Jak założyć trawnik z siewu, a jak z rolki?

Piękna zielona murawa na działce może powstać z siewu lub rolki. Niezależnie od wyboru rozwiązania przed założeniem trawnika należy teren starannie przygotować, a także wybrać najdogodniejszy termin do wysiewu nasion lub układania darni.

Przed założeniem trawnika najlepiej zadbać o aranżację pozostałej części ogrodu. Nawierzchnia powinna być wytyczona i ułożona, rabaty i rośliny posadzone, a elementy małej architektury wybudowane. Młoda trawa jest bardzo delikatna, dlatego dla dobrego wzrostu należy jej oszczędzić częstego deptania lub przejeżdżania po niej taczką czy innym sprzętem.

Lista potrzebnych produktów:

Zakładanie trawnika z siewu lub rolki

Gęsty, soczyście zielony trawnik wokół domu możesz założyć, siejąc nasiona traw lub układając trawnik z rolki.

Trawnik z siewu

Dzięki różnym rodzajom mieszanek nasion traw z łatwością dobierzesz odpowiedni do typu gleby i stopnia nasłonecznienia swojej działki, a także sposobu jej użytkowania. W sprzedaży znajdziesz nasiona na trawniki rekreacyjne, ozdobne, na miejsca bardziej zacienione lub nasłonecznione.

Trawnik z rolki

W większości przypadków rolki traw przeznaczone są do wzrostu w miejscach dobrze nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych. Dużym walorem trawnika z rolki jest skrócony czas oczekiwania na efekt pięknego trawnika wokół domu. Po rozłożeniu darni masz natychmiast gotowy trawnik.

Kiedy zakładać trawnik z siewu, a kiedy z rolki?

Istotną kwestią przy zakładaniu trawnika jest wybór odpowiedniego terminu. Czas dopasuj do rodzaju wybranego trawnika.

Trawnik z siewu

Optymalnym terminem siewu jest wiosna. Zwróć uwagę, czy ziemia już obeschła, a temperatura w ciągu dnia oscyluje wokół 10 stopni. Zazwyczaj dzieje się to w okolicach końca kwietnia lub na początku maja – wtedy jest najlepsza pora na wysiew nasion traw. Założyć trawnik z siewu możesz również latem, najlepiej od połowy sierpnia do końca września, kiedy rzadko są już upały, a gleba jest wilgotna. Pamiętaj, że siewki traw są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego posiany trawnik latem trzeba bardzo często podlewać.

Trawnik z rolki

Podobnie jak w przypadku trawnika z siewu można go zakładać zarówno wiosną, jak i latem. Ze względu jednak na to, że siewki traw z rolki są odporniejsze na mróz, układanie darni można przeprowadzić jeszcze nawet w listopadzie.

Jak przygotować podłoże do zakładania trawnika?

Przed wysiewem nasion traw lub układaniem trawy z rolki glebę pod piękny trawnik należy odpowiednio przygotować.

  1. Oczyszczenie terenu – usuń wszystkie kamienie, śmieci, gruz, gałęzie, liście oraz wyrwij chwasty.
  2. Ułożenie instalacji – jeśli planujesz podziemne instalacje nawadniające lub elektryczne na swojej działce, wykonaj je przed zakładaniem trawnika.
  3. Przekopanie ziemi – możesz tę czynność wykonać przy pomocy szpadla, usuwając przy tym chwasty i kamienie. Jeśli jednak ziemia w twoim ogrodzie jest ciężka i gliniasta, przekopanie warto wykonać glebogryzarką, która znacznie ułatwi pracę.
  4. Polepszenie jakości gleby – jeżeli gleba jest mało urodzajna, warto już na etapie przekopywania ziemi dodać kompostu i wymieszać z ziemią przy pomocy glebogryzarki.
  5. Wyrównanie terenu – przy pomocy grabi rozbij większe grudy ziemi i wyrównaj tak, aby trawnik rósł na poziomie pozostałych nawierzchni obrzeży.
  6. Wykończenie brzegów trawnika – umieść w ziemi obrzeża trawnikowe.
  7. Nawożenie – na tydzień przed planowanym siewem traw lub układaniem rolki trawy zasil glebę nawozem do trawników.

Jak założyć trawnik z siewu i z rolki?

Na właściwie przygotowanym podłożu możesz założyć trawnik z siewu lub rolki.

Trawnik z siewu

Do wysiewu trawy wybierz ciepły i bezwietrzny dzień. Wierzchnią warstwę gleby wzrusz nieco grabiami, następnie siej nasiona równomiernie ręcznie lub używając w tym celu siewnika. Po wysianiu nasion należy je przykryć mniej więcej jednocentymetrową warstwą ziemi, zwałować i podlać.

Trawnik z rolki

Płaty darni rozkładaj na podłożu dobrze nawilżonym. Trawnik z rolki układaj tak, by szczeliny się mijały. Starannie dociskaj murawę do gleby. Po ułożeniu trawnik należy zwałować i podlać.