Jak zrobić własną toaletkę z palet? Instrukcja

Palety sklepowe to materiał, z którego samodzielnie możesz zrobić meble. Drewno, z jakiego zostały wykonane, jest trwałe i odporne na zniszczenia. Jesteś w stanie własnoręcznie stworzyć z nich łóżko, regał na książki albo toaletkę, która powinna znaleźć się w sypialni każdej kobiety.

Toaletka z palet to mebel, który dobrze prezentuje się nie tylko w sypialni urządzonej w stylu tradycyjnym, lecz także w nowoczesnym minimalistycznym pomieszczeniu, np. we wnętrzach loftowych. Meble z palet to modny element aranżacji wnętrz, który jest jednocześnie rozwiązaniem ekonomicznym (pozwala sporo zaoszczędzić w porównaniu do gotowych mebli) i ekologicznym (to dobry sposób na recykling palet). Toaletka z palet to mebel, który łatwo wykonać samemu.

Toaletka z palet – materiały, narzędzia, projekt

Materiały, które będą potrzebne, aby wykonać toaletkę, to pięć palet, cztery kółka, dwa uchwyty do szuflad, szyba docięta na wymiar palet oraz stojące lustro. Oprócz tego przyda się impregnat do drewna, lakier, farba, lakierobejca, wosk lub olej, a także wałek lub pędzel. Potrzebny będzie również zestaw majsterkowicza stolarza: akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, wyrzynarka, pilarka tarczowa, szlifierka mimośrodowa, szlifierka oscylacyjna, bity, brzeszczoty, krążki ścierne, papiery ścierne, zszywki, wkrętaki, szczypce, młotek, ściski, piły, zszywacze oraz zagłębiarka wraz z listwami prowadzącymi do cięcia płyt na wymiar.

Szlifowanie palet

Pracę przy tworzeniu toaletki należy rozpocząć od szlifowania palet. To bardzo ważna czynność, która wpłynie na estetykę mebla oraz bezpieczeństwo osób z niej korzystających – pozwala bowiem na usunięcie wszelkich nierówności i drzazg. Ten etap prac jest najbardziej czasochłonny i wymaga wiele cierpliwości, nie wolno go jednak pominąć.

Szlifowanie palet możesz wykonać szlifierką elektryczna lub papierem ściernym o różnej gradacji. Pierwsze szlifowanie wykonaj papierem o granulacji 60 lub 80. Powtarzaj czynność na całej powierzchni palet, za każdym razem zwiększając granulację o 20. Ostatecznie szlifowanie powinieneś wykonać papierem o granulacji 220 lub nawet 240. Jeśli w drewnie wciąż zostały jakieś ubytki, wypełnij je, używając specjalnej masy szpachlowej. Tak przygotowaną powierzchnię palet zabezpiecz impregnatem do drewna.

Jak zrobić toaletkę z palet krok po kroku?

Po szlifowaniu można przejść do właściwych prac. W jednej z palet wytnij zarówno górne, jak i dolne deski pomiędzy środkowym a lewym klockiem łączącym. W kolejnej tylko górne, a w następnej tylko dolne. Teraz należy je połączyć, stawiając jedną na drugiej. Pamiętaj o właściwej kolejności. Na dole będzie cała paleta, na niej powinno się umieścić tę z wyciętymi fragmentami górnych desek. Następnie połóż paletę z wyciętymi zarówno górnymi, jak i dolnymi fragmentami desek, a po lewej stronie konstrukcji ten fragment, który został po ucięciu desek. Później umieść tam paletę bez dolnych fragmentów desek, a na niej ponownie całą paletę.

Poszczególne palety łącz ze sobą wkrętami, używając płaskowników. Łączenia powinny znajdować się w takich miejscach, aby były jak najmniej widoczne. W przerwach na górnej palecie będą znajdować się szuflady, które zbijesz z desek, jakie zostały po wycinaniu palet. Do frontowej części szuflad przykręć uchwyty, a do dolnej palety przymocuj kółka.

Wykończenie toaletki z palet

Jeśli konstrukcja toaletki jest gotowa, przyszedł czas na przeprowadzenie konserwacji drewna, jego zabezpieczenie i pomalowanie. Surowe drewno należy pokryć impregnatem. Następnie pomaluj je lakierobejcą, lakierem, olejem lub woskiem, jeżeli chcesz, by toaletka zachowała naturalny odcień. Jeśli jednak wolisz pomalować własnoręcznie wykonany mebel na inny kolor, najpierw zagruntuj drewno, aby zwiększyć przyczepność farby. Następnie pomaluj mebel emulsją do drewna. Nanoś tyle warstw farby, aż otrzymasz satysfakcjonujący cię kolor. Jako blat toaletki posłuży szyba, na niej z kolei postawisz lustro.