Układanie płytek w kuchni, łazience, czy w innym pomieszczeniu zawsze kończy się fugowaniem – spoinowaniem. Tą czynność, podobnie jak układanie płytek, możesz wykonać samodzielnie. Dowiedz się, jak samemu położyć fugę na podłodzie i ścianie.
Kładzenie fugi, którego inna nazwa to spoinowanie, ma bardzo ważną rolę, która związana jest nie tylko z estetyką. Spoina to fuga zabezpiecza powierzchnię podłogi lub ściany przed przedostawaniem się wilgoci, czynników biologicznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. W związku z tym powinieneś bardzo precyzyjnie położyć fugę, aby zapobiec powstawaniu na niej odprysków w późniejszym czasie.
Kładzenie fugi – czego będziesz potrzebować?
Zanim rozpoczniesz prace przy kładzeniu fugi, musisz zdecydować się, jaki rodzaj fugi chcesz położyć. Możesz wybrać np.:
- fugi epoksydowe – do pomieszczeń narażonych na stały kontakt z wodą, sprawdzają się przy płytach pod prysznicem, wokół wanny, w okolicach umywalki, nie przepuszczają także pary wodnej i nie ulegają przebarwieniom, nadają się tylko do użytku wewnętrznego,
- fugi cementowe – głównym składnikiem jest cement portlandzki wraz z kruszywem i wybranymi barwnikami, nie pozostawiają zabrudzeń, najlepiej sprawdzają się podłogach z ogrzewaniem podłogowym,
- fugi akrylowe – ich odcień możesz dopasować do koloru płytek, możesz je stosować na zewnątrz, lecz wyłącznie na ściany, nie powinny być narażone na intensywny kontakt z wodą.
Aby nałożyć spoinę – wykonać kładzenie fugi, konieczne będą także odpowiednie narzędzia. Będziesz korzystać m.in. z takich akcesoriów jak:
- gąbki,
- wiadro,
- zestaw glazurniczy,
- mieszarka.
Jak położyć fugę na płytkach ściennych?
Kładzenie fugi na płytkach ściennych rozpocznij od przygotowania spoiny – fugi. Pamiętaj, aby zawsze postępować wg instrukcji i zaleceń producenta. W ten sposób otrzymasz odpowiednią konsystencję spoiny. Pomocna będzie mieszarka wraz z niezbyt dużym mieszadłem, aby uzyskać idealnie gładką masę. Kładzenie fugi na płytkach ściennych wykonuj przy użyciu pacy gumowej. Dzięki temu unikniesz porysowania płytek. Przygotowaną fugę nakładaj energicznymi ruchami we wszystkich przestrzeniach między płytkami. Zwróć uwagę na to, aby odpowiednio mocno dociskać zaprawę pacą – umożliwi to dotarcie spoiny w każdą wolną szczelinę.
Następnie zacieraj pacą nadmiar fugi, dzięki czemu wyrównasz braki pomiędzy płytkami. Po upływie 30 minut przejdź do pierwszego mycia kafelek, czyli wygładzania fug. Powtórz tą czynność, a następnie wytrzyj suchą szmatką całą powierzchnię ściany. Teraz możesz już przejść do powtórzenia tych czynności na kolejnej ścianie. Kładzenie fug na płytkach ściennych zakończ układaniem spoiny w załamaniach, czyli małych powierzchniach ścianek. Następnie przejdź do narożników wewnętrznych oraz zewnętrznych – te fuguje się silikonem. Nakładaj go równomiernie od góry do dołu. Później całość spryskaj wodą z płynem do mycia naczyń – w ten sposób zetrzesz nadmiar silikonu. Możesz do tego użyć specjalnej szpatułki lub wyrównaj narożniki palcem.
Jak położyć fugę na płytkach podłogowych?
Kładzenie fugi na płytkach podłogowych przebiega bardzo podobnie jak kładzenie fugi na płytkach ściennych. W pierwszej kolejności przygotuj spoinę, stosując się oczywiście do zaleceń producenta. Kładzenie fugi na płytki podłogowe wykonuj korzystając z pacy z gumową nakładką. Pamiętaj, aby rozpocząć pracę od narożnika pomieszczenia, a następnie przechodź w głąb pomieszczenia. W przypadku podłogi o dużej powierzchni podziel ją na mniejsze strefy. Dzięki temu unikniesz wysychania fugi podczas pracy i tworzenia twardej i trudnej do usunięcia warstwy.
Fugowanie płytek podłogowych, podobnie jak ściennych, wymaga dwukrotnego umycia za pomocą zwykłej gąbki, jednak w odróżnieniu od płytek ściennych, fugowanie płytek podłogowych nie wymaga już stosowania silikonu.