanie podłoża.Zacznij zatem od przekopania ziemi szpadlem na głębokość około 20 cm. Usuń trawę i wszelkie chwasty, rozdrobnij bryłki podłoża przy pomocy wideł. Pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni
rękawicami ochronnymi. Rozmieść cebulki tulipanów w miejscach, w których chcesz je posadzić. Dla każdej z nich przy pomocy niewielkiej łopatki wykop dołek o głębokości mniej więcej 15–20 cm.

Płytsze sadzenie do gruntu jest ryzykowne, gdyż grozi podgryzaniem cebulek przez ogrodowe gryzonie. Między cebulkami zachowaj odstęp około 10–15 cm. Sadzonki tulipanów umieszczaj w dołach spiczastą końcówką do góry. Po zakopaniu podlej je obficie wodą.

Aby zabezpieczyć cebule kwiatowe przed mrozem, rozsyp w miejscu sadzenia warstwę ściółki. Późną jesienią warto rabaty z roślinami cebulowymi wysypać zaschniętymi liśćmi, a na to położyć gałęzie np. stroiszu. Doświadczeni ogrodnicy polecają sadzenie cebulek kwiatów w specjalnych koszyczkach, które są wyposażone w ażurowe dno i ścianki. Dzięki nim w łatwy sposób odprowadzany jest do gruntu nadmiar wody, co chroni roślinę przed gniciem. Koszyczki zabezpieczają też tulipany przed podgryzaniem przez szkodniki. Warto zadbać o prawidłowe nawożenie. Rośliny nawozimy nawozami azotowymi, co pobudzi je do wzrostu. Nawozy stosowane na jesień powinny zawierać fosfor i potas.