Zasada działania domowego sprzętu AGD i odkurzacza przemysłowego jest taka sama. Oba zasysają zabrudzenia z czyszczonej powierzchni. Różnią się jednak mocą, wytrzymałością, a także faktem, że odkurzacz przemysłowy jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami, które mogłyby trwale uszkodzić sprzęt domowy.
Wybieramy odkurzacz przemysłowy
Elementy tynku, ostre drobne pozostałości po elementach budowlanych i wszędobylski pył to zabrudzenia, które mogą szybko doprowadzić do awarii zwykłego odkurzacza. Natomiast odkurzacz przemysłowy poradzi sobie z nimi błyskawicznie i sprawnie. Podobnie jest w przypadku resztek farb oraz innych płynnych substancji. Dlatego jeśli planujemy remont, lepiej zainwestować w odkurzacz przemysłowy. Podobna rada dotyczy właścicieli warsztatów samochodowych, stolarni, zakładów produkcyjnych czy fabryk. To miejsca, w których porządek pozwoli utrzymać właśnie odkurzacz warsztatowy. To uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się również w domu, na przykład kiedy niezbędne okaże się usunięcie płynnych zanieczyszczeń. Zwykły, domowy sprzęt AGD mógłby niestety ulec awarii w kontakcie z wodą. Kolejną funkcją, która jest niezwykle pomocna podczas eksploatacji odkurzaczy przemysłowych, jest samooczyszczanie. Pozwala ona zdecydowanie skrócić czas sprzątania pomieszczeń, w których powierzchnie pokryte są pyłem.
Odkurzacze przemysłowe – rodzaje
Pomocnym parametrem, jaki ułatwi sprawny dobór odkurzacza przemysłowego, jest klasa sprzętu, która określa jego możliwości:
- klasa H to najodporniejszy rodzaj odkurzaczy warsztatowych, który jest w stanie poradzić sobie z największymi wyzwaniami, czyli takimi zabrudzeniami, jak pleśń lub azbest; tego rodzaju sprzęt wyposażony jest najczęściej w filtry oczyszczające powietrze,
- klasa L pozwoli dopasować sprzęt, który świetnie poradzi sobie ze zbierającym się pyłem (warsztaty stolarskie) oraz drobnym kruszywem,
- klasa M to odkurzacze przemysłowe najmniej zaawansowane, wykorzystywane do drobnych odpadów, gipsu i usuwania pyłu.
Poza wyborem klasy kupując odkurzacz warsztatowy, powinniśmy sprawdzić jego moc i także dostosować ją do oczekiwanych zadań. Nie warto schodzić poniżej 1200 W. To optymalna moc urządzenia, która pozwoli na sprawnie usuwanie zanieczyszczeń. Do trudnych wyzwań, licznych zabrudzeń należy użyć sprzętu mającego moc 3000 W. Bardziej zaawansowane odkurzacze przemysłowe wyposażone są w dwa silniki. Pozwala to dobierać moc sprzętu do bieżących potrzeb. W przypadku sprzętu, który będzie używany na dużych powierzchniach, ogromne znaczenie ma również długość węża oraz kabla zasilającego. Tu również mamy spory wybór, przed zakupem warto zwrócić na ten parametr szczególną uwagę. Odkurzacz przemysłowy, mimo ogromnej mocy i sporych gabarytów, wcale nie musi sprawiać problemów z transportem. Najczęściej montowane są do niego wygodne, odpowiedniej wielkości koła, zaś cięższe egzemplarze mają specjalne wózki. Swobodę sprzątania różnego rodzaju zanieczyszczeń umożliwią wymienne końcówki. Dobrze, jeśli urządzenie ma wbudowaną wnękę, w której można je przechowywać. Wówczas nie będą się gubić. Poza ssawką uniwersalną odkurzacz przemysłowy powinien być wyposażony w przynajmniej jedną końcówkę z gumową nasadką, co pozwoli uniknąć zarysowania delikatnych powierzchni (np. lakierowanych). Może być to również ssawka z włosiem.
Odkurzacz przemysłowy workowy czy bezworkowy?
Spory dylemat może także stanowić wybór sprzętu pod kątem gromadzenia odpadów. Do wyboru mamy bowiem odkurzacz warsztatowy bezworkowy, czyli model wyposażony w pojemnik, lub odkurzacz z workami. W przypadku worków musimy liczyć się z tym, że konieczność ich wymiany może pojawiać się bardzo często. Dlatego optymalnym wyborem będzie zakup sprzętu wyposażonego w odpowiednich rozmiarów zbiornik (od 40 litrów). Wówczas opróżnianie urządzenia nie będzie tak kłopotliwe, jak w przypadku odkurzaczy warsztatowych workowych.
Wśród odkurzaczy uniwersalnych, które można wykorzystywać również do sprzątania obiektów przemysłowych, możemy znaleźć sprzęt piorący. Nie tylko czyści on powierzchnię, lecz także poddaje ją działaniu wody z detergentami. Może odświeżać zabrudzone wykładziny oraz dywany, ale z powodzeniem wykorzystuje się go również do czyszczenia tapicerek mebli oraz odświeżania kotar. Jego wadą są gabaryty, które nie pozwalają na łatwy transport. Jest także wymagający w obsłudze, która wiąże się z napełnianiem i wymianą wody w zbiorniku oraz doborem detergentów. Po użyciu wszystkie elementy powinny być wysuszone, w innym przypadku na urządzeniu może rozwijać się pleśń i bakterie, które uniemożliwią jego właściwą eksploatację.