Nawet jeśli dbasz o swój ogród bardzo starannie, nie jesteś w stanie uchronić go przed chwastami. Niepożądani „goście” pojawiają się zwykle nagle, a pozbycie się ich nie jest wcale takie łatwe. Wyrwanie niewiele pomoże, ponieważ rozbudowany system korzeniowy szybko spowoduje pojawienie się nowej rośliny.
Lista potrzebnych produktów:
- opryskiwacz (ręczny, ciśnieniowy lub plecakowy – w zależności od wielkości uprawy),
- preparat do oprysków.
Żeby skutecznie pozbyć się niepożądanych roślin z ogrodu, najlepiej zastosować oprysk na chwasty. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które działają bezpośrednio na te gatunki, których nie chcemy na naszym trawniku czy warzywnych grządkach.
Oprysk na chwasty w trawie, pomiędzy kwiatami czy krzewami owocowymi to niekiedy jedyny sposób, żeby wygrać walkę z tymi wytrzymałymi i odpornymi na trudne warunki środowiskowe roślinami.
Osoby, które nie tolerują preparatów chemicznych, powinny się zabezpieczyć również za pomocą maseczki.
Oprysk na perz i ostrożeń – dlaczego tak trudno pozbyć się chwastów?
Chwasty to niezwykle wytrzymałe rośliny, które doskonale adaptują się do każdych warunków. To dlatego rosną nawet w szczelinach kostki brukowej na miejskim chodniku. Mogą przy tym przetrwać długie susze – zwykle do przeżycia wystarczy im deszczówka.
Mają bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy i świetne możliwości regeneracyjne. Poza tym, że szpecą zadbany ogród, powodują również obumieranie innych roślin, zwykle tych, które uprawiamy.
Oprysk na chwasty- czy to jedyna metoda walki z uciążliwymi roślinami?
Oprysk na chwasty dwuliścienne w trawie lub inne szkodliwe rośliny w różnych miejscach ogrodu, to jeden ze sposobów na pozbycie się niechcianych chwastów. Są jeszcze inne, dość często stosowane metody:
Odchwaszczanie działki.
Jeśli dopiero zakładasz ogród na nowej działce, zanim posadzisz jakiekolwiek rośliny, przekop ją dokładnie, pozostawiając ziemię na 2 do 3 tygodni. Po tym okresie ponownie usuń w ten sposób wszystkie chwasty.
Przekopanie rabat i pielenie
Przekopywanie rabat to bardzo dobry i szybki sposób na pozbycie się chwastów. Niestety, łatwo wtedy uszkodzić rosnące na rabatkach rośliny ozdobne, dlatego trzeba wykonać zabieg bardzo ostrożnie. Pielenie jest dużo bardziej uciążliwe i przynosi zdecydowanie gorsze efekty, jednak niekiedy to jedyna możliwa opcja.
Ściółkowanie.
Ściółkowanie to po prostu układanie na gruncie warstwy kory, igliwia albo innego materiału, który utrudnia zasiew i rozwój chwastów. Ściółka powinna mieć grubość co najmniej 10 cm. Należy ją też regularnie uzupełniać, ponieważ wykonana z materiału biologicznego, ulega rozkładowi na styku z glebą.
Opryski.
Jeśli żadna metoda walki z chwastami nie przynosi efektu, czas na zastosowanie preparatów chwastobójczych. Żeby wykonać oprysk, napełnij opryskiwacz odpowiednim środkiem, a następnie zabezpiecz się wkładając rękawice i okulary ochronne, a w razie potrzeby również maseczkę. Tak przygotowany, możesz wykonać swoje zadanie.
Działanie środka zwykle widoczne jest po upływie 7 do 10 dni, w zależności od kondycji chwastów. Po kilkunastu dniach możesz zgrabić pozostałości. Warto pamiętać, żeby nie wrzucać zgrabionych roślin do kompostownika.
Opryski na chwasty – kilka praktycznych wskazówek
- środki chwastobójcze należy używać od kwietnia do października,
- nie należy robić oprysków w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza,
- oprysk należy wykonać dokładnie – preparat musi dotrzeć nie tylko do liści, ale także dolnych części łodyg,
- opryskuj chwasty wieczorem przed wystąpieniem na nich rosy, lub rano, już po jej ustąpieniu.