DO CZEGO PRZYDA SIĘ PISTOLET DO KLEJU NA GORĄCO?

Pistolet do kleju na gorąco to mobilne urządzenie, które przydaje się nie tylko w przydomowym warsztacie, lecz także na budowie. Najbardziej wydajny sprzęt jest gotowy do pracy już dwie minuty od momentu włączenia. 

Jaki pistolet do kleju powinniśmy kupić?

Tak uniwersalnego urządzenia, jak pistolet do kleju, możemy używać do sklejania różnych materiałów, np.:

  • tworzywa sztucznego;
  • metalu;
  • drewna;
  • ceramiki;
  • szkła;
  • plastiku;
  • tekstyliów;
  • skóry.

Tak duża rozpiętość umożliwia trwałe klejenie plastiku i elementów drewnianych, nawet w trudno dostępnych miejscach, do których jest w stanie dotrzeć dysza. Pistolet nadaje się również do łączenia tapicerskich obić oraz przyklejania płytek ceramicznych. Z powodzeniem może być wykorzystany do wykonania ozdób i łączenia elementów bransoletek czy naszyjników. Urządzeniem tym podkleimy nawet wykładzinę.

Sprzęt został wyposażony w grzałkę, która podgrzewa wkłady klejowe. Dzięki temu klej topi się i jest gotowy do użytku. Co istotne, temperatura pracy może wynosić nawet 180 stopni Celsjusza. Z tego powodu podczas korzystania z pistoletu do kleju należy mieć specjalną podkładkę, na której można umieścić rozgrzane narzędzie. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak jest niezbędne. Jeśli będziemy mieli do czynienia z materiałami, które są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, wówczas lepiej sięgnąć po niskotemperaturowy pistolet do kleju. Tego typu urządzenie może być również nazywane glutownicą albo klejarką. W przypadku modelu wysokotemperaturowego i sprzętu, który działa z niskimi temperaturami, zasada działania jest podobna. Narzędzie zawiera zasobnik, do którego wkłada się laskę kleju o dopasowanej średnicy. Tam zostaje ona podgrzana i jako płynna masa skleja ze sobą różne materiały. Kiedy wydostaje się na zewnątrz, bardzo szybko zastyga, tworząc wytrzymałą spoinę. W sklepach najczęściej można dostać laski o średnicy od 8 do 43 milimetrów. W czasie pracy po naciśnięciu spustu są one automatycznie pobierane przez urządzenie. Dzięki temu użytkownik jest w stanie na bieżąco kontrolować zużycie wkładu. Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego pistoletu do kleju na gorąco, warto wziąć pod uwagę miejsce, gdzie najczęściej będziemy używać tego urządzenia. Jeśli przyda się głównie podczas prac poza domem, wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po model bezprzewodowy, zasilany akumulatorem. Nieco mniej wygodnym, ale skutecznym wyjściem jest pistolet z odpowiednio długim przewodem zasilającym, który można dodatkowo podłączyć do przedłużacza. Wpływ na to, jak szybko dane narzędzie będzie się nagrzewało, ma moc pistoletu do kleju na gorąco. Do cięższych zadań należy wybrać urządzenie o mocy 50 W. Do prostych prac domowych wystarczy model o mocy 30 W. Bez względu na moc pistoletu do klejenia, do jego zalet można zaliczyć nieskomplikowaną budowę, prosty system obsługi, a także szybkość działania, zdecydowanie przewyższającą tradycyjną metodę klejenia.

Pistolet do kleju na gorąco – na co zwrócić uwagę?

Jeśli urządzenie będzie używane częściej niż tylko sporadycznie, przy zakupie warto poświęcić nieco czasu na sprawdzenie jego budowy. Przede wszystkim chodzi tu o konstrukcję uchwytu oraz końcówki, przez którą wydobywa się klej. Ma to ogromny wpływ na wygodę podczas pracy. Dlatego najlepiej wybrać pistolet do kleju na gorąco o ergonomicznym kształcie. Umożliwi to trzymanie narzędzia przez dłuższy czas, bez uczucia zmęczenia. Wpływ na jakość pracy pistoletu ma także odpowiednia końcówka. Właściwie dobrana pozwoli na precyzyjne klejenie nawet najdrobniejszych elementów. Trzeba również pamiętać, że gorącego kleju nie wolno dotykać palcami, gdyż może dojść do niebezpiecznych w skutkach poparzeń.

Jaki klej do pistoletu na gorąco?

Standardowa średnica wkładów pistoletów do klejenia na gorąco wynosi od 7 do 12 milimetrów. Sztyfty o takich rozmiarach są wykorzystywane najczęściej. Przezroczyste laski klejowe zostały wyprodukowane na bazie poliamidu albo octanu etylowinylu. Zastosowanie takich materiałów powoduje, że połączenia między powierzchniami są tylko w niewielkim stopniu widoczne. W wielu sklepach można kupić także kolorowe wkłady klejowe, które wykorzystuje się m.in. do tworzenia ozdób choinkowych. Wybór jest spory, a dostępne na rynku kolory to złoty, czerwony, żółty, niebieski, biały, mleczny oraz bursztynowy. Tego rodzaju wkłady mogą pracować w temperaturze od 130 do 180 stopni Celsjusza. Pistolet do kleju na gorąco nie musi wcale być urządzeniem kosztownym. Najprostsze modele dostaniemy już za kilkanaście złotych, choć na rynku znajdziemy również egzemplarze kosztujące powyżej 1000 zł.