Jak usunąć starą tapetę? Zrywanie tapet ze ścian krok po kroku

Zrywanie tapety ze ściany nie należy do trudnych prac podczas remontu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość oraz odpowiednie akcesoria i preparaty, które ułatwią to zadanie.
Podpowiadamy, jak usunąć starą tapetę.

Z usuwaniem starej tapety ze ścian bez problemu poradzisz sobie samodzielnie,zwłaszcza jeśli jest ona papierowa. W takim przypadku wystarczy, że jej powierzchnię dość obficie zwilżysz wodą i zerwiesz kawałek po kawałku, pomagając sobie szpachelką.

Lista potrzebnych produktów:

Zrywanie tapety ze ściany – co warto wiedzieć?

Przed położeniem nowej tapety lub malowaniem, należy najpierw pozbyć się starej powłoki. Zrywanie tapet ze ścian nie jest zbyt skomplikowane. Poradzisz sobie sam z tym zadaniem, wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia. Usunąć starą warstwę można na sucho. Polega to na jej podważaniu i zeskrobywaniu ze ściany przy pomocy szpachelki. Praca przy usuwaniu tapety na sucho jest dość trudna i trwa długo, dlatego korzysta się z tego sposobu tylko w sytuacji, gdy w danym pomieszczeniu nie można zastosować wody. Znacznie skuteczniejszą metodą zrywania starych tapet jest usuwanie na mokro, za pomocą wody lub specjalnego środka, który po aplikacji rozpuszcza klej. Usuwanie tapety nie powinno sprawiać problemów, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z wersją papierową. Wrażliwa na wilgoć okładzina z papieru po zwilżeniu wodą z łatwością odejdzie od powierzchni ściany. Nieco więcej wysiłku kosztuje zrywanie tapet winylowych, flizelinowych lub z włókna szklanego. Odporne na wodę modele winylowe i z włókna szklanego często wymagają dwa razy więcej pracy, gdyż najpierw odchodzi ich wierzchnia, a dopiero później spodnia warstwa. Przy usuwaniu tapety z włókna szklanego warto szczególnie uważać, gdyż zazwyczaj wraz z nią odchodzą również płaty tynku. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie sporej ilości gładzi szpachlowej w celu uzupełnienia ubytków na ścianie.

Przygotowanie pomieszczenia przed usuwaniem tapety ze ściany

Przed usunięciem tapety ze ścian zadbaj o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Podłogę i meble, których nie możesz wynieść z pokoju, okryj folią malarską. Ze względu na to, że podczas zrywania tapety będziesz wykorzystywać wodę, lepiej wyłącz w pomieszczeniu prąd lub zabezpiecz gniazdka elektryczne folią i taśmą malarską. Ze ścian usuń również kołki, gwoździe, obrazy i zdjęcia, zdejmij półki oraz inne zawieszone na nich przedmioty.

Jak zerwać tapetę ze ściany?

Najefektywniejszym sposobem na usunięcie tapety ze ściany jest zwilżenie jej wodą, a następnie zeskrobanie szpachelką. Warto jednak pamiętać, że możesz użyć również specjalistycznego preparatu chemicznego, który szybko i skutecznie rozpuści klej do tapet. Tego rodzaju środki sprzedawane są zazwyczaj jako koncentraty do rozrobienia w odpowiednich proporcjach z wodą. Stężenie preparatu musisz dopasować do rodzaju tapety, którą jest pokryta ściana. Podczas gdy do papierowej wystarczy mniejsze stężenie, do grubej winylowej potrzeba więcej koncentratu.
Przed aplikacją roztworu na powierzchnię tapety należy ją ponacinać w wielu miejscach ostrym nożykiem lub też wałkiem z kolcami – to ułatwi wniknięcie środka. Ta czynność jest szczególnie
istotna w przypadku grubych, odpornych na wilgoć tapet winylowych lub z włókna szklanego. Modele papierowe można usunąć przy pomocy specjalistycznego środka, a nawet samej czystej wody – warstwa zwykle bez problemu odchodzi od ściany.
Preparat chemiczny albo wodę nałóż dość obficie na tapetę przy pomocy wałka lub gąbki – nie musisz martwić się, że wilgoć uszkodzi ścianę. Następnie odczekaj kilkanaście minut, aż warstwa napęcznieje. Szpachelką podważ górny róg tapety i oderwij go, ciągnąc w dół. Po oderwaniu większych fragmentów możesz dostrzec, że na ścianie pozostały resztki. Zeskrob je przy pomocy szpachelki. Przed przyklejeniem nowej tapety lub malowaniem powierzchnię ściany dokładnie umyj i przeszlifuj papierem ściernym w celu pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości kleju.