Wielkanocne ozdoby z papieru to szybki i łatwy sposób na oryginalne dekoracje. Postaw na pastelowe kolory oraz naturalne dodatki i stwórz z nich niepowtarzalne baranki i zające. Do zrobienia ozdób wielkanocnych z papieru wykorzystaj rolki po papierze toaletowym, patyczki kosmetyczne i arkusze kolorowego papieru.
Kolorowe zające i baranki z papieru możesz udekorować np. kokardkami z naturalnego sznurka lub białej ażurowej wstążki z materiału.
Lista potrzebnych produktów:
- nożyczki
- nóż łamany
- czarny marker
- kartka papieru
- arkusz szarego papieru
- wkłady klejowe
- patyczki do uszu
- pistolet klejowy
Ozdoby wielkanocne z rolek po papierze toaletowym
Jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych jest baranek. Przygotowany z rolek po papierze toaletowych i patyczków kosmetycznych będzie pięknie się prezentował wśród świeżej zielonej rzeżuchy.
Weź rolkę po papierze toaletowym i za pomocą noża łamanego przytnij ją w taki sposób, żeby miała długość około 6 cm. Ostrymi nożyczkami potnij patyczki do uszu – potrzebujesz tylko końcówek owiniętych watą, z których powstanie futerko. Posmaruj rolkę klejem i przymocuj do niej przygotowane patyczki. Zacznij od góry rolki i przyklejaj końcówkę obok końcówki.
Z szarego papieru wytnij koło o takiej samej średnicy jak rolka. Krawędzie potnij, żeby wyglądały jak pofalowane. Połowę kółka posmaruj klejem i przyklej tam patyczki w dwóch rzędach, jeden nad drugim.
Z białego papieru wytnij głowę z uszami i czarnym markerem narysuj na niej oczy. Część głowy baranka posmaruj klejem i przyklej do niższego rzędu patyczków na okręgu z szarego papieru.
Na koniec połącz oba przygotowane elementy – włóż nieoklejoną stronę szarego papieru do rolki, lekko odchylając głowę baranka na zewnątrz. Gotowe!
Ozdoby wielkanocne z papieru – origami
Origami to japońska sztuka składania papieru. Jeśli jesteś osobą początkującą, najlepiej zacznij od prostych wzorów, np. wielkanocnego zajączka.
Weź kartkę papieru w dowolnym kolorze i nożyczkami wytnij z niej kwadrat o wymiarach 20 × 20 cm. Jeśli wolisz, żeby ozdoba była innej wielkości, musisz odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar arkusza.
Kwadrat złóż na pół w taki sposób, aby powstał trójkąt. Rozprostuj kartkę, zrób takie samo załamanie w drugą stronę i znowu rozprostuj papier. Następnie złóż arkusz na pół w poziomie. Ponownie go rozłóż i złóż na pół w pionie. Po rozprostowaniu kartki zegnij jej dolne rogi do środka. Wszystko rozłóż i tym razem zegnij dolną część arkusza do środkowej linii zagięcia (w poziomie). Rozłóż papier i zrób to samo z bocznymi częściami, składając je w pionie do linii zgięcia. Tym razem nie rozkładaj kartki – powinna zostać w układzie prostokąta.
Dzięki wcześniejszym zagięciom możesz złożyć dolne rogi prostokąta do środka. Rozchyl kartkę u dołu i kciukami wsuń powstałe zagięcia do wewnątrz jak harmonijkę. W dolnej części arkusza powinien powstać dwuwarstwowy trójkąt. Odchyl dolną warstwę do tyłu (pod spód kartki). Następnie boki warstwy górnej złóż po przekątnej do środka. Ostry wierzchołek powstałego w ten sposób trójkąta należy zagiąć do środka kartki.
Całą konstrukcję ostrożnie złóż na pół (wzdłuż dłuższej krawędzi). Dociśnij wszystkie zagięcia. Kartkę rozłóż i zagnij około 5 mm wierzchołka do dołu. Następnie ponownie złóż kartkę wzdłuż dłuższego boku prostokąta – w ten sposób powstanie nos wielkanocnego zająca.
Dwa trójkąty o ostrych wierzchołkach to uszy. Złap za nie i lekko unieś do góry jedną ręką. Jednocześnie palcami drugiej ręki naciskaj na miejsce łączeń u dołu. W ten sposób spłaszczysz podstawę i zapobiegniesz rozwinięciu się papieru.
Prostokątna część będzie służyła za tułów zająca. Złóż ją na pół (w pionie) i wyrównaj. Rozłóż papierowy tors i lekko rozchyl go do miejsca styku z uszami. Złóż kartkę w pionie do środka i znowu dociśnij łączenia. Rozłóż zagięcie, zawiń do środka tylko wewnętrzne trójkątne końcówki. Obie części zająca zegnij wzdłuż górnej linii, aby powstały nogi zwierzęcia.
Na koniec palcem lekko rozchyl warstwy papieru tworzące uszy oraz dorysuj czarnym markerem oczy wielkanocnemu zającowi. Gotowe!