Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne rabaty ogrodowe to piękny, reprezentacyjny element przydomowej działki. Ich wykonanie można oczywiście zlecić ogrodnikowi, jednak dysponując czasem, odpowiednimi narzędziami i podstawową wiedzą na ten temat, warto spróbować zrobić to samemu.
Zanim przystąpisz do pracy, pamiętaj, że założenie rabaty ogrodowej jest dość czasochłonnym zadaniem. Decydując się na wykonanie tych czynności samodzielnie, trzeba wiedzieć, jak zrobić rabatę, a także zaopatrzyć się we właściwe narzędzia. Jakie czynności są konieczne? W tym poradniku odpowiemy na te i inne pytania związane z zakładaniem rabat ogrodowych.
Lista potrzebnych produktów:
- szpadel prosty, np. T-Rex z krawędzią ząbkowaną
- mała łopatka lub saperka
- drewniana listwa do wyrównania poziomu ziemi
- geowłóknina ze szpilkami do mocowania
- nóż
- miotła
- kora drzewna lub kamień
- odpowiednie rośliny.
Co warto wziąć pod uwagę, planując ogrodowe rabaty?
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac w ogrodzie, powinieneś dokładnie zaplanować wielkość i kształt rabaty ogrodowej, a także to, jak posadzić tam rośliny. Projektując, musisz wziąć pod uwagę warunki środowiskowe w danej części ogrodu, takie jak nasłonecznienie, wiatry czy sąsiedztwo innych gatunków roślin. Ważna jest także wielkość, jaką w dorosłości osiągną sadzonki wybrane na rabatę. Na tej podstawie określa się odległości, w jakich zostaną rozmieszczone.
Zastanów się również nad tym, jak wyznaczyć granice rabaty. Jeśli chcesz zagospodarować miejsce już wytyczone np. przez krawężniki, to będą one wyznaczały granicę rabaty. Niekiedy jednak obszar ten trzeba wyznaczyć inaczej, np. za pomocą palisady, murku lub roślin odpowiednich do nasadzenia na obrzeża rabat.
Wiele zależy też od charakteru tworzonej przestrzeni. Jeśli wybrane miejsce chcesz przeznaczyć na ogródek warzywny, warto zastanowić się nad drewnianą rabatą ogrodową. Często ma ona formę wysokiego prostopadłościanu wypełnionego ziemią. Rośliny znajdują się na podwyższeniu, co ułatwia pracę ogrodnikowi i efektownie się prezentuje.
Rabaty ogrodowe: prace wstępne
Jeśli zamierzasz założyć rabatę w miejscu, gdzie dotąd był trawnik, pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać, będzie ściągnięcie darni na głębokości około 15–20 cm. To konieczne, żeby później źdźbła trawy nie wyrastały spomiędzy ułożonej w tym miejscu kory lub kamieni. Do usuwania darni używaj szpadla, najlepiej z ząbkowaną krawędzią ułatwiającą wbicie go między korzenie.
Usuniętą darń należy zastąpić świeżą ziemią, którą trzeba rozplantować przy pomocy szpadla i grabi. Poziom ziemi możesz wyrównać, posługując się drewnianą listwą o odpowiedniej długości – zbierzesz nią nadmiar ziemi lub uzupełnisz podłoże do wyznaczonej przez listwę wysokości.
Kolejną czynnością powinno być wykopanie dołów pod duże rośliny oraz ułożenie geowłókniny i zabezpieczenie jej szpilami.
Sadzenie roślin zgodnie ze wcześniejszym projektem
Sadzenie roślin rozpocznij od dużych egzemplarzy. Umieść je w przygotowanych wcześniej dołach, które wypełnisz ziemią odpowiednią dla danego gatunku. Po posadzeniu utwardź ziemię wokół sadzonek. Mniejsze sztuki również wymagają wykopania dołów, jednak łatwiej będzie je posadzić już po rozłożeniu geowłókniny.
Żeby zasadzić mniejsze roślinki, ostrym nożem zrób nacięcia w kształcie litery „X” w odpowiednio wyznaczonych za pomocą taśmy mierniczej miejscach w geowłókninie. Następnie odsuń materiał na bok, wykop dołki łopatką lub saperką i uzupełnij je mieszanką odpowiednią dla danego gatunku. Sadź wybrane egzemplarze i utwardzaj ziemię wokół nich, zasłaniając później te miejsca rozciętą wcześniej geowłókniną.
Rabaty ogrodowe z kamienia lub kory – prace końcowe
Podczas sadzenia roślin musisz uważać, żeby nie ubrudzić geowłókniny ziemią. Niestety, nawet jeśli zachowasz ostrożność, nieco piachu może się znaleźć na powierzchni materiału. Dlatego przed przystąpieniem do prac końcowych należy usunąć z geowłókniny ziemię, która mogłaby się stać podłożem dla chwastów. Najłatwiej zrobić to przy pomocy miotły.
Na oczyszczoną geowłókninę możesz wyłożyć korę drzewną lub kamień. W miejscach szczególnie narażonych na wiatr, czyli tych na otwartej przestrzeni, nie zaleca się stosowania kory. Będzie trzeba często uzupełniać ją, a wywiewane fragmenty zbierać, żeby nie zalegały na trawniku, dróżkach czy podjeździe.
Na zakończenie prac sprzątnij teren wokół rabaty i obficie podlej nasadzenia.