Jak zrobić kompostownik - proste rozwiązania z wykorzystaniem palet lub beczki

Jeśli nie chcemy wyrzucać resztek organicznych, zróbmy w swoim ogrodzie prosty kompostownik, np. z palet lub beczki. Dzięki temu nie będzie konieczne pilnowanie terminu wywozu odpadów zielonych, a jednocześnie zyskamy cenny, ekologiczny nawóz.

Wykonanie kompostownika z beczki jest bardzo proste i szybkie, a alternatywne rozwiązanie z palet to równie nieskomplikowany sposób na otrzymanie cennego kompostu. Dodatkową zaletą takich kompostowników jest niewielkie obciążenie domowego budżetu lub całkowity brak kosztów.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • wkręty do drewna lub gwoździe
  • piła

  • 4 palety
  • plastikowa beczka.

Jak się robi kompostownik i czy warto go mieć w ogrodzie?

Kompostownik jest przydatny z dwóch powodów. Po pierwsze, przepisy narzucają segregowanie odpadów organicznych, a po drugie, kompost to cenny naturalny nawóz, który przydaje się w każdym, nawet najmniejszym ogródku.

Zakładając kompostownik, nie musimy kupować pojemnika na odpady zielone ani pilnować terminu ich wywozu. Po prostu wyrzucamy do kompostownika organiczne resztki i po otrzymaniu cennej w składniki odżywcze materii korzystamy z dobrodziejstw natury, nawożąc rośliny ogrodowe.

Warto wiedzieć, że kompostownik można wykonać praktycznie ze wszystkiego, ogranicza nas jedynie inwencja twórcza i dostępność materiałów. Niewielki kompostownik możemy zrobić, nawet wykorzystując starą donicę (wystarczy wyciąć w niej dno) lub wiadro.

Najbardziej popularne kompostowniki DIY to te wykonane z palet lub dużej beczki zaadaptowanej na potrzeby wyrobu Jak zrobić kompostownik z beczki?. Jak się robi kompostownik z wykorzystaniem tych materiałów? Przede wszystkim bardzo prosto i szybko.

Kompostownik z palet – jak go zrobić?

Do wykonania kompostownika z palet będą potrzebne 4 palety. 3 pozostawiamy w całości, czwartą przecina się mniej więcej na 1/3 wysokości, u dołu. Oto kilka kroków niezbędnych do wykonania kompostownika z palet:

Krok 1

Ustawiamy trzy palety pod kątem prostym. Można to zrobić na dwa sposoby – albo gładkimi powierzchniami do środka (wtedy kompostownik wygląda mniej atrakcyjnie, ale łatwiej wykonać przy nim wszelkie prace), albo gładkimi powierzchniami na zewnątrz (to zapewni lepszy wygląd, lecz nieco utrudni prace).

Krok 2

Niezależnie od tego, czy ustawiliśmy palety gładkimi powierzchniami na zewnątrz, czy do wewnątrz, boczne elementy przybijamy do tylnego gwoździami za pomocą młotka. Możemy również wykorzystać wkręty do drewna i wiertarko-wkrętarkę.

Krok 3

Przystępujemy do montażu przedniej ścianki. Przybijamy do niej boki w taki sposób, żeby odcięta, krótsza część była ruchoma (wyjmowana) od dołu. Pozwoli to na łatwe wyjęcie przetworzonej zawartości kompostownika.

Krok 4

Wykonanie pokrywy – nie jest konieczna, ale możemy ją umieścić na kompostowniku, aby ochronić jego wnętrze przed ulewnymi deszczami oraz zasłonić nieciekawy widok. Pokrywę można wykonać z desek dopasowanych wymiarem do kompostownika. Układamy odpowiednio przycięte na wymiar deski na dwóch lub trzech listewkach i przybijamy, tworząc zwartą powierzchnię.

Jak zrobić kompostownik z beczki?

Wykonanie kompostownika z beczki jest łatwiejsze niż zrobienie jej z palet. Wystarczy dysponować plastikową beczką, w której z pomocą piłki ręcznej wycinamy dno. Dobrze jest nawiercić na całej długości otwory, które będą zapewniały choć minimalną wentylację.

Jeśli chodzi o ilość, kompost uzyskany z beczki nie dorównuje temu z kompostownika zrobionego z palet (resztki nie przerabiają się w niej aż tak dobrze), jednak wykonanie takiej konstrukcji zajmie dosłownie kilka minut. Dodatkową jego zaletą jest brak jakichkolwiek nakładów finansowych, jeśli mamy już odpowiednią beczkę.

Niezależnie od tego, czy kompostownik wykonamy z palet, czy z beczki, najlepiej ustawić go w półcieniu, na płaskim podłożu, które wcześniej powinniśmy wyrównać za pomocą łopaty i grabi.