Jak zbudować saunę w domu, ogrodzie?

Saunowanie ma tradycję sięgającą niepamiętnych czasów. Najpopularniejsze są sauny suche, mokre i parowe. Różnią się budową i panującą wewnątrz wilgotnością. Najczęściej wybierane są mokre, często nazywane rzymskimi. Do niedawna prywatna sauna uchodziła za coś prestiżowego. Obecnie jednak budowa przydomowej sauny stała się znacznie bardziej przystępna cenowo.

Jak zbudować prywatną saunę? Jakiej wielkości pomieszczenie będzie w tym celu potrzebne? Na jaki rodzaj sauny się zdecydować i jakiego typu narzędzia trzeba przygotować? 

Lista potrzebnych przedmiotów: 

  • szpachle

Zalety korzystania z sauny

Prozdrowotne właściwości sauny znane są od wielu lat. Regularne korzystanie z niej hartuje organizm, poprawia krążenie krwi, a nawet działa odchudzająco. Szacuje się, że podczas jednej i intensywnej wizyty w saunie możemy spalić nawet kilkaset kalorii. Saunowanie pozytywnie wpływa również na układ oddechowy. Może być zalecane w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli lub astmy. Niweluje bóle reumatyczne oraz zmniejsza napięcie mięśni grzbietu. 

Sauna w domu – jaki metraż? 

Saunę możemy zaaranżować nawet w małym pomieszczeniu. Do stworzenia modelu jednoosobowego wystarczy powierzchnia ok. 1,5 m2. W przypadku sauny dla dwóch osób będziemy potrzebowali co najmniej 2,5 m2. Oczywiście im większe pomieszczenie, tym na większą swobodę w kwestii aranżacji będziemy mogli sobie pozwolić, a jej użytkowanie będzie znacznie bardziej komfortowe. Niewielkie wymagania, jeśli chodzi o metraż, sprawiają, że saunę można zaaranżować nawet w niewielkim mieszkaniu. Grunt to dobra lokalizacja – blisko prysznica, z łatwym dostępem do przyłączenia wody i prądu. Jeśli konstrukcja będzie znajdowała się blisko wyjścia na taras, do ogrodu lub na balkon, stanie się to dodatkowym atutem. 

Sauna w ogrodzie

Podobnie jest z budową sauny w ogrodzie. Może być ona zaaranżowana nawet w minimalnych rozmiarów budce lub też w domku letniskowym na działce rekreacyjnej. Podstawą powinien być dostęp do wody i możliwość podłączenia elektryczności. Pamiętajmy również o dobrym zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Szczególnie w przypadku saun suchych, które wykorzystują rozżarzone kamienie. 

Jak wybudować saunę w ogrodzie? 

Najprościej będzie skorzystać z jednego z gotowych projektów dostępnych w sklepach budowlanych. Sauny ogrodowe sprzedawane są często jako gotowe, wymagające jedynie poskładania zestawy. Najczęściej wykonuje się je z odpowiednio zabezpieczonego drewna, cechującego się wysoką odpornością na wilgoć, takiego jak jodła kanadyjska czy świerk skandynawski. W trakcie montażu sauny pamiętajmy o wybraniu dogodnej lokalizacji, by łatwo podpiąć do wody i do instalacji elektrycznej. Bliskość natrysku znajdującego się np. w pobliskim domku letniskowym będzie dodatkowym atutem. 

Jak wybudować saunę w domu lub w mieszkaniu? 

W tym przypadku zadanie będzie bardziej skomplikowane. Wszystko zależeć będzie od przestrzeni, którą dysponujemy. Oczywiście saunę możemy zaaranżować nawet w minimalnej wielkości pokoju, jednak w mieszkaniu czy domu powinniśmy wziąć pod uwagę ograniczone możliwości doprowadzenia odpowiednich instalacji. Projekt musi być bardzo dokładny, aby uwzględnić wszystkie szczegóły. Można m.in. zdecydować się na budowę sauny w większej łazience, np. rezygnując z dużej wanny na rzecz właśnie niewielkiej sauny. Obok niej warto zainstalować prysznic i w ten sposób zyskać ciekawą alternatywę dla tradycyjnej łazienki. Saunę można również zaaranżować w wolnej sypialni lub innym pomieszczeniu, jeśli tylko będzie w nim możliwość podłączenia do wody i zapewnienia odpowiedniej wentylacji. 

Aby móc wybudować saunę w ogrodzie, domu lub mieszkaniu, powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw najpotrzebniejszych narzędzi. Możemy do nich zaliczyć szpachle i kielnie do wygładzenia nierówności pomiędzy podłożem a samą sauną, poziomicę do wyznaczenia poziomu, wkrętarkę do wkręcania śrub, wyrzynarkę i młotek. Warto również trzymać w pobliżu skrzynkę z podstawowymi narzędziami, takimi jak wkrętaki, dłuto czy ołówek. Sama budowa sauny powinna opierać się na dołączonej do zestawu instrukcji. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto zlecić montaż profesjonalistom.

Bluza robocza
Bluza robocza
Już od 93,00 zł