Jak zrobić passe-partout?

Jak zrobić passe-partout samodzielnie i czy to się opłaca? Jak się okazuje, to lepsze rozwiązanie niż kupienie gotowego – własnoręcznie wykonaną ozdobę można dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się właśnie na samodzielne stworzenie passe-partout. Jak zrobić ten element dekoracyjny?

Passe-partout to funkcjonalna ozdoba pozwalająca na ochronę zdjęć lub obrazów i dodatkowe wyeksponowanie ich. Można łatwo wykonać je własnoręcznie przy pomocy kilku prostych narzędzi.

Lista potrzebnych produktów:

  • prasowany grupy papier do passe-partout lub tekturka w odpowiednim kolorze
  • ekierka
  • długa linijka

Czym jest passe-partout?

Passe-partout to popularny rodzaj ozdoby, którą możesz z powodzeniem umieścić na ścianie. Nazwa tej techniki związanej ze zdobieniem wnętrz pochodzi z języka francuskiego. Passe-partout to w uproszczeniu kartonowa ramka, w której można umieścić ulubione zdjęcie lub obraz. Nie tylko stanowi sposób na danie drugiego życia starym fotografiom i dziełom sztuki, lecz także pozwala na zmianę wystroju w mieszkaniu – dobrze wykonane passe-partout przykuwa uwagę i dodaje elegancji każdemu wnętrzu. To niezwykle gustowna dekoracja, która może być ozdobą ścian zarówno w sypialni, jak i w salonie. Sprawdzi się we wnętrzach klasycznych i tradycyjnych, a nawet w nowoczesnych. 

Jeśli będzie w odpowiednio dobranym kolorze, stanie się doskonałym tłem, które pomoże wyeksponować piękny obraz, fotografię lub akwarelę. Co więcej, tekturowe passe-partout pozwala na ochronę brzegów dzieła sztuki lub fotografii. To istotne zwłaszcza w przypadku ilustracji czy zdjęć, które zostały wykonane na cienkim papierze lub innym materiale wymagającym ochrony. Dzięki swojej funkcjonalności, obramowanie w stylu passe-partout może pomóc w ukryciu lekko postrzępionych lub podniszczonych brzegów dzieła, abyś mógł cieszyć nim oczy jeszcze przez długie lata.

W sklepach dla plastyków można znaleźć gotowe passe-partout. Najlepszą ozdobą do mieszkania będzie jednak ta wykonana własnoręcznie i dopasowana do twoich indywidualnych wymagań. Jak zrobić passe-partout w zaciszu własnego domu, bez większych umiejętności plastycznych?

Jak zrobić passe-partout?

Wiele osób zainspirowanych tą techniką obramowań zastanawia się, jak zrobić passe-partout. Jak się okazuje, nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Pierwszy krok stanowi oczywiście zebranie wymiarów. Należy sprawdzić linijką, jaką długość i szerokość ma obraz lub fotografia, a także antyrama lub ramka, w której zamierzamy je umieścić. Jak zrobić to sprawnie i mieć pewność, że zebrałeś wymiary odpowiednio dokładnie? Przede wszystkim powoli i starannie, przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Trzeba również sprawdzić jeszcze przed przystąpieniem do wycinania, jak będą komponować się: obraz, passe-partout i rama. 

Przygotowana zewnętrzna ramka powinna być nieco szersza niż ta wokół obrazu lub fotografii, która znajdzie się w środku passe-partout. Sprawi to, że nie będą powstawały zagięcia, a obrazek nie wypadnie. Gdy już upewnisz się w tym, że wszystko jest odpowiednio wymierzone, możesz przystąpić do narysowania ołówkiem linii na kartonie passe-partout. Warto pamiętać, że powinien to być specjalnie przeznaczony do tego karton, czyli prasowany papier, który umożliwi bezproblemowe wycięcie odpowiedniej ramki. Po narysowaniu wszystkich potrzebnych linii można przystąpić do wycinania nożykiem. Należy robić to zdecydowanymi ruchami, aby uniknąć rozwarstwiania się papieru. 

Na koniec trzeba ostrożnie wyszlifować krawędzie papierem ściernym. Dzięki temu uzyskasz równe passe-partout. Jak usunąć pozostałości papieru w rogach? W tym również pomoże łagodne szlifowanie za pomocą arkusza papieru ściernego.

Co jest potrzebne do wykonania passe-partout?

Przy wykonywaniu passe-partout bardzo przydatne okazują się ekierka i linijka. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że linie są równo. Jak zrobić odpowiednią ramkę bez nieestetycznych nierówności? Musisz tu pamiętać o wspomnianym wyżej papierze ściernym drobnoziarnistym, który pomoże wyrównać całość. Nie zapomnij też o przygotowaniu nożyka (nie nożyczek!), ponieważ zapewni on większą precyzję ruchów. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w odpowiedni papier do passe-partout. Jak zrobić kolorowe obramowanie? Wystarczy znaleźć materiał o odpowiednim odcieniu. Specyficzny, prasowany gruby papier w różnych kolorach można dostać w sklepie plastycznym albo (w ostateczności) posłużyć się kolorową tekturką. Ważny jest też odpowiedni, cienki ołówek i twarde podłoże do przygotowania passe-partout.