Cotton balls DIY - jak samodzielnie zrobić girlandę świetlną?

Girlanda świecących kulek wciąż nie wychodzi z mody. Cotton balls tworzą romantyczny nastrój zarówno wewnątrz, w sypialniach i salonach, jak i na zewnątrz, zapalone na tarasach lub balkonach. Podpowiadamy, jak zrobić cotton balls własnoręcznie!

Proste cotton balls z łatwością wykonasz przy użyciu włóczki, kleju i balonów. Nastrojowy dodatek stworzą lampki – najlepiej w kolorze białym, chociaż równie atrakcyjną girlandę świetlną możesz zrobić, wykorzystując włóczkę i światełka w różnych kolorach. 

Lista potrzebnych produktów: 

  • igła
  • pompka do pompowania balonów

Cotton balls DIY – czego będziesz potrzebować?

Cotton balls to wnętrzarski hit, który od kilku lat uatrakcyjnia salony, pokoje dziecięce, sypialnie, a także tarasy i balkony. Świecące girlandy bez problemów można znaleźć w wielu sklepach, jednak większą satysfakcję daje stworzenie ich samodzielnie. Zwłaszcza że to banalnie łatwe zadanie. Do wykonania cotton balls będziesz potrzebować kilku prostych narzędzi, ogólnie dostępnych materiałów i oczywiście cierpliwości. Zaopatrz się w takie przedmioty jak: 

  • małe balony, np. balony na wodę – wybierz takie, by dało się z nich uformować niewielkie kule;
  • sznur z lampkami – najlepiej przezroczysty sznur białych lampek dających ciepłe, nastrojowe światło. Możesz użyć też lampki choinkowe; 
  • włóczka – najlepiej kordonek w dowolnym kolorze, jednak można również użyć sznurka lub nici. W przypadku kordonka jedna szpula powinna wystarczyć na dwie kule; 
  • klej do drewna – np. wikol, musi być bezbarwny, wymieszany z wodą w proporcjach 1:1; 
  • nożyczki;
  • pędzel;
  • rękawiczki ochronne – przydatne podczas klejenia kul; 
  • igła do przebicia balonów wewnątrz kul; 
  • pompka do pompowania balonów (niezbędna, jeśli wybrałeś balony na wodę).

Jak zrobić cotton balls? 

Wykonanie cotton balls zacznij od napompowania baloników. Postaraj się uformować z nich równe, okrągłe kule. Pomocne może okazać się w tym przypadku zastosowanie szklanki lub kubka jako formy dla balona. Każdą powstałą kulkę należy związać dość ciasno, aby utrzymać kulisty kształt. 

Nadmuchane baloniki powinno się owinąć kordonkiem, nicią lub sznurkiem. Możesz to zrobić, uprzednio smarując powierzchnię kulki klejem przy użyciu pędzla albo mocząc sam kordonek w kleju, a następnie nawijając go na balonik. Dużo czystszą dla twoich rąk alternatywą będzie jednak posmarowanie klejem jedynie końca włóczki, od którego zaczniesz owijanie balonu, a następnie owinięcie go całkowicie na sucho. Po dokładnym obwiązaniu z każdej strony kordonkiem możesz pokryć balonik dość obficie klejem – najlepiej maczając go w pojemniku z wikolem rozrobionym z wodą. Przy każdej kuli pamiętaj o wytarciu jej papierowym ręcznikiem z nadmiaru kleju, w przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne zacieki. 

Owinięte włóczką cotton balls należy pozostawić do wyschnięcia. Najlepiej będzie je ułożyć na suszarce do prania lub na kaloryferze. Przez noc powinny wyschnąć. Sprawdź, czy kule są suche i dostatecznie sztywne – jeśli tak, przebij igłą baloniki i wyciągnij je spomiędzy włóczki. Teraz wystarczy tylko wewnątrz kulek umieścić sznur ze światełkami. Do każdej kuli warto włożyć po kilka światełek, co gwarantuje dobre ich zamocowanie w kuli, a jednocześnie dostateczne oświetlenie całości. Jeśli jednak światełka nadal będą wypadać z cotton balls, spróbuj je przymocować klejem na gorąco