Jak usunąć drobne rysy oraz pęknięcia z wanny akrylowej?

Drobne rysy lub większe pęknięcia na wannie akrylowej mogą sprawić, że będzie prezentowała się nieestetycznie. W dodatku często prowadzą do wycieku wody podczas kąpieli. Jeśli chcemy przywrócić blask i świeżość wannie, powinniśmy rozważyć usunięcie pęknięć i małych rys.

Jak poradzić sobie z drobnymi mankamentami na powierzchni? Jak naprawić pękniętą wannę akrylową, aby odzyskała dawną świetność? Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek!

Lista potrzebnych produktów:

  • pasta polerska do akrylu

  • preparat do czyszczenia powierzchni akrylowych
  • płynny akryl
  • utwardzacz do akrylu
  • pędzel
  • gąbka

Wanna akrylowa – czym się charakteryzuje?

Wanny akrylowe cieszą się dużą popularnością. Materiał, z którego są wykonane, czyli metakrylan metylu, cechuje się sporą plastycznością. Można więc z niego tworzyć wanny o różnych kształtach. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy w sklepie idealny model dostosowany do naszej łazienki i potrzeb. Co więcej, wanny akrylowe występują w rozmaitych kolorach, więc łatwiej dopasować je do nawet niecodziennych aranżacji wnętrz. 

Kolejną zaletą modeli akrylowych jest ich niska waga – większość z nich ma zaledwie 30 kg. Dlatego montażu tego typu wyposażenia łazienkowego można podjąć się samodzielnie. Wanny te wyróżniają się także gładką powierzchnią, łatwą do utrzymania w czystości oraz dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Przekłada się to na dłuższe zachowanie wysokiej temperatury wody podczas kąpieli.

Choć ten rodzaj wanien wydaje się wręcz idealnym wyposażeniem każdej łazienki, ma jedną wielką wadę, jaką jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na powierzchni modeli akrylowych często pojawiają się zadrapania, rysy oraz większe pęknięcia. Jak sobie z nimi poradzić? Jak naprawić pękniętą wannę akrylową?

Naprawa wanny akrylowej – czym zapełnić powstałe rysy?

Regeneracja wanny akrylowej będzie niezbędna, jeżeli na jej powierzchni pojawi się sporo głębszych rys lub solidnych pęknięć. Na szczęście naprawa jest dość łatwa i możemy ją bez problemu przeprowadzić samodzielnie w domu. Warto w tym celu wykorzystać zestaw do naprawy wanny akrylowej, który można znaleźć w praktycznie każdym markecie budowlanym lub sklepach internetowych. W skład takiego pakietu wchodzi najczęściej pasta polerska do akrylu, papiery ścierne o różnej ziarnistości (800, 1500, 2000), utwardzacz i płynny akryl oraz ściereczka i pojemnik.

Przed zakupem danego zestawu warto upewnić się, czy kolor akrylu jest taki sam, jak naszej wanny. W innym wypadku zreperowane pęknięcia będą mocno odznaczać się na tle wyposażenia łazienkowego.

Jak naprawić wannę akrylową krok po kroku?

Zanim przystąpi się do regeneracji pęknięć, należy odpowiednio przygotować miejsce pracy. Za pomocą gąbki lub delikatnej ściereczki i preparatu do czyszczenia powierzchni akrylowych trzeba dokładnie oczyścić miejsce, które zostanie poddane naprawie. Środek czyszczący usunie wszelkie zabrudzenia, w tym tłuste plamy. Dzięki temu renowacja będzie o wiele skuteczniejsza.

Następnie należy zabezpieczyć kran i osuszyć wannę. Musi być idealnie sucha, w innym przypadku cała nasza praca pójdzie na marne. W następnym kroku można przejść do przygotowania uszczelniacza. Akryl trzeba wymieszać z utwardzaczem zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu produktu. Uzyskany środek rozprowadzamy w pęknięciu. Po wyschnięciu (dokładny czas podano w instrukcji danego preparatu), można zabrać się za prace wykończeniowe.

Pęknięta wanna akrylowa – naprawa i wykończenie

Regeneracja wanny akrylowej prawie dobiegła końca. Teraz czas na prace wykończeniowe. Po upewnieniu się, że zaprawa jest już sucha, można przejść do usunięcia nadmiaru akrylu, jeśli zgromadził się wokół pęknięcia. Najlepiej zrobić to papierem ściernym, zaczynając od grubszego, a kończąc na najdrobniejszym ziarnie.

Po przetarciu powierzchni papierem ściernym usuwamy powstały pył pędzlem. Należy pamiętać, aby nie wykorzystywać do tego wody! Na koniec za pomocą szmatki i pasty polerskiej polerujemy miejsce renowacji. Dzięki temu uzyskamy wysoki połysk oraz piękny i estetyczny wygląd wanny akrylowej.