Utrzymanie pięknego, gęstego trawnika jest pracochłonnym zajęciem, ale zdecydowanie wartym wysiłku. W pozbyciu się chwastów z trawnika pomoże regularne koszenie i nawadnianie, a także ręczne usuwanie niepożądanych roślin. Na silnie zachwaszczonym terenie najlepszym rozwiązaniem są herbicydy.
Chwasty to ekspansywne rośliny, które szpecą nasze ogrody. Zazwyczaj mamy do czynienia z kilkoma rodzajami chwastów na trawniku. Najtrudniejsze do zwalczenia są zdecydowanie te o rozbudowanym lub głębokim systemie korzeniowym, np. mniszek pospolity, babka zwyczajna i perz właściwy. Po jakie preparaty na chwasty sięgnąć i jak w prosty sposób pozbyć się chwastów z trawnika?
W jaki sposób pozbyć się chwastów z trawnika?
Zwalczać chwasty na trawniku możesz na dwa sposoby. Jednym z nich jest usuwanie zbędnej roślinności ręcznie, które spodoba się zwłaszcza osobom z ekologicznym podejściem do życia. Ręczne usuwanie chwastów na trawniku jest metodą dość czaso- i pracochłonną, ale całkowicie bezpieczną dla zdrowia ludzi i środowiska. Jeśli jednak zachwaszczenie przydomowego ogrodu jest duże, pielenie może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem na chwasty. Konieczne wtedy będzie zastosowanie chemicznych środków chwastobójczych.
Ręczne usuwanie chwastów z trawnika
Pielenie trawnika nie należy do prac specjalnie trudnych, więc bez problemów powinieneś sobie z tym poradzić, jeśli twój trawnik nie jest mocno zachwaszczony. Ręcznie najlepiej pozbywać się chwastów jednoliściennych, takich jak włośnica sina, mniszek lekarski czy wiechlina roczna. Do usuwania chwastów z trawnika rękami przydadzą się rękawice ogrodowe, które ochronią dłonie przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Dobrze dopasowane rękawice ułatwią także inne prace w ogrodzie, gdyż narzędzia ogrodowe będą dobrze leżeć w dłoniach. Przydatny podczas pielenia jest też specjalny wyrywacz chwastów lub poręczna wąska łopatka niewielkich rozmiarów, która pomoże ci dotrzeć do korzeni chwastów.
Kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?
Jeśli twój ogród ma spore rozmiary, a zachwaszczenie jest tak duże, że trudno byłoby usuwać wszystkie chwasty ręcznie, zdecydowanie lepiej sięgnąć po chemiczne środki chwastobójcze. Ważny w tym przypadku będzie prawidłowy dobór środka na chwasty na trawniku. Nie wolno stosować produktów, które niszczą nie tylko chwasty, lecz także inne rośliny ogrodowe, łącznie z trawą. Lepiej zatem nie sięgać po herbicydy totalne, tylko stawiać na herbicydy selektywne, które powinny oszczędzić trawy. Planując oprysk chwastów na trawniku, warto kupić opryskiwacz ciśnieniowy, który ułatwi pracę przy równomiernym opryskiwaniu ogrodu. Należy również zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
Pogoda i podlewanie
Preparaty na chwasty na trawniku nie zadziałają, jeśli spadnie deszcz lub będzie wiał silny wiatr. Warto przed wykonaniem oprysku sprawdzić pogodę na najbliższe dni. Przez kilka kolejnych dni nie wolno również podlewać i kosić trawnika.
Bezpieczeństwo
Chemiczne środki na chwasty to substancje groźne dla zdrowia ludzi, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Właściwym zabezpieczeniem będzie zastosowanie rękawic ochronnych lub ogrodowych i maseczki na twarz. Trzeba również pilnować dzieci, aby nie przebywały w pobliżu oprysku.
Dawkowanie
Należy stosować się do proporcji wskazanych przez producenta danego preparatu chwastobójczego. To szczególnie istotne w przypadku środków skoncentrowanych, których stężenie w roztworze ma duże znaczenie dla skuteczności oprysku – sporządzony roztwór nie może mieć zbyt silnego lub słabego działania.
Jak zapobiec chwastom na trawniku?
Do zachwaszczenia trawnika najczęściej dochodzi wtedy, gdy gleba jest uboga w składniki pokarmowe, a lato suche. Trawy mają duże wymagania pokarmowe, w przeciwieństwie do chwastów, które szybko potrafią rozrosnąć się na trawniku. Nie wystarczy jedynie podlewać i kosić go regularnie, trzeba również odpowiednio pielęgnować murawę. Aby cieszyć się pięknym i gęstym trawnikiem bez chwastów, konieczne jest systematyczne nawożenie, nawadnianie, a także koszenie i zbieranie skoszonej trawy.