Malowanie metalu zdecydowanie różni się od malowania ścian czy drewna. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów farb, istnieją też różne techniki i sposoby ich nakładania. Podczas malowania powierzchni metalowych nie wolno sobie pozwolić na błędy, ponieważ taki materiał często jest narażony na działanie niszczących czynników zewnętrznych.
Aby pomalować powierzchnię metalową, nie potrzebujesz profesjonalnych narzędzi, wielkiego doświadczenia ani specjalnych umiejętności. Wystarczy sprawdzić, czym malować metal, jaka farba jest przeznaczona do tego typu powierzchni oraz jak wygląda ta praca krok po kroku.
Lista potrzebnych produktów/narzędzi:
- podkład
- papier ścierny lub szlifierka oscylacyjna
- agregat natryskowy.
Jaka farba do malowania metalu będzie najlepsza? Krótki przewodnik po jej rodzajach
Farba do malowania metalu od preparatów do innych powierzchni różni się znacznie większą zdolnością krycia i odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Stałym elementem każdego produktu jest spoiwo. To dzięki niemu na powierzchni powstaje warstwa, która jest gładka, elastyczna i wytrzymała. Kolejny bardzo ważny składnik stanowi rozcieńczalnik. To on decyduje o lepkości farby i pozwala na przeprowadzanie procesów odparowujących. A jak pomalować metal na złoto? Nie byłoby to możliwe bez pigmentu.
Wiele osób zastanawia się, czym pomalować ogrodzenie metalowe. Wyróżnia się dwa rodzaje farb:
- do metali żelaznych, czyli do żelaza, stali, a także żeliwa;
- do metali nieżelaznych, czyli do aluminium i metali ocynkowanych.
Ta druga grupa jest głównie stosowana podczas renowacji blachodachówki oraz elementów orynnowania. Najpopularniejsze są farby akrylowe – odporne na korodowanie, a do tego wodorozcieńczalne. Należy również pamiętać, że w przypadku farb żelaznych możliwe jest malowanie metalu bez podkładu.
W sklepach dostępna jest także farba do malowania metalu na rdzę. Charakteryzuje się ona bardzo dobrą przyczepnością. Jednak jak pomalować zardzewiały metal? Dzięki temu, że tego typu produkty mają specjalny skład, można je nakładać bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię, bez konieczności tworzenia podkładu czy gruntowania. Wystarczy wcześniej przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego dokładnie wyrównać i oczyścić podłoże. Malowanie zardzewiałego metalu jest znacznie prostsze, niż by się mogło wydawać.
Jak pomalować ogrodzenie metalowe i nie tylko? Instrukcja krok po kroku
Aby móc cieszyć się piękną, metalową powierzchnią, musisz pamiętać, by malując ją, stosować się do instrukcji producenta danej farby. Od tego zależy, czy warstwa w pełni pokryje metalowy element. Właściwe wykonanie pracy wpływa bezpośrednio na trwałość powłoki. Malowanie elementów metalowych nie jest zadaniem trudnym. Jak więc malować metal?
- Przygotuj miejsce pracy, zabezpiecz je folią malarską, a dłonie osłoń rękawicami roboczymi.
- Umyj i wysusz podłoże – konieczne może też się okazać użycie środka odtłuszczającego.
- Wyszlifuj powierzchnię za pomocą papieru ściernego.
- Jeśli zajdzie taka potrzeba, przygotuj podkład antykorozyjny.
- Nanieś farbę na metal, zaczynając od trudno dostępnych miejsc.
- Poczekaj, aż farba wyschnie – w zależności od produktu może to być 1 godzina lub cały dzień.
Jak pomalować ogrodzenie metalowe? Sposoby i techniki
Najpopularniejszą metodą nakładania farby jest wykorzystanie pędzelka, wałka lub agregatu natryskowego. Malowanie natryskowe metalu stanowi najszybszą metodę, jeśli jednak nie miałeś wcześniej możliwości pracy z agregatem, lepiej pozostać przy tradycyjnych narzędziach. Malowanie metalu pistoletem wymaga pewnych umiejętności. Bez nich możesz zniszczyć powierzchnię. Pamiętaj też, że farba do malowania natryskowego metalu jest droższa, więc ewentualne poprawki to dodatkowe koszty.
Za pomocą pistoletu można również wykonać malowanie proszkowe. Farba natryskowa do metalu jest w formie płynu, jednak w tym przypadku z agregatu wydobywa się proszek. Tę usługę wykonują profesjonaliści, ponieważ odbywa się ona we wcześniej przygotowanej lakierni. Farba proszkowa do metalu nakładana jest za pomocą pistoletu. Następnie pokryta nią część zostaje umieszczona w piecu. W przypadku malowania proszkowego wystarczy jedna warstwa. Elementy pomalowane tą metodą są odporne na działanie czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych.
Malowanie pistoletem to sposób na szybkie zakończenie prac. Jeśli elementy, które mają zostać odświeżone, nie są wielkie, możesz wybrać inną technikę. Pomalowanie metalu sprayem to świetna alternatywa dla metody natryskowej. Dzięki temu bardzo dokładnie pokryjesz powierzchnię. Malowanie sprayem nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego to idealne rozwiązanie dla każdego.