Poszukiwanie skarbów – zagubionej biżuterii, monet czy innych metalowych przedmiotów – może być doskonałą zabawą na długie godziny. Nie musisz kupować drogich wykrywaczy metali dostępnych w specjalistycznych sklepach. Wystarczy, że użyjesz kilku przedmiotów, które z pewnością masz w domu. Samodzielne wykonanie wykrywacza metali jest proste i zajmie ci maksymalnie pół godziny.
Przy pomocy wykrywaczy metali niekiedy można znaleźć wyjątkowo cenne i interesujące przedmioty. Nic zatem dziwnego, że tego rodzaju urządzenia budzą duże zainteresowanie, a wśród odkrywców chęć poszukiwania skarbów. Dowiedz się, z czego składa się detektor, a także jak zrobić prosty wykrywacz metali z rzeczy dostępnych w swoim domu.
Lista potrzebnych produktów:
- plastikowe opakowanie płyty CD,
- radio AM lub AM/FM o obudowie mniejszej niż opakowanie płyty,
- klej i pistolet do kleju na gorąco,
- kalkulator.
Wykrywacz metali – co należy wiedzieć?
Wykrywacze metali to urządzenia, które działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Detektory służą do wykrywania metalowych elementów, które znajdują się pod ziemią lub pod wodą, a także w różnych obiektach. Gdy taki przedmiot znajduje się blisko sondy, fale zostają zakłócone, a urządzenie mierzy przedmiot i sygnalizuje o nim obsługującemu sprzęt. Poszukiwacz informowany jest o odnalezieniu metalowego przedmiotu głośnym dźwiękiem wydobywającym się z wykrywacza lub drganiem igły w jego wskaźniku.
Profesjonalne wykrywacze metali wykorzystywane są przez profesjonalistów podczas badań archeologicznych, poszukiwań niewybuchów, przewodów elektrycznych w ścianach oraz instalacji w gruncie. Specjalistyczne urządzenie składa się z panelu kontrolnego z układem rezonansowym, podłączonej do niego cewki sondującej, wzorcowego obwodu rezonansowego i układu, który porównuje sygnały i określa wyniki poszukiwań.
Detektory metali są również stosowane przez amatorów, którzy hobbystycznie poszukują wartościowych przedmiotów zagubionych na plaży czy w lesie.
Prosty wykrywacz metali można wykonać samodzielnie. Będzie miał ograniczony zasięg, jednak okazjonalnie, kiedy zgubisz kluczyki na plaży, może okazać się całkiem przydatny. Jeśli chcesz częściej zajmować się poszukiwaniem zagubionych w ziemi skarbów, oprócz wykrywacza metali wyposaż się również w niewielki szpadel lub saperkę, która ułatwi wykopanie przedmiotów.
Jak zbudować wykrywacz metali?
Wykonanie detektora metali rozpocznij od wyciągnięcia z opakowania płyty CD wewnętrznej części. Otrzymujesz wówczas dwa skrzydła przezroczystej okładki i wewnętrzną podstawkę, do której mocuje się CD. Będziesz potrzebować tylko samego zamykanego pudełka.
Na spodzie radia zaaplikuj niewielką ilość kleju na gorąco. To samo zrób na lewej wewnętrznej części opakowania na płytę CD. Następnie przymocuj radio do pudełka.
Do prawej wewnętrznej części pudełka na płytę CD przymocuj kalkulator, również używając kleju na gorąco, jak w poprzednim kroku.
Następnie włącz radio i ustaw głośność na maksimum. Ustaw najwyższą częstotliwość na falach AM. Jeśli na najwyższej częstotliwości wyłapujesz jakąś stację, ustaw zakres przed nią, tak aby słychać było jedynie szum.
W kolejnym kroku włącz kalkulator i powoli zamykaj skrzydła opakowania CD – kalkulator i radio powinny zbliżać się do siebie. Kiedy usłyszysz charakterystyczny dźwięk przypominający buczenie, oznacza to, że radio odebrało sygnał wysyłany przez układy elektroniczne kalkulatora. Teraz już wiesz, jakiego dźwięku możesz się spodziewać, kiedy detektor metali wykryje metalowy przedmiot.
Powoli otwórz pudełko CD, aż dźwięk będzie prawie niesłyszalny. Nie zmieniaj ustawień tak wykonanego wykrywacza. Gdy będziesz przysuwać konstrukcję do metalowego przedmiotu, jego sygnał powinien być zakłócony, a ty usłyszysz dźwięk buczenia.
Zobacz także: Montaż radia samochodowego.