Krokosmia ogrodowa - odmiany, uprawa, wymagania i pielęgnacja

Krokosmia to egzotyczny kwiat, który lubi słońce i wysokie temperatury. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, jego uprawa nie będzie trudna. Podpowiadamy, jak sadzić i pielęgnować krokosmię, by upiększała ogród swoimi wyjątkowymi kwiatami.

Krokosmia to roślina z ciepłych zakątków globu, jednak wybierając odporne na mróz sadzonki, możemy bez większych problemów cieszyć się jej kwitnieniem w swoim ogrodzie. Polecanymi odmianami krokosmii, które dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne, są m.in. ‘Lucifer’, ‘Sonate’, ‘Voyager’ oraz ‘George Davison’.

Lista potrzebnych produktów:

Saperka składana 15G075
Saperka składana 15G075
Special Price 46,00 zł Zamiast 53,00 zł

Krokosmia – charakterystyka i odmiany

Krokosmia to roślina cebulowa naturalnie występująca na obszarze Afryki i Madagaskaru. Należy do rodziny kosaćcowatych i bywa również nazywana cynobrówką. Bylinę cechuje kępiasty pokrój i wąskie, mieczowate liście, spomiędzy których wyrastają długie na około 90 cm pędy z luźnymi kwiatostanami w formie kłosów. Kwiaty krokosmii są kielichowate, w jaskrawych kolorach. Kwitną od lipca do września na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Mimo że to rośliny egzotyczne, doskonale prezentują się na wiejskich naturalistycznych rabatach. Warto sadzić je w grupie lub w towarzystwie innych wysokich bylin, takich jak liliowce. Będą się dobrze czuły również w pobliżu floksów, jeżówek lub traw ozdobnych.

Krokosmia jest spokrewniona z takimi roślinami, jak: krokus, mieczyk, iksja, irys, tritonia, frezja.

Krokosmie ogrodowe dostępne są w wielu odmianach, które różnią się nie tylko wymaganiami pielęgnacyjnymi, lecz także wyglądem. Do najpopularniejszych należą:

  • krokosmia ‘Lucifer’
  • krokosmia ‘George Davison’
  • krokosmia ‘Sonate’
  • krokosmia ‘Voyager’.

Krokosmia ogrodowa – wymagania i pielęgnacja

Krokosmia ogrodowa może być rośliną łatwą w uprawie, jeśli spełni się jej warunki stanowiskowe i glebowe. Pochodzący z egzotycznych terenów kwiat jest zdecydowanie ciepłolubny. Należy mu zapewnić stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Warto sadzić bylinę w podłożu żyznym, przepuszczalnym, próchniczym, o odczynie zbliżonym do neutralnego. Krokosmia to roślina cebulowa, dlatego źle znosi podmokłe i ciężkie gleby.

Do najważniejszych zabiegów w uprawie krokosmii zalicza się odchwaszczanie rabaty, podlewanie i nawożenie. Roślinę powinno się podlewać umiarkowanie, by podłoże było stale lekko wilgotne. W okresie suszy warto robić to nawet codziennie. Krokosmię trzeba nawozić co około 3 tygodnie nawozami organicznymi lub nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. Pierwsze nawożenie wykonuje się dwa tygodnie po posadzeniu, zaś kolejne po dwóch miesiącach.

Po przekwitnięciu należy usuwać kwiatostany – to pobudzi roślinę do dalszego kwitnienia i wzrostu.

Wiele odmian krokosmii ma umiarkowaną odporność na mróz i mogą zimować w gruncie, niektóre jednak jesienią będą wymagały wykopania bulw. Jeśli uprawiamy krokosmię w regionach, gdzie występują ostre zimy, niezależnie od odmiany warto wykopać wszystkie bulwy już w październiku i przechować w chłodnym pomieszczeniu pod warstwą piasku lub trocin. Rośliny zimujące w gruncie należy odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem. Pozostawiamy im zaschnięte liście, a także ściółkujemy korą, słomą lub suchymi liśćmi.

Jak sadzić cebulki krokosmii?

Cebulki krokosmii ogrodowej można sadzić wiosną lub jesienią. Odmiany mało odporne na chłód najlepiej wysadzać do gruntu w drugiej połowie kwietnia, natomiast bardziej odporne na mróz gatunki możemy sadzić również we wrześniu. Odmianą odporną na mróz jest odmiana ‘Lucifer’.

Rabatę dla krokosmii należy najpierw odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić ziemię grabiami. Cebulki sadzi się do ziemi na głębokość około 10 cm i w rozstawie mniej więcej 15 cm.

Raz na 3–4 lata warto przesadzać krokosmię, dzieląc przy tym jej większe kępki. Roślina dość szybko się rozrasta, tworząc gęste i rozłożyste kępy.