Jak powiesić obraz standardowo, bez użycia gwoździ, nie niszcząc ścian?

Standardowy sposób wieszania obrazów, zdjęć czy plakatów na ścianach zakłada użycie gwoździ lub wkrętów. To metoda mało skomplikowana, jednak pozostawia na ścianach nieestetyczne otwory, które po przeniesieniu plakatu w inne miejsce trzeba zaszpachlować. Istnieją też mniej inwazyjne sposoby na wieszanie obrazów.

Odpowiednio dobierając sposób montażu do wielkości i przeznaczenia obrazów, unikniesz wiercenia w ścianach. Wykorzystać możesz m.in. specjalne samoprzylepne taśmy montażowe lub rzepy. Pamiętaj jednak o starannym przygotowaniu powierzchni przed ich aplikacją. Ściana musi być oczyszczona z kurzu i pozbawiona tłustych plam. Do przygotowania powierzchni możesz użyć miękkiej ściereczki zwilżonej wodą i spirytusem. 

Lista potrzebnych produktów:

Jak powiesić obraz na ścianie betonowej?

To, jak powiesić obraz na ścianie w sposób z użyciem młotka i gwoździ, z pewnością wie każdy z nas. Jest to najstarsza i najczęściej wybierana metoda wieszania dekoracji na ścianach. Warto jednak pamiętać przy tym o kilku kwestiach. Musisz wiedzieć, że nie każdy przedmiot będzie się trzymał na gwoździu. Jeśli chcesz zawiesić jeden lekki lub kilka mniejszych obrazków, z powodzeniem możesz użyć gwoździ. Do stworzenia galerii z obrazów o sporych rozmiarach i wadze warto wybrać wytrzymalsze wkręty i wiertarko-wkrętarkę z udarem lub młotowiertarkę. Wiertarka i kołki rozporowe będą szczególnie potrzebne, jeśli zechcesz powiesić obraz na ścianie betonowej, która jest szczególnie twarda i odporna na zniszczenia. 

Jeśli już wybrałeś miejsce, gdzie ma zawisnąć obraz, możesz przejść do pierwszego kroku, jakim jest wywiercenie otworu. Warto najpierw przy pomocy przebijaka zaznaczyć miejsce w ścianie, gdzie będziesz wiercić. Pamiętaj, że otwór powinien być tej samej głębokości, co długość kołka, dlatego lepiej zaznaczyć długość na wiertle np. przy pomocy taśmy klejącej. W trakcie wiercenia możesz robić przerwy, co zapobiegnie przegrzaniu się wiertła. W wywiercony otwór włóż kołek rozporowy, a następnie zawieś na nim obraz.

Taśmy samoprzylepne – sposób na powieszenie obrazu bez wiercenia

Świetnym sposobem na powieszenie obrazu bez wiercenia w ścianie jest zastosowanie samoprzylepnych taśm montażowych. Produkty tego rodzaju nie uszkadzają ścian i są dobrą metodą na wieszanie dekoracji na skosach, na których trudno zawiesić cokolwiek przy pomocy gwoździ czy wkrętów. Taśmy montażowe są mocne – pojedyncze sztuki wytrzymują obciążenie do 6 kg. 

Aby przy pomocy taśmy montażowej przykleić obraz do ściany, potnij ją ostrym nożykiem na 4 kawałki odpowiadające długości każdego boku obrazka, odklej z jednej strony produktu warstwę osłonki i zamontuj plastry taśmy na ścianie. Następnie dociśnij taśmę do ściany, zdejmij z niej warstwę zabezpieczającą i dokładnie przytwierdź obraz, dociskając go do plastrów przez około 5 sekund. Demontaż dekoracji ze ściany jest równie prosty jak zawieszenie obrazka – wystarczy go odkleić, a ściana pozostanie gładka jak nowa.

Jak powiesić obraz bez gwoździ? Rzepy

Kolejna nieinwazyjna metoda wieszania obrazów na ścianie bez użycia gwoździ zakłada zastosowanie specjalnych rzepów. Tego rodzaju produkty są niesamowicie funkcjonalne i pozwalają na szybkie, trwałe mocowanie dekoracji na ścianie. Ponadto ten typ mocowania jest właściwie niezauważalny i nie pozostawia nieestetycznych śladów na powierzchni ściennej lub ramie obrazu. Rzepy montażowe świetnie sprawdzą się nawet na płytkach ceramicznych w łazience lub kuchni. Są w stanie udźwignąć nawet ciężar o wadze nawet 7 kg (zależnie od wybranego typu rzep). 

Aby przykleić obraz na ścianie przy pomocy rzepów, dociśnij je do siebie, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, a następnie zdejmij warstwę osłonki i przyklej każdy rzep do ramy obrazu. Kolejnym krokiem będzie przytwierdzenie ramki do ściany w wybranym miejscu i dociskanie jej przez około 30 sekund. Jeżeli będziesz chciał zmienić miejsce powieszenia plakatu, z łatwością odkleisz go wraz z rzepem od ściany, nie pozostawiając na niej żadnych zabrudzeń ani ubytków.