Kawowy stolik wykonany z plastra drewna jest jednym z ostatnich hitów. Ceny tego typu mebli w sklepach bywają dość wysokie, na szczęście stolik z plastra drewna możemy spróbować wykonać sami. Przekonaj się, jak łatwo to zrobić.
Stolik z plastra drzewa może stanowić praktyczną i elegancką ozdobę naszych mieszkań lub tarasów. Do jego wykonania będzie nam potrzebny między innymi duży plaster drewna, wiertarko-wkrętarka lub szlifierka taśmowa. Taki mebel zwykle pełni funkcję stolika kawowego, ale można również na nim postawić lampkę, doniczkę albo położyć książkę.
Czego potrzebujesz do wykonania stolika kawowego z plastra drewna?
Aby móc wykonać stolik z plastra drewna, potrzebujesz następujących narzędzi:
- spalinowej pilarki łańcuchowej;
- wkrętów;
- zestawu bitów;
- stalowych nóg (można je kupić gotowe w markecie);
- oleju do drewna bądź lakieru;
- pędzla.
Jaki plaster drewna wybrać?
Wybór odpowiedniego plastra na stolik jest uzależniony od tego, jaki mamy pomysł na tego typu mebel. Niezależnie od koncepcji powinien pochodzić z twardszego gatunku drewna, takiego jak olcha, dąb, buk lub brzoza, gdyż zapewni mu to większą wytrzymałość. Jego średnica i grubość zależą tylko od naszego pomysłu. Aby uzyskać wygodny mały stolik, powinniśmy wybrać pień o średnicy nie mniejszej niż 40 cm oraz grubości co najmniej 6–8 cm. Jeżeli chcemy, by nasz mebel miał również warstwę kory, musimy zwrócić uwagę, czy w drzewie nie kryją się szkodniki, które mogłyby osłabić korę.
Przygotowanie plastra drewna
Wykonanie stolika kawowego z plastra drewna zaczynamy od przygotowania samego plastra. Najszybszym rozwiązaniem jest zakup gotowego materiału, jednak możemy również pozyskać go sami, np. podczas wycinki drzew na naszej działce, albo z lokalnego tartaku. Należy przy tym pamiętać, że plaster drewna powinna odciąć osoba mająca odpowiednie kwalifikacje. Jeżeli pozyskany plaster jest świeży, należy go wcześniej osuszyć poprzez sezonowanie drewna (okres ten trwa nawet kilka miesięcy). Kiedy nasz kawałek osiągnie wilgotność kilkunastu procent, będziemy mogli przystąpić do dalszych prac.
Kolejny krok to wyszlifowanie oraz oczyszczenie plastra. Powinniśmy tu wykorzystać szlifierkę taśmową, za pomocą której wyrównujemy powierzchnię. Do szlifierki dedykowane są pasy bezkońcowe 533 mm. Jeśli drewno ma duże nierówności, wówczas musimy użyć papieru o gradacji 40, aby je wstępnie wyrównać, a na koniec papieru o gradacji 120, który przygotuje powierzchnię do malowania.
Jeżeli plaster ma pęknięcia, zwłaszcza duże, to w zależności od indywidualnych preferencji możemy je pozostawić albo zaszpachlować specjalną szpachlą do drewna. Kiedy masa wyschnie, należy ją ponownie przeszlifować. Po skończonych pracach przygotowawczych można przystąpić do montażu nóg.
Montaż nóg
Wykonanie nóg nie należy do łatwych czynności, warto więc sięgnąć po gotowe rozwiązania. Na rynku jest dostępna szeroka gama różnych nóg w kształcie prętów, okrągłych lub kwadratowych słupków, w kolorze czarnym, szarym, chromowanym i wielu innych odcieniach. Wybór zależy jedynie od indywidualnych preferencji. Montaż tego typu nóg najczęściej odbywa się poprzez przykręcenie wkrętów do spodu plastra. Stolik kawowy z drewna może stać na trzech lub czterech nogach. Przed zamontowaniem warto dokładnie zaplanować miejsce ich umieszczenia, by mebel zachował swoje walory estetyczne.
Malowanie
Malowanie bądź impregnacja stolika z plastra drewna jest ostatnim etapem tworzenia go. Oczywiście przed wykonaniem tej czynności mebel należy dokładnie oczyścić i odpylić. Jeżeli stolik z pnia chcemy postawić w domu, zalecane jest użycie naturalnych olei, takich jak np. olej lniany. W przypadku gdy chcemy, by nasz stolik kawowy stał na zewnątrz, warto pomalować go lakierem bądź olejem do tarasów.