Ogrodzenie panelowe - jak zamontować szybko i bezpiecznie?

Ogrodzenia panelowe to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Łatwość montażu, fabryczne dopasowanie elementów, różne wysokości stosowanych płotów oraz stosunkowo niewysoka cena to główne atuty paneli.

Bardzo dobra trwałość elementów sprawia, że płoty panelowe chętnie są stosowane zarówno w przypadku budynków przemysłowych, posesji domów jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielorodzinnej.

Lista potrzebnych produktów:

  • sznurek

  • śruby z nakrętkami
  • panele
  • słupki.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe – z podmurówką czy bez?

Stosowanie podmurówki nie jest konieczne, jednak część osób decyduje się na to, ponieważ uważa, że podmurówka podnosi walory estetyczne płotu. Niekiedy spotkać się można również z argumentami, że obecność tego elementu utrudnia przedostawanie się zwierząt zarówno z zewnątrz, jak i z samej działki.

Jeśli zdecydujemy się na podmurówkę, możemy wybrać:

  • prefabrykowaną podmurówkę betonową, czyli gotowe elementy, które należy ułożyć w wykopie wykonanym wcześniej przy pomocy łopaty. Prefabrykowaną podmurówkę układa się, posługując się sznurkiem i poziomicą oraz gumowym młotkiem;
  • podmurówkę wylewaną z betonu – ten rodzaj wymaga więcej pracy i umiejętności. Trzeba wykonać szalunek, odpowiednio przygotować masę betonową, a przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia poczekać, aż beton zwiąże.

Podmurówka prefabrykowana jest rozwiązaniem nieco droższym, ale szybszym i łatwiejszym do zrealizowania niż ta wylewana z betonu.

Jak zamontować panele ogrodzeniowe? Przygotowanie do pracy

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na podmurówkę, czy też zamierzamy zamocować panele bez niej, przed rozpoczęciem ustawiania słupków należy wytyczyć linię ogrodzenia. Kolejnym krokiem jest ustalenie lokalizacji słupków. Panele ogrodzeniowe zwykle mają szerokość 2,5 m, a słupki – 4 cm. Dlatego każdy bok grodzonej działki trzeba podzielić przez 2,58 – wówczas otrzymamy liczbę słupków i paneli przypadających na daną długość. Przy obliczeniach należy uwzględnić również miejsce na bramę i furtkę.

Na tym etapie możemy już wyznaczyć miejsce pod słupki. Kolejną czynnością będzie wykopanie dołów. Powinny mieć głębokość 50–60 cm. Jeśli dysponujesz wiertnicą, praca pójdzie ci łatwiej i szybciej, jednak dołki z powodzeniem możesz wykopać, posługując się zwykłą łopatą.

Panele ogrodzeniowe – jak zamontować słupki?

Po wykopaniu dołków należy umieścić w nich słupki. Żeby zrobić to precyzyjnie, trzeba posłużyć się miarą, poziomicą oraz niezastąpionym sznurkiem. Warto przypilnować, żeby każdy słupek znalazł się pośrodku dołka – będzie wtedy odpowiednio ustabilizowany po zalaniu betonem.

Po ustawieniu słupków należy zalać dołki betonem. Oczywiście masę najlepiej przygotować w betoniarce. Najpierw lejemy beton do 1/2 głębokości dołka. Każdy słupek ponownie ustawiamy, zachowując pion, poziom oraz linię ogrodzenia. Dopiero kiedy ustabilizujemy wszystkie słupki w rzędzie, możemy wylać resztę betonu. Oczywiście każdy słupek należy podeprzeć wspornikami, żeby podczas wiązania betonu zachował nadane mu parametry.

Montaż paneli do słupków

Po związaniu betonu można przystąpić do montażu paneli, a następnie bramy i furtki. Przęsła ogrodzenia mocuje się do słupków przy pomocy specjalnych obejm, śrub i nakrętek. Przy składaniu zamówienia trzeba pamiętać o odpowiednim doborze obejm – inne stosuje się do mocowania paneli przy furtce czy bramie (to tzw. obejmy początkowe), inne w narożnikach (obejmy narożne), a jeszcze inne w pozostałych miejscach (obejmy pośrednie).

Każdy panel instaluje się, mocując najpierw do jednego słupka, a następnie do drugiego. Przy montażu najlepiej użyć wkrętarki elektrycznej. Końcowy etap prac to założenie na słupki specjalnych daszków zabezpieczających.

T-shirt zielony
T-shirt zielony
Już od 38,00 zł
T-shirt EURO 2020