Pilniki do metalu znajdują zastosowanie nie tylko podczas drobnych lub skomplikowanych prac warsztatowych, ale również w przydomowym garażu. Warto je zawsze mieć pod ręką, dzięki czemu nie będziemy musieli zwracać się o pomoc do fachowca.
Podział pilników do metalu ze względu na ich kształt i zastosowanie
Pilniki są używane podczas obróbki mechanicznej powierzchni. Służą one również do obróbki precyzyjnej, która polega na zdejmowaniu z powierzchni obrabianego metalu cienkiej warstwy wierzchniej, w celu uzyskania pożądanego efektu, wymiaru czy kształtu.
Pilnik do metalu składa się z uchwytu oraz części roboczej z naciętymi zębami. Zęby te są nachylone w jednym kierunku i ustawione skośnie w stosunku do osi narzędzia.
Rodzaje pilników ze względu na kształt
- Pilniki trójkątne - służą one do obróbki elementów metalowych z 3 stron. Sprawdzą się doskonale podczas swobodnego obrabiania kantów i miejsc trudno dostępnych.
- Pilniki kwadratowe - posiadają nacięcia z 4 stron, dzięki czemu są niezwykle wszechstronne. Przydadzą się podczas obróbki elementów metalowych po procesach produkcyjnych.
- Pilniki płaskie - zastosowanie znajdą podczas obróbki przedmiotów metalowych, a także szlifowania miejsc po obróbce.
- Pilniki płasko-zbieżne - będą przydatne podczas usuwania materiałów, czy obróbki powierzchni. Sprawdzą się w miejscach trudno dostępnych.
- Pilniki półokrągłe - są przeznaczone do ręcznej obróbki twardych tworzyw sztucznych oraz metalu.
- Pilniki nożowe - są przeznaczone do wygładzania i okrawania wąskich rowków, nacięć oraz rowków kół zębatych.
- Pilniki kolumnowe - czyli inaczej wąska wersja pilników ręcznych. Zalecane do pracy w trudno dostępnych miejscach.
- Pilniki igiełkowe - znajdują zastosowanie przy precyzyjnych pracach warsztatowych.
- Pilniki dwustronne - używa się ich do ostrzenia pił.
- Pilniki owalne - sprawdzą się podczas obróbki powierzchni, obróbki promieni, obróbki profili półokrągłych, a także odgratowywania i piłowania przełomów.
Podział pilników ze względu na ich zastosowanie
- Pilniki blacharskie i tarniki - pierwszy rodzaj jest przystosowany do użycia na różnych rodzajach materiałów, w tym aluminium, stali narzędziowej stopowej, metalu, blachy i miedzi. Tarniki zaś sprawdzą się podczas obróbki miękkich materiałów w tym drewna, plastiku czy skóry.
- Pilniki rzeźbiarskie - są natomiast przeznaczone do precyzyjnych prac rzeźbiarskich oraz jubilerskich.
Podział ze względu na liczbę nacięć przypadających na centymetr części roboczej pilnika
- Pilniki zdzieraki - przeznaczone do prac ślusarskich, obróbki stali, żeliwa oraz metali kolorowych.
- Pilniki równiaki - sprawdzą się podczas obróbki wstępnej.
- Pilniki półgładziki - wykorzystywane podczas wygładzania powierzchni.
- Pilniki gładziki - posłużą nam do ostatecznej, końcowej obróbki.
Pilniki najczęściej stosowane są w ślusarstwie, ale nie tylko. Sprawdzą się one także podczas obróbki drewna, metalu czy tworzyw sztucznych.
Prawidłowe używanie pilnika ślusarskiego
Opanowanie techniki piłowania nie tylko umożliwia dokładną obróbkę, ale zwiększa także wydajność naszej pracy. Dlatego pilnik ślusarski należy trzymać oburącz. Prawą ręką trzymamy za rękojeść, a lewa powinna ujmować koniec pilnika pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym.
Pilnik powinien wykonywać ruch roboczy tylko do przodu, dlatego w czasie piłowania nacisk na narzędzie powinno wywierać się tylko w tym kierunku. Przy ruchu powrotnym nacisk nie będzie już potrzebny. Piłowanie powinno wykonywać się ciągłymi i równomiernymi ruchami oraz całą długością pilnika.
Nacisk na pilnik reguluje się w zależności od kształtu obrabianej powierzchni i zmiany położenia pilnika. Naszemu równomiernemu ruchowi rąk powinno towarzyszyć wahanie całego tułowia, połączone z uginaniem lewej nogi, na którą cyklicznie powinien być przenoszony ciężar całego ciała.
Tym sposobem szybkość naszego piłowania będzie wynosić od 50 do nawet 6o ruchów na minutę.
Pilniki warsztatowe i ich zastosowanie
Metalowe pilniki są jednym z najważniejszych narzędzi w każdym warsztacie, dlatego podpowiadamy jakie przykładowe rodzaje mogą wspomóc naszą pracę.
W ślusarstwie podczas obróbki metali lepiej sprawdzi się pilnik płaski, a do obróbki drewna warto dobrać tarniki.
Z kolei pilniki kwadratowe, umożliwią nam piłowanie otworów o takim samym kształcie.
W przypadku obróbki rowków, kątów czy ostrzenia pił łańcuchowych, najlepiej sprawdzą się pilniki trójkątne.
Poszukując pilnika do metali miękkich, który sprawdzi się w złotnictwie i jubilerstwie, swoją uwagę skierujmy na pilniki ręczne igiełkowe.
Współcześnie szeroki wybór rodzajów pilników pozwala wyjątkowo precyzyjnie dopasować narzędzie do rodzaju pracy, dzięki czemu z pewnością znajdziemy narzędzie na miarę naszych potrzeb.