Jak zbudować ul dla pszczół? Czy można wykonać go samodzielnie, a jeśli tak, to w jaki sposób? Wbrew pozorom budowa ula nie jest skomplikowana, jednak wymaga pewnej wprawy w majsterkowaniu oraz niezbędnych narzędzi do obróbki drewna.
Podpowiemy, jak zbudować tzw. ul wielkopolski, który charakteryzuje się tym, że jest ciasny i ma słabą wentylację, co sprzyja nastrojowi rojowemu. Z tego powodu stosuje się w nim grubą izolację oraz dużą wlotkę (okienko, przez które pszczoły się dostają do i wydostają z ula).
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- wiertło;
- wkręty do drewna;
- deski drewniane;
- styropian;
- papa.
Jak zrobić ul? Budowa ścianek bocznych
Budowę ula zacznij od ścianek bocznych, których elementy należy połączyć za pomocą wkrętów do drewna. Pamiętaj, że łatwiej je zamocować, jeśli wcześniej nawiercisz otwory za pomocą wiertarki.
- Dwie deski o wymiarach 33 × 8 × 3 cm ustaw na najwęższych krawędziach w odległości 21 cm.
- Zachowując kąty proste, posługując się kątomierzem, połącz obie deski kolejną, o wymiarach 26 × 4 × 1,2 cm, układając ją szerszym bokiem na pozostałych dwóch deskach w taki sposób, żeby od góry zachować 1 cm deski bazowej. Kolejno przykręcaj deski o wymiarach 26 × 4 × 1,2 cm, aż powstanie z nich ścianka boczna ula. Te większe, bazowe elementy będą służyły za oparcie dla warstwy styropianu, którym zostanie ocieplony ul od zewnątrz.
Powtórz powyższe czynności, aby stworzyć drugą ściankę boczną ula.
Budowa ula – jak zrobić ściankę przednią i tylną?
Zacznij od ścianki tylnej. Wykonuje się ją podobnie jak te boczne, z wykorzystaniem dwóch desek o wymiarach 55,5 × 3 × 8 cm oraz odpowiednią ilością deseczek o wymiarach 27 × 4 × 1,2 cm.
- Dłuższe deski ustaw na najwęższych krawędziach w odległości 21 cm.
- Deseczki krótsze przytwierdź do najwęższych krawędzi dłuższych elementów, pozostawiając 9 cm wolnych krawędzi zarówno z lewej, jak i z prawej strony (pierwsza krótsza deseczka będzie zamocowana w odległości 9 cm od początku desek dłuższych). Otrzymasz w ten sposób tylną ściankę ula.
- Czynności z kroku 1 i 2 powtórz, aby uzyskać w ten sposób ściankę przednią. Wytnij w niej piłką ręczną otwór o długości 10 cm i wysokości 3 cm, tuż nad jedną z dłuższych desek (tędy pszczoły będą dostawać się do ula). Środek długości okienka powinien znaleźć się w odległości 27,75 cm od krawędzi dłuższej deski, pośrodku długości przedniej ścianki.
Jak zrobić ul dla pszczół? Składanie ścianek, podłogi i tunelu wejściowego
Ścianki boczne, przód i tył ula skręć ze sobą w taki sposób, żeby pozostawiony na ścianach bocznych centymetrowy margines znalazł się u góry, a okienko przedniej ścianki u dołu.
Od dołu konstrukcji przykręć deski o wymiarach 55,5 × 8 × 2,5 cm, aby stworzyć dennicę (podłogę) ula, dopasowując szerokość ostatniej deski do wymiarów podłogi.
Kolejną czynnością jest wykonanie tunelu wejściowego. Należy skręcić ze sobą deseczki o odpowiedniej szerokości i długości tak, żeby z boków i od góry osłonić okienku ula. Podłogę tunelu będzie stanowiła deska służąca za podstawę ocieplenia przedniej ścianki ula.
Wykonanie ocieplenia i korpusu ula
Ocieplenie ula można wykonać ze styropianu lub trocin z grubościówki. Warto wiedzieć, że ta druga metoda znacznie zwiększa ciężar konstrukcji. Jeśli więc planujesz przenosić ul w poszukiwaniu pożytków, lepiej użyć lekkiego styropianu.
Po ociepleniu ula zamocuj listewki boazerii o szerokości 4 cm i grubości 1,2 cm, oraz długości 30,5 cm. Deski muszą kończyć się równo z podłogą, a w górnej części wystawać 1 cm wyżej. Trzeba też pamiętać o wlotce – nie można jej zasłonić.
Teraz powinieneś zrobić korpus ula, czyli jego górną część przeznaczoną na gniazdo. Wykonuje się go analogicznie jak dolną, bez podłogi i wlotki. Różnica następuje na etapie obicia boazerią – od góry należy pozostawić 3,4 cm marginesu, a od dołu zainstalować deseczki około 0,6 cm od krawędzi grubych desek korpusu.
Nałożenie korpusu i montaż daszku
Korpus nakłada się na część ula z wlotką i podłogą. Do wystających desek boazerii od wewnątrz należy przykręcić deseczki o wysokości 4,4 cm na całym obwodzie. W ten sposób uzyskasz podstawę do montażu daszku.
Dotnij na pile tarczowej 4 deski, które będą stanowiły podstawę dachu i po zamontowaniu zlicują się z zewnętrznymi ściankami ula. W podstawie daszku ula wywierć przy pomocy otwornicy otwory wentylacyjne o średnicy około 1,5 cm po bokach konstrukcji. Do podstawy daszku przymocuj płytę OSB – wielkością musi ona odpowiadać obwodowi zewnętrznemu ula powiększonemu z każdej strony o około 4 cm tak, żeby po zamontowaniu dach wystawał z każdej strony właśnie na około 4 cm.
Ostatnią czynnością jest przymocowanie daszku do ula, pokrycie go papą oraz osadzenie ula na podstawie.
Zobacz także: Jak zrobić domek dla owadów?