Warzywniak w skrzyniach - jak go założyć i uprawiać rośliny?

Ogródek warzywny w skrzyniach to znakomite rozwiązanie dla osób, które dysponują jedynie balkonem, tarasem lub niewielkim przydomowym zakątkiem zieleni. Przekonaj się, jak prosta jest uprawa warzyw w drewnianych skrzyniach oraz jakie gatunki możesz tam posadzić.

Umieszczony na balkonie ogródek warzywny w skrzyniach to także świetny sposób na naturalną dekorację przestrzeni. Ładnie wykonana i wykończona skrzynka wypełniona kolorową roślinnością znacznie uatrakcyjni miejski balkon.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • drewniana skrzynia;
  • czarna folia;
  • młotek i gwoździe...

  • drenaż z keramzytu lub innego kruszywa;
  • podłoże pod uprawę warzyw.

Jak założyć warzywny ogródek w skrzyniach?

Specjalne skrzynie do uprawy roślinności to możliwość wyhodowania własnych warzyw nawet na niewielkiej przestrzeni, np. na balkonie. Stanowią świetne rozwiązanie w przypadku roślin, które nie wypuszczają głęboko korzeni ani nie potrzebują wiele miejsca do wzrostu. Warzywa w takiej skrzyni należy sadzić gęściej niż na tradycyjnej grządce, ale za to zbierzesz bardziej obfity plon.

Do założenia warzywniaka w drewnianych skrzyniach możesz wykorzystać zarówno samodzielnie przez siebie wykonaną skrzynię, jak i gotową konstrukcję, kupioną np. w markecie budowlanym. Przydomowy ogródek warzywny może powstać również ze starych palet. Na dnie skrzyni wytnij otwory, przez które woda będzie mogła swobodnie odpływać. Istotną kwestią jest wyścielenie jej wnętrza czarną folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem pod wpływem wody. Folię przymocuj do skrzyni przy pomocy gwoździ i młotka lub zszywkami. Podczas prac pamiętaj o osłonięciu dłoni rękawicami ogrodowymi.

Na dno przygotowanej skrzyni wysyp warstwę drenażu, która zapobiegnie gniciu korzeni warzyw. Możesz użyć w tym celu keramzytu lub innego kruszywa. Następnie pojemnik wypełnij dopasowanym do rodzaju wybranej roślinności podłożem. Na tym właśnie polega przewaga ogródka warzywnego w skrzyniach nad tradycyjnymi grządkami – jesteś w stanie idealnie dostosować rodzaj ziemi do wymagań warzyw czy ziół, które zamierzasz zasadzić w pojemniku. W każdej skrzynce może znaleźć się inny typ zarówno gleby, jak i sadzonek.

Jeśli zakupiona przez ciebie lub stworzona skrzynia nie ma dna, nic straconego. Wystarczy, że spód wyścielisz geowłókniną, a na nią dasz metalową siatkę o drobnych oczkach, która zabezpieczy korzenie warzyw przed podgryzaniem przez gryzonie.

Jakie sadzonki do małego ogródka warzywnego ze skrzyni?

W drewnianych skrzyniach możesz sadzić lub wysiewać wiele rodzajów warzyw czy ziół. Ważną zasadą jest to, aby w jednym pojemniku hodować warzywa o podobnych wymaganiach pod względem gleby i pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że musisz ograniczać się tylko do jednej odmiany roślin. Jarzyny warto układać w sposób, który sprawi, że skrzynia warzywna nie tylko będzie funkcjonalna, lecz także zyska bardzo estetyczny wygląd. Przykładowo, wyższe rośliny mogą znaleźć się na środku pojemnika, a niższe po bokach. Zastanów się również nad kolorystyką plonów, która też może dać ciekawe efekty dekoracyjne.

W małym ogrodzie warzywnym w pojemnikach możesz uprawiać rośliny o krótkim i długim okresie wegetacji. Do uprawy w ten sposób świetnie nadaje się pietruszka, koperek, szczypiorek, rzodkiewka, sałata masłowa, rukola, roszponka oraz pomidorki koktajlowe. Dobrym rozwiązaniem jest również uprawianie miniaturowych wersji warzyw – w wersji mini znajdziesz np. różnego rodzaju kapusty. Skrzynie warzywne są doskonałym miejscem na uprawę ziół, marchewki, czosnku, buraków, szpinaku, papryki, a nawet ziemniaków i dyni.

Przy wyborze rodzaju warzyw do uprawy w pojemniku należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu wymiarów skrzynki. Szczególnie ważna jest jej wysokość, która powinna odpowiadać głębokości systemu korzeniowego danej rośliny. Warzywna skrzynka musi mieć minimum 20 cm wysokości. Rozmiar pojemnika zależy też od wielkości plonów – dla warzyw dyniowatych należy przygotować nie tylko głębokie, lecz także dość szerokie pojemniki.