Czym pomalować meble ogrodowe?

Meble ogrodowe najczęściej wykonane są z drewna lub plastiku. W przypadku obu tych materiałów po pewnym czasie pojawia się konieczność odświeżenia zrobionych z nich sprzętów. Czym pomalować meble ogrodowe, by wyglądały jak nowe?

Odpowiedniego zabezpieczenia najbardziej wymagają drewniane sprzęty. Meble ogrodowe wystawiane są na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy mróz. Jeśli nie zostaną zabezpieczone, szybko stracą swój pierwotny blask. Jak temu zapobiec? 

Lista potrzebnych produktów/narzędzi:

  • pędzel
  • rozpuszczalnik
  • szmatka
  • bejca
  • specjalna farba do plastiku lub drewna
  • lakiery

  • folia malarska. 

Czym pomalować meble ogrodowe? Jakie preparaty będą najlepsze?

Wiele osób zastanawia się, czym pomalować ławki ogrodowe, stoły oraz inne elementy zestawu wypoczynkowego. Wybór odpowiedniego preparatu jest tak naprawdę bardzo łatwym zadaniem. Sklepowe półki uginają się od produktów, które można wykorzystać do pomalowania sprzętów stojących w ogrodzie czy na tarasie. Czym więc pokryć surowe meble ogrodowe? Dobrym wyborem na pewno będzie bejca. Jej zastosowanie uwypukla piękny rysunek drewna. Co więcej, to środek niezwykle łatwy w użyciu. Większość tego typu preparatów wystarczy nanosić pędzlem bądź szmatką.

Jeśli zastanawiamy się, czym pomalować meble ogrodowe na biało, warto sięgnąć po odpowiednie farby do drewna. Charakteryzują się one dużo mocniejszym niż bejca kryciem. Ponadto, produkty te dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Dlatego możemy zdecydować się na sprzęty nie tylko w modnym, białym odcieniu, lecz także np. żółtym czy zielonym, aby stworzyć kolorowe mebelki dla dzieci.

Innym najczęściej wybieranym środkiem do malowania zestawów ogrodowych jest lakier. To najlepsze rozwiązanie w przypadku osób chcących zachować naturalny rysunek mebla. Stanowi dużo lżejszy środek niż bejca, która dodatkowo wyrównuje koloryt. Lakier przede wszystkim zabezpiecza meble, nie zmienia ich wyglądu. 

Malowanie mebli ogrodowych – jakie farby wybrać?

Lakiery i bejce zachowują naturalny wygląd mebli, z kolei farby wyrównują ich koloryt, a także pozwalają na całkowitą zmianę barwy zestawu wypoczynkowego. Czym pomalować stół ogrodowy z drewna i pozostałe meble? W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na jedną z farb alkidowych. To bardzo trwałe środki, które pozostawiają błyszczącą powierzchnię. Mają także mocne krycie, dlatego po nałożeniu preparatu słoje na drewnie przestają być widoczne. 

Kolejna propozycja to farby akrylowe. Bardzo często wykorzystywane są do pokrywania elementów dekoracyjnych. Nie mają mocnego krycia, jednak dzięki nim można osiągnąć zróżnicowane efekty wizualne. Dostępne są także farby kredowe. Nie zabezpieczają drewna, ale świetnie sprawdzą się w przypadku małych elementów dekoracyjnych, którym chcemy nadać matowe wykończenie.

Czym pomalować plastikowe krzesła ogrodowe?

W przypadku mebli ogrodowych wykonanych z plastiku najlepszym rozwiązaniem będą preparaty, które są przeznaczone do tego typu materiału. W sklepach można łatwo znaleźć produkty oznaczone jako farby dla powierzchni plastikowych. Sprawdzi się także farba akrylowa, kredowa lub bardzo łatwy w użyciu preparat w sprayu.

Jak pomalować meble ogrodowe? 

Przed przystąpieniem do renowacji mebli warto odpowiednio się przygotować. Należy założyć rękawice ochronne, zabezpieczyć otoczenie przed zabrudzeniami (najlepiej użyć np. foli malarskiej) oraz zaopatrzyć się w szmatę, rozpuszczalnik, pędzle i wybraną farbę. Najpierw musimy dokładnie oczyścić sprzęty. Jeśli chodzi o meble drewniane, przydatny może się też okazać papier ścierny, którym zetrzemy starą powłokę z drewna. Po szlifowaniu trzeba usunąć powstały pył za pomocą wilgotnej szmatki. Tak samo należy postąpić w przypadku modeli plastikowych. Następnie wystarczy pomalować meble i poczekać aż wyschną.