Ścicki stolarskie to narzędzia, które mogą niesamowicie ułatwić nam pracę. A czasami nawet umożliwić, szczególnie kiedy liczy się precyzja i stabilność.
Jak sama nazwa wskazuje, mają zastosowanie w szeroko pojętym stolarstwie, ale nie tylko. To bowiem urządzenia, które są pomocne przy wielu drobnych pracach domowych. Mogą nam skutecznie służyć także w modelarstwie oraz podczas pracy z bardzo drobnymi elementami, umożliwiając precyzyjne uciskanie.
Jest kilka rodzajów ścisków przeznaczonych do różnych rodzaju prac.
Ściski typu F
To najczęściej spotykany rodzaj ścisków stolarskich, który swoją konstrukcją przypomina klucze nastawne typu francuz. Ściski typu F należy podzielić na śrubowe, które są dokręcane za pomocą śruby oraz automatyczne, które umożliwiają także działanie na zasadzie rozpórki. Bardzo lekkie i wygodne w użyciu są ściski automatyczne, na przykład pokazany poniżej ścisk TOPEX, który jest uniwersalnym ściskiem z możliwością zastosowania jako klamra, rozpórka i inne. Przydatny zarówno podczas prac profesjonalnych, jak i drobnych remontowo-budowlanych. Uchwyt pistoletowy wykonany z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, wyprofilowany dla większej wygody. Dodatkowo wyposażony w system szybkiego przesuwu, co ułatwia pracę narzędziem.
Ściski typu C
Ich nazwa wiąże się z kolei z korpusem w kształcie litery C. Korpus ten jest niezwykle solidnie wykonany, dzięki czemu urządzenie tego typu jest odporne na wygięcia.
Ściski narożnikowe
To typowe urządzenia stołowe, czyli takie, które przymocowuje się do stołów w warsztacie. Ich zaletą jest dokładne dociskanie wszelkich elementów łączonych prostopadle. Ścisk narożnikowy TOPEX ułatwia mocowanie elementów oraz ich właściwy montaż w całość. Wykonany z aluminium, ze szczękami ustawionymi pod kątem prostym. Przycisk szybkiej blokady śruby mocującej umożliwia szybkie dosuwanie i odsuwanie szczęk bez kręcenia rękojeścią.
Ściski taśmowe
Ściski taśmowe to z kolei najbardziej nietypowe ze wszystkich rodzajów ścisków – z tego względu, że są dostępne w formie skrzyni czy też ramy z doczepianą taśmą ściskającą. Taśma ta jest stosunkowo długa, wykonana z wyjątkowo wytrzymałego materiału.
Decydując się na zakup ścisków stolarskich, warto jest kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Te pomogą nam odpowiednio dopasować konkretny rodzaj urządzenia. Kluczowy jest wówczas wybór konstrukcji ścisku, jego rozmiary, a także siła docisku, od której uzależniona jest skuteczność naszych działań.
W poniższym materiale zaprezentowe są 2 rodzaje ścisków typu F.
Pierwsza prezentowana seria to ściski, które pracują w zakresie 150-1500 mm, z siłą docisku do 500 kg. Ułatwiają mocowanie obrabianych elementów do stołu oraz ich właściwy montaż w całość. Posiadają stalową prowadnicę o zwiększonej sztywności zaopatrzoną w rowki, ułatwiające utrzymanie ramienia w odpowiedniej pozycji. Dodatkowym atutem są nakładki z tworzywa sztucznego chroniące obrabiany przedmiot przed zarysowaniem. Ściski dociskają poprzez dokręcanie śruby.
Druga seria to ściski, które posiadają mechanizm zapadkowy. Występują w 5 długościach, od 200 do 600 mm.
Zapraszamy do obejrzenia materiału autorstwa specjalisty, użytkownika ścisków stolarskich - EXTREMEPRO.