Beton jest wykorzystywany praktycznie na każdej budowie. Materiały betonowe wyróżniają się doskonałymi właściwościami wytrzymałościowymi oraz odpornością na działanie niekorzystnych czynników. Jak zrobić beton?
Obecnie można się spotkać z wieloma rodzajami betonu. W jaki sposób należy przygotować poszczególne zaprawy? Oto co musisz wiedzieć.
Lista potrzebnych produktów:
- cement
- kruszywo
- woda
- domieszki
Jak zrobić beton? Najważniejsze jest dobre przygotowanie
Zastanawiasz się, jak zrobić beton dobrej jakości? Istnieje kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich składników oraz staranne przemyślenie ich proporcji. Przed rozpoczęciem prac należy dobrze się przygotować, by efekt był w pełni zadowalający. To, co będzie ci potrzebne, to m.in. cement, kruszywo i domieszki. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych materiałów, najczęściej wykorzystuje się cement portlandzki. Warto zadbać o to, aby nie był zwietrzały lub wilgotny oraz by był pozbawiony grudek. W przypadku kruszywa najlepiej, aby miało ziarna różnej wielkości. Dobrą praktyką jest wykorzystanie mieszanki piasku i żwiru. Woda powinna być czysta – niedopuszczalne są jakiekolwiek zanieczyszczenia. Jeśli zaś chodzi o dodatki i domieszki, zazwyczaj są to różnego rodzaju środki chemiczne. To, co może ci się przydać podczas robienia betonu, to rękawice robocze. Dzięki nim zabezpieczysz swoje dłonie przed zabrudzeniem i szkodliwym działaniem poszczególnych składników.
Rodzaje betonów i ich zastosowanie
Wyróżnia się wiele rodzajów betonu, jednak najczęściej spotkać się można z odmianą suchą, białą i kolorową. Pierwszy z nich wykorzystywany jest w celu wyrównania podłoża i jego stabilizacji. Często zdarza się też, że całkowicie zastępuje zwykłe podłoże. Beton biały to nic innego jak klasyczna mieszanina wykonana na bazie białego cementu. Znajduje zastosowanie przy produkcji rozwiązań wykończeniowych, w konstrukcjach żelbetowych, a także podczas wytwarzania zaprawy do kamienia i płytek. Jak zrobić biały beton? Wszystkiego dowiesz się w następnej części artykułu. Ostatnim z omawianych rodzajów jest beton kolorowy, który obecnie zalicza się do najbardziej powszechnych materiałów budowlanych.
Jak zrobić suchy beton?
Zacznijmy od tego, jak zrobić suchy beton. Od klasycznego rozwiązania różni się on znacznie mniejszą zawartością wody, przez co charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Przy przygotowywaniu suchego betonu, bardzo ważne są odpowiednie proporcje. Załóżmy, że chcemy uzyskać około 1 m3 materiału. Powinniśmy zatem wymieszać 190 kg cementu, 840 kg piasku, 150 l wody oraz 1230 kg żwiru. Taką mieszankę można dodatkowo zagęścić ręcznie lub mechanicznie.
Jak zrobić biały beton?
Biały beton charakteryzuje się jasnym odcieniem. Kolor ten uzyskuje się dzięki dobraniu odpowiednich komponentów oraz zastosowaniu specjalnej technologii. Podstawą mieszanki powinien być klinkier o niskiej zawartości żelaza. Za odcień zaprawy odpowiedzialne będą rafinowane kompozycje węglanowe lub gliniane. Trzeba pamiętać, że do uzyskania białego cementu potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt do ekstrakcji, mielenia, prażenia i przechowywania. Nie jest to więc łatwe zadanie. Na szczęście biały cement bez problemu można znaleźć w niemal każdym sklepie budowlanym. Wykonanie białego betonu na bazie takiego cementu nie będzie wiele się różnić od produkcji klasycznej zaprawy.
Jak zrobić kolorowy beton?
A jak zrobić kolorowy beton? Na to pytanie również mamy odpowiedź. W tym celu należy użyć specjalnych barwników, które pozwolą uzyskać zamierzony efekt. To niezwykle prosty i efektowny sposób na ozdobienie materiałów budowlanych. Dzięki temu konstrukcje będą się wyróżniać niebanalnym stylem i oryginalnością. Barwniki do betonu zazwyczaj występują w postaci proszku. Podczas dodawania ich należy zachować szczególne bezpieczeństwo, ponieważ tego typu substancje są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Warto wyposażyć się w wysokiej jakości ubranie ochronne. Ilość proszku, jaką trzeba dodać do zaprawy, musi odpowiadać zalecanym proporcjom. W przypadku betonu wagowo powinno to być ok. 3–6% w stosunku do cementu. Całość należy wymieszać na sucho z dodatkiem piasku, aby uzyskać jednolity kolor. Niedopuszczalne są jakiekolwiek grudki, ponieważ negatywnie wpłyną na wygląd całości.