Tworzenie razem z dzieckiem to świetna zabawa, a zrobienie poidełka dla ptaków pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki temu u dzieci rozwija się kreatywność, wspólnie robicie coś pożytecznego dla zwierząt, a późniejsze oglądanie lub fotografowanie ptaków po prostu sprawia przyjemność.
Ogrodowe poidełko dla ptaków może mieć różną wielkość, formę i kolorystykę – wszystko zależy od stylu, w jakim urządzone są dom i ogród. W ogródku tradycyjnym sprawdzi się poidełko wykończone kolorową mozaiką, jednak w przypadku ogrodu w stylu nowoczesnym można się pokusić o poidło wykonane z betonu. Najlepiej ustawić je w ustronnym miejscu, np. pod drzewem lub przy gęstym krzewie.
Co będzie potrzebne do wykonania poidełka ogrodowego dla ptaków?
Do wykonania poidełka dla ptaków przyda się zestaw majsterkowicza stolarza, czyli:
- piła,
Aby ułożyć wzory w poidełku mozaikowym, trzeba przygotować np. uszkodzone naczynia porcelanowe, fajansowe, gliniane, pozostałości terakoty, glazury. Konieczne będą także trzy doniczki (w tym jedna w postaci szerokiej misy), obcęgi do płytek, gumowa szpachelka, klej montażowy elastyczny, klej do glazury mrozoodporny oraz zaprawa do fugowania.
Aby wykonać z betonu poidełko dla ptaków na bazie liścia, będziemy potrzebować takich przedmiotów jak: duży żywy liść, mieszanka betonowa mrozoodporna wzmocniona, piasek, szkło wodne, a także wiaderko, szpachelka lub łopatka do mieszania i nakładania masy betonowej.
Jak zrobić ceramiczne poidełko dla ptaków z mozaiką?
Wzór mozaiki możesz zaprojektować na papierowych szablonach odwzorowujących poszczególne części poidełka, a także nanieść bezpośrednio na obklejane powierzchnie. Pamiętaj, aby zakleić wszelkie odpływy z doniczek. Płytka, szeroka doniczka posłuży za misę poidełka, wąska i wysoka za nóżkę, a mniejsza i płaska – za podstawę.
Zacznij od wykonania postumentu, który zapewni konstrukcji stabilność. Do dna płaskiej doniczki przyklej górną krawędź wysokiej donicy dzięki grubej warstwie kleju montażowego. Następnie doklej misę poidełka do dna środkowej doniczki. Pamiętaj, że zanim przejdziesz do kolejnych etapów prac, klej musi solidnie związać wszystkie części, dlatego należy odczekać przynajmniej osiem godzin.
Wytnij elementy wzoru obcęgami do glazury. Na fragment powierzchni połączonych donic nanieś klej i przyklej elementy mozaiki. Pamiętaj, że masz na to około 10–15 minut (później klej wyschnie). Rozplanuj dobrze powierzchnię poszczególnych elementów poidełka, aby zmieścić się w tym czasie. Klej fragment po fragmencie, a gdy skończysz, odczekaj około 24 godzin, aż cała mozaika wyschnie.
Przestrzeń między elementami wzoru wypełnij spoiną – fugą. Zabrudzone elementy mozaiki oczyść mokrą gąbką. Po wyfugowaniu poidełka odczekaj kolejne 24 godziny, po czym, a następnie przetrzyj całość suchą szmatką.
Jak zrobić poidełko dla ptaków z betonu?
Można wykonać także poidło z betonu. W tym celu uformuj górkę z wilgotnego piasku. Pamiętaj, aby była ona dopasowana do rozmiaru liścia, który ma stanowić bazę poidełka. Głębokość naczynka dla ptaków będzie zależała od wysokości tej górki. Ważne, aby nie przesadzić z głębokością, gdyż z poidełka powinny móc korzystać zarówno większe, jak i mniejsze ptaki.
Na piaskowej górce ułóż liść w taki sposób, aby jego część spodnia (unerwiona) była na wierzchu. Następnie rozrób mieszankę betonową, pamiętając, by gotowy beton miał odpowiednią konsystencję (nie powinien spływać podczas nakładania na liść). Beton nakładaj w taki sposób, aby jednocześnie wygładzać powierzchnię. Pamiętaj o odpowiedniej grubości warstwy betonowej – zbyt cienka będzie pękać, a zbyt gruba nie pozwoli na odwzorowanie nerwów liścia. Najlepiej, żeby miała około 1–1,5 cm.
Zaczekaj, aż beton zwiąże i wyschnie, a następnie odwróć poidełko. Oderwij listek od poidełka, a jego resztki usuń szczotką. Dzięki temu uzyskasz wiernie odwzorowany kształt liścia na dnie betonowego poidełka dla ptaków. W celu wzmocnienia szczelności pomaluj je od spodu szkłem wodnym. Od wewnątrz możesz pomalować poidło farbą akrylową.