Układanie płytek ceramicznych to w pewnym sensie sztuka, która wymaga jednakowo precyzji, doświadczenia oraz fachowego oka. Przy układaniu płytek ceramicznych należy pamiętać, że powinny one dobrze prezentować się wizualnie.
Dlatego też ich docięcie i ułożenie powinno być wykonane w sposób precyzyjny. Wsparciem przy tym działaniu będą odpowiednio dobrane narzędzia glazurnicze, takie jak ręczna przecinarka, przyssawki, kliny i nie tylko.
Narzędzia pomocne przy układaniu płytek ceramicznych oraz płytek wielkoformatowych
Współcześnie na rynku narzędzi glazurniczych mamy do wyboru wiele urządzeń ręcznych, a także akcesoriów i narzędzi, które umożliwiają precyzyjne wykonanie prac glazurniczych. Odpowiednio wyposażony warsztat glazurnika nie tylko przekłada się na terminową realizację projektu, ale również jakość i bezpieczeństwo jego pracy.
Przecinarka ręczna
Wśród narzędzi do cięcia płytek ceramicznych, nie sposób nie wymienić przecinarki ręcznej. Choć z czasem zmieniły się jej parametry techniczne, to nadal stanowi ona atrybut każdego fachowca, pozwalając na szybkie cięcie i umożliwiając jednocześnie jego precyzyjne wykonanie.
Ręczne narzędzia do glazury wykorzystywane do cięcia płytek mają również tę przewagę nad maszynami elektrycznymi, ponieważ w przeciwieństwie do tych drugich, można je łatwo przetransportować z miejsca na miejsce. Do zalet przecinarek ręcznych należy również brak konieczności zasilania prądem elektrycznym, dzięki czemu precyzyjne cięcie wykonamy praktycznie wszędzie.
Paca prosta oraz paca zębata
Z kolei pace proste oraz paca zębata to podstawowe narzędzia glazurnicze, które wykorzystamy podczas rozczesywania kleju. W zależności od wielkości płytek i powierzchni, na jakiej będziemy je układać, należy wybrać odpowiednią wielkość zębów naszej szpachli. Rozmiar zębów dobieramy natomiast według zasady, że im większe przyklejamy płytki oraz im bardziej krzywe jest podłoże, tym większe powinny być zęby pacy. Jej gładką stroną rozprowadzimy warstwę zaprawy klejącej, którą następnie równomiernie rozczesujemy stroną z zębami. Natomiast paca prosta, zwana również fugownicą. przeznaczona jest do rozprowadzania masy służącej do spoinowania płytek.
Kielnia do glazury
Kielnia do glazury przyda się nam natomiast podczas nakładania kleju na pacę zębatą. Jej część robocza może mieć różnorodny kształt jednak podczas układania płytek znacznie łatwiejsza w obsłudze będzie ta wykonana ze stali sprężystej oraz z wygodnym uchwytem ( drewnianym lub gumowym). Należy pamiętać również o regularnym czyszczeniu tego narzędzia z resztek kleju przed jego zaschnięciem.
Gąbka do fugowania
Profesjonalne gąbki do zbierania fugi skrócą czas potrzebny do czyszczenia fugowanej powierzchni, a także zminimalizują ryzyko rozmazywania naszej fugi. Dodatkowo twarde krawędzie ułatwiają jej prawidłowe profilowanie. Podczas zakupu gąbki warto zwrócić uwagę na jej porowatość. Zasada jest taka, że gąbki o dużej porowatości lepiej się sprawdzą podczas fugowania powierzchni chropowatych, nierównych w tym kamienia. Na gładkim podłożu natomiast zdecydowanie lepiej się sprawdzi gąbka o mniejszej porowatości.
Obcęgi do glazury
Obcęgi glazurnicze będą dużym wsparciem podczas wyrównywania cięć prostych płytek ściennych i gresu. Możemy je zastosować również podczas wykonywania wycięć w płytkach, wzdłuż wykonanej wcześniej rysy. Szczęki robocze są bardzo twarde oraz wykonane najczęściej z węglika wolframu i jest to z pewnością narzędzie, w które warto zainwestować.
Krzyżyki glazurnicze
Krzyżyki dystansowe (glazurnicze) są nieocenione podczas układania płytek. Stabilizują one płytki na warstwie kleju, a także pozwalają na uzyskanie fugi o jednakowej szerokości.
Otwornica
Otwornice są to niezbędne narzędzia, dzięki którym wykonamy estetycznie wyglądający otwór na środku płytki. Warto zaopatrzyć się w zestaw otwornic o różnych średnicach i zawierających adapter i wiertła, ponieważ te akcesoria znacznie ułatwiają wykonanie otworu. A dzięki wolframowej krawędzi, łatwo wytniemy optymalny otwór nie tylko w glazurze, ale również w innych materiałach.
Poziomnica
Poziomica to narzędzie, które pozwoli nam na kontrolę położenia płytek względem siebie. Im dłuższa będzie nasza poziomica, tym większą powierzchnię będziemy mogli sprawdzić.
Wiertarka z mieszadłem do kleju
Wiertarka z mieszadłem do kleju mocno ułatwi, a także przyśpieszy naszą pracę, ponieważ ręczne rozrabianie gęstego kleju jest wyjątkowo żmudnym oraz czasochłonnym zadaniem. Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w specjalistyczne mieszadło do zapraw klejowych, dzięki któremu uzyskanie kleju o prawidłowej konsystencji okaże się wyjątkowo proste.
Młotek gumowy do glazury
Młotek gumowy do glazury sprawdzi się przy dobijaniu płytki oraz wesprze nas w jej prawidłowym osadzeniu w warstwie kleju. Znajdująca się na nim guma nie rysuje powierzchni płytki, nie zostawi na niej żadnych śladów, a także nie spowoduje pęknięcia lub szczerbienia.
Co ważne wymienione powyżej narzędzia glazurnicze sprawdzą się zarówno podczas samodzielnego remontu łazienki, jak i podczas wykonywania profesjonalnych usług glazurniczych.