Uprawa ziół w domu - to proste!

Zioła towarzyszą nam od setek lat. Dawniej stosowane w chorobach jako lekarstwa, do dziś używane są leczniczo. Część z nich jest wykorzystywana również jako przyprawy. Ceni się je nie tylko za właściwości, lecz także za niepowtarzalny, wyrazisty smak

W domach i mieszkaniach najczęściej uprawia się zioła, którymi doprawia się potrawy. Jakie rośliny można i warto hodować na kuchennym parapecie? Co należy wiedzieć, zanim założy się własną uprawę? Sprawdź, czytając poniższy tekst.

Lista potrzebnych produktów:

 • podłoże ogrodowe
 • konewka
 • doniczki
 • nasiona lub sadzonki ziół.

Zioła do uprawy w domu – jakie wybrać?

Do sadzenia w domu nadaje się zdecydowana większość ziół. Można je uprawiać nie tylko w mieszkaniu, na kuchennym lub pokojowym parapecie, lecz także na balkonie czy tarasie. Jeśli zdecydujesz się na hodowlę ziół na zewnątrz, warto pomyśleć o miejscu, w które przeniesiesz doniczki na zimę – niektóre zioła znoszą ją bardzo źle, a poza tym wstrzymanie wegetacji powoduje, że nie można korzystać z dobrodziejstw natury w chłodniejsze pory roku. Jakie zioła warto uprawiać w domu? Z jednorocznych roślin świetnie sprawdzą się:

 • bazylia
 • majeranek
 • cząber.

Jeśli chodzi o dwuletnie zioła, w doniczkach doskonale czuje się pietruszka naciowa i kminek. Najwięcej do pojemników sadzi się wieloletnich bylin, takich jak:

 • melisa
 • oregano
 • rozmaryn
 • tymianek
 • mięta
 • lebiodka.

Niewielkie zioła można sadzić razem, w jednym pojemniku, ale większe rośliny korzystniej jest uprawiać oddzielnie, ze względu na ich sporych rozmiarów korzenie. Zioła dobrze czują się zarówno w pojemnikach stojących, jak i wiszących, jeśli więc zechcesz, zawsze znajdziesz dla nich miejsce w domu.

Sadzenie ziół w domu – kiedy i jak siać?

Wysiew ziół w domu najlepiej zaplanować na początek marca. Dzień jest wówczas wystarczająco długi, żeby siewki otrzymały odpowiednio dużą ilość światła. Oczywiście ze względu na stałą temperaturę i możliwość zachowania okresu wegetacji przez cały rok, zioła w domu można wysiać również pod koniec lata – wtedy będziesz mógł ich używać podczas zimowych miesięcy.

Nasiona wysiewa się najpierw do małych pojemników. Trzeba w każdym z nich zrobić otwór, przez który odpłynie woda. Mogą to być opakowania po jogurtach lub specjalne pojemniki do siewek. Warto zastosować podłoże ogrodnicze przeznaczone specjalnie do wysiewu nasion – jest ono odkażone, co zmniejsza ryzyko chorób delikatnych, młodych roślin.

Kiedy siewki podrosną, należy przesadzić je do większych doniczek. Posługując się łopatką, na dno takiej doniczki wyłóż warstwę drenażową z keramzytu lub drobnych kamyków. Następnie nasyp ziemi (może to być zwykła ziemia do roślin doniczkowych albo specjalna odmiana do warzyw i ziół), umieść w doniczce siewki i obficie podlej, korzystając z konewki. Pamiętaj o założeniu rękawic ogrodowych, żeby ochronić ręce przed zabrudzeniem.

Uprawa ziół w domu – sadzonki

Hodowlę ziół w domu można również założyć, używając do tego sadzonek, zamiast wysiewać wszystko z nasion. Dziś sadzonki najpopularniejszych ziół znajdziesz w każdym markecie spożywczym. Kupując roślinę, zwróć uwagę, czy pod liśćmi nie znajdują się rdzawe plamki lub biały nalot i wybieraj tylko zdrowe rośliny.

Po zakupie sadzonkę lepiej przesadzić do większej doniczki. Zioła, które można rozmnożyć, po prostu odcinając młode pędy, warto spożytkować. Pędy należy włożyć na około dwa tygodnie do pojemnika z wodą, a kiedy wyrosną im korzenie – posadzić w doniczkach. W ten sposób otrzymasz nowe sadzonki.

Jak hodować zioła w domu? Pielęgnacja

Zioła nie są specjalnie wymagającymi roślinami, jednak najlepiej uprawiać je w miejscu dobrze nasłonecznionym i dostarczać dużo wilgoci, ponieważ przesuszone nie odrosną. Nie lubią też przeciągów. Zioła najlepiej rosną w temperaturze od 15 do 20 stopni.

Rośliny jednoroczne nie wymagają nawożenia, natomiast dwu- i wieloletnie dobrze zasilać płynnym nawozem co 2 tygodnie. Stosuj do tego wyłącznie nawozy bazujące na składnikach naturalnych, żeby nie dostarczać swojemu organizmowi wraz z ziołami substancji chemicznych.