W JAKI SPOSÓB PANELE GRZEWCZE NA PODCZERWIEŃ EMITUJĄ CIEPŁO?

Choć światło podczerwone jako element fal elektromagnetycznych znajduje się poza zasięgiem ludzkiego oka, obcujemy z nim na co dzień. Stanowi dużą część promieniowania słonecznego, wykorzystuje się je także w medycynie, nauce (obserwacja kosmosu) oraz w ciepłownictwie. Światło podczerwone emitują wszystkie organizmy, kluczową rolę odgrywa tu jednak temperatura obiektu. Im jest wyższa, tym więcej podczerwonego promieniowania obiekt wytwarza, emitując ciepło i światło. 

Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Powyższe właściwości sprawiły, że panele grzewcze na podczerwień z powodzeniem wykorzystuje się do ogrzewania obiektów. Sprawdzają się jako źródło ciepła zarówno w mieszkaniach i domach, jak i obiektach przemysłowych czy saunach. Tłumacząc fachowo, panel grzewczy na podczerwień (inaczej promiennik) przetwarza energię elektryczną w energię cieplną emitowaną jako promieniowanie podczerwone. To istotne szczególnie pod kątem rachunku ekonomicznego. Przed decyzją o montażu paneli grzewczych warto przeliczyć, czy to opłacalna inwestycja, czy lepiej pozostać przy tradycyjnym ogrzewaniu. Jeśli zdecydujemy się na to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, warto szczegółowo poznać zasady jego działania. A są one bardzo podobne do tego, w jaki sposób funkcjonowały w naszych domach i mieszkaniach żarówki starego typu, które oświetlały pomieszczenia. Rozgrzana żarówka, poza tym, że była źródłem światła, emitowała również ciepło. Panele grzewcze na podczerwień, dzięki zasilaniu energią elektryczną, również mogą być źródłem ciepła. Ergonomiczna budowa pozwala zastosować je w domu lub mieszkaniu. Produkowane są w wielu różnych kształtach, które można dopasować do wnętrza: jako podłużne grzałki, żarówki czy eleganckie panele do montażu na ścianach lub sufitach. W sklepach dostępne są również panele grzewcze na podczerwień imitujące kominek lub ozdobione obrazami i grafikami. Zawierają one: 

  • elementy grzejne,
  • sterowniki,
  • ekran, który służy odbijaniu promieniowania,
  • hartowane szkło,
  • oprawę.

Panel grzewczy na podczerwień może być również montowany w podłodze. Według zapewnień producentów nadaje się on do każdego rodzaju podłogi. Warto jednak zadbać o powierzchnię pokrytą materiałem dobrze przewodzącym ciepło. 

Kiedy warto zamontować panel grzewczy?

O promienniku podczerwieni mówi się czasem, że to zwykła grzałka elektryczna w efektownej oprawie. To oczywiście zbyt duże uproszczenie, bo przecież dzięki nowoczesnym technologiom energia w panelu zamienia się w promieniowanie podczerwone. Producenci wykorzystują zdolność fali podczerwonej do załamywania, odbicia i pochłaniania. Nośnikiem ciepła jest zaś otoczenie – ludzie i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Panele grzewcze na podczerwień przekazują ciepło bezpośrednio, bez utraty energii na podgrzanie powietrza, jak w tradycyjnych kaloryferach. W porównaniu do tej formy ogrzewania wśród zalet promienników wymienia się ograniczenie cyrkulacji powietrza spowodowanej dużymi różnicami temperatur. Ma to duże znaczenie szczególnie dla osób cierpiących na liczne alergie, gdyż mała cyrkulacja powietrza redukuje przemieszczanie się pyłków. Kolejny plus ogrzewania na podczerwień to brak suchego powietrza w pomieszczeniu oraz jego pozytywny wpływ na organizm człowieka. W medycynie promieniowanie podczerwone stosowane jest w rehabilitacji mięśni, stawów oraz dolegliwości reumatologicznych. Panele grzewcze elektryczne nie wymagają dodatkowej instalacji w domu czy mieszkaniu. Wystarczy podłączyć je do istniejącej instalacji elektrycznej. To urządzenia trwałe (nie trzeba ich cyklicznie serwisować), uznawane za ekologiczne (nie emitują szkodliwych dla zdrowia substancji), proste w działaniu (zdalne sterowanie, regulacja mocy). O ile w przypadku ogrzewania domów czy mieszkań przed ich instalacją warto dokonać szczegółowych kalkulacji, żeby uniknąć wysokich rachunków za prąd, to są rekomendowane jako oszczędne rozwiązanie dla dużych powierzchni. W halach produkcyjnych czy namiotach ogrzanie powietrza w tradycyjny sposób łączyłoby się z wysokimi kosztami. Panele grzewcze na podczerwień mogą być w tym przypadku doskonałą alternatywą. W związku z tym, że koszty ich zakupu są dość wysokie (panel w cenie 1500 zł może ogrzać powierzchnię około 20 metrów kwadratowych), należy liczyć się ze sporą inwestycją, która może szybko się zwrócić. Wystarczy jedynie wybrać sposób ogrzewania idealnie dopasowany do własnych potrzeb.