Ile trwa remont łazienki i ile kosztuje?

Remont łazienki jest ważnym przedsięwzięciem dla każdego właściciela mieszkania. Nie da się ukryć, że to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym gospodarstwie domowym, miejsce relaksu i zaspokajania podstawowych potrzeb. Ile kosztuje remont łazienki? Jak uniknąć niepotrzebnych kosztów i pomyłek? 

Wiele zależy od wielkości danego pomieszczenia oraz specyfiki całego budynku. Remont małej łazienki w bloku będzie łatwiejszym zadaniem niż kompleksowa wymiana całego wyposażenia w przestronnym domu. Jaki jest koszt płytek do łazienki? Ile kosztuje wymiana wanny na prysznic? Wszystko zależy od twoich możliwości finansowych.

Ile trwa remont łazienki? 

Jeśli masz gotowy projekt, całe przedsięwzięcie zajmie mniej czasu. Dobry, znający się na swoim fachu specjalista z pewnością pomoże ci w uniknięciu niepotrzebnych pomyłek i tym samym zmniejszy czas oraz koszt tzw. robocizny. Remont łazienki bez skuwania płytek będzie znacznie krótszy niż remont starego pomieszczenia, w którym należy usunąć stare pokrycie ścian i podłóg. Dokładne określenie twoich potrzeb na samym początku pozwoli na stworzenie przejrzystego projektu i tym samym uniknięcie pułapki zbędnych kosztów. Może się okazać, że część starszych elementów wystroju pasuje do twojej wizji, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Koszt płytek do łazienki jest niewątpliwie jednym z największych wydatków, jeśli chodzi o generalny remont. Również wymiana tego istotnego elementu wymaga najwięcej czasu. Specjalista pomoże ocenić, czy remont łazienki bez skuwania płytek będzie w danym przypadku dobrą opcją. Wcześniejsze zamówienie wszystkich niezbędnych produktów także stanowi rozsądny krok, jeśli zależy ci na czasie. Zwykle remont tego pomieszczenia trwa od dwóch do trzech tygodni. 

Remont łazienki – od czego zacząć?

Renowację łazienki powinno się rozpocząć od skucia płytek oraz zdemontowania urządzeń sanitarnych. Kolejny etap prac to wylanie nowej wylewki oraz wyrównanie ścian. Jeśli istnieje taka potrzeba, wcześniej należy też wykonać naprawy instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Następnie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne nowe materiały, takie jak płytki, miska wc, wanna lub prysznic oraz inne dodatki (np. lustro, półki, oświetlenie itd.) i je zamontować. 

Remont łazienki – koszt wymiany płytek i nie tylko

Wyremontowanie łazienki w bloku na pewno będzie różniło się pod względem kosztów w zależności od metrażu pomieszczenia oraz standardu, w jakim planujesz je wykończyć. Jeśli chcesz przeprowadzić remont łazienki od podstaw, musisz liczyć się z wyższymi nakładami finansowymi. Analogicznie, sama zamiana wanny na prysznic bez remontu nie pochłonie aż tylu pieniędzy. Najczęściej z największymi kosztami wiąże się wymiana kafelków. Oczywiście można zrobić remont łazienki bez skuwania kafelków i zdecydować się wyłącznie na malowanie płytek, jednak czasami nie da się tego uniknąć. Układanie nowych kafelków to czasochłonne zajęcie, wymagające przeprowadzenia wielu prac, takich jak m.in. silikonowanie czy kładzenie fugi na płytkach. Ceny będą się różnić w zależności od wzoru oraz materiału, z jakiego zostały one wykonane. Ile więc kosztuje remont łazienki? Obecnie średni koszt gruntownego odświeżenia wnętrza to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Oto jak prezentują się ceny prac wykończeniowych i białego montażu:

  • gruntowanie ścian: 4–5 zł/m2
  • układanie płytek ściennych i podłogowych: 80–110 zł/m2
  • montaż wanny: 170–250 zł
  • montaż kabiny prysznicowej: 280–355 zł
  • montaż WC i bidetu: 111–160 zł. 

To, ile kosztuje zrobienie łazienki, zależy w dużej mierze od sprawnego planowania i uwzględnienia własnych możliwości finansowych. Dokładne określenie celów i twoich preferencji, a także zadbanie o funkcjonalność pomieszczenia pozwoli na ograniczenie niepotrzebnych wydatków. Oczywiście musisz również wziąć pod uwagę koszt tzw. robocizny łazienki, który różni się w zależności od danego województwa.