Jak zrobić łóżko? Wskazówki i potrzebne narzędzia

Standardowe łóżko drewniane ze skrzynią możesz skonstruować jako łóżko dwuosobowe do sypialni lub jako jednoosobowe (idealne np. jako łóżko dla dziecka). Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz dopasować wymiary do własnych potrzeb. Dowiedz się, jak zrobić łóżko piętrowe lub z palet czy płyty meblowej.

Od czego zacząć wykonanie łóżka?

Chcąc wykonać samemu łóżko, należy najpierw określić jego wymiary, zgromadzić narzędzia oraz materiały. Pamiętaj, aby w projekcie uwzględnić wszystkie wymiary. W przypadku łóżka dwuosobowego najczęściej spotykane rozmiary to:

  • 160 × 200 cm;
  • 180 × 200 cm.

Najlepsze wymiary łóżka jednoosobowego to 100 × 200 cm. Optymalna wysokość górnej krawędzi mebla powinna znajdować się 40–50 cm ponad podłogą. Możesz zdecydować się na niestandardowe rozmiary, lecz wówczas konieczne będzie też zamówienie materaca na wymiar. Do samodzielnego skonstruowania łóżka będziesz potrzebować odpowiednich materiałów, czyli deski i dopasowanego do jej rozmiarów materaca, a także narzędzi takich jak:

Jak zrobić zwykłe łóżko drewniane?

Konstruowanie zwykłego łóżka drewnianego rozpocznij od ramy, która powinna mieć odpowiednie wymiary. Pamiętaj, aby w nogach od wewnątrz wyciąć podporę pod ramę. Dzięki temu odciążysz wkręty, a całość konstrukcji będzie solidniejsza. To położenie kantówek decyduje o wysokości ramy łóżka – powinna znajdować się na równi z nogami łóżka lub nieco niżej. Przyjmuje się, że nie wykonuje się konstrukcji, w których rama jest ponad nogami łóżka. Przejdź do następnego etapu i stwórz zagłówek do łóżka. Możesz go wykonać np. z płyty meblowej, pamiętaj jednak o wymiarach. Przykręć go do ramy oraz tylnych nóg, a następnie połącz wszystkie elementy ze sobą.

Układanie dna łóżka rozpocznij od wykonania podpórki pod deski, na których będzie leżał materac. W tym celu przetnij wzdłuż deskę o długości boku ramy, a następnie przykręć do wewnętrznych stron boków. Na gotowym stelażu umieść deski – powinny leżeć co kilka centymetrów, prostopadle do kierunku leżenia.

Jak zrobić łóżko z pojemnikiem na pościel?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić łóżko z pojemnikiem na pościel, rozwiązaniem będzie wykonanie szuflad umieszczonych pod meblem. Posłużą one do przechowywania pościeli. Szuflady należy dokładnie dopasować do otworów pod ramą. Mają one formę prostych pudeł, w których montuje się meblowe kółka. Montaż skrzyń zakończ przymocowaniem uchwytów w ich frontowych ścianach.

Wykończenie łóżka

Po skonstruowaniu łóżka dokładnie wyszlifuj wszystkie elementy za pomocą szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej. Dzięki temu wygładzisz nierówności czy łączenia i usuniesz zadziory (mogą się one pojawić, zwłaszcza gdy do budowy łóżka użyjesz drewna sosnowego). Wgłębienia, w których znajdują się wkręty, możesz zaszpachlować. Następnym etapem jest zabejcowanie drewna. Dla lepszego efektu najlepiej wykonać tę czynność 2 razy. Gdy lakierobejca  wyschnie, możesz położyć materac i zacząć korzystać z nowego łóżka.

Jak zrobić łóżko piętrowe i łóżko z palet?

Ciekawym rozwiązaniem może być także własnoręcznie wykonane łóżko z palet, łóżko piętrowe albo konstrukcja z płyty meblowej. Chcesz zrobić mebel z palet? Zbij razem kilka palet o takich samych wymiarach, ułożonych jedna na drugiej i obok siebie poziomo – to będzie rama twojego łóżka. Następnie rozłóż na nich materac, a dwie kolejne palety przybij pionowo, aby powstał zagłówek. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić łóżko piętrowe drewniane dla dzieci, postępuj zgodnie z instrukcją wykonania standardowego łóżka drewnianego. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku nogi powinny być odpowiednio wyższe i wynoszą 160–180 cm. W nogach na odpowiednich wysokościach (np. 50 cm i 150 cm) wytnij podpory pod ramy. Nie zapomnij o drabince i zabezpieczeniach w górnym piętrze łóżka.

Zobacz także: Jak zrobić szafę przesuwną

Kombinezon roboczy
Spodnie robocze
Spodnie robocze
Już od 97,00 zł