Klucz do kranu to podstawa w każdym domu. Co to za narzędzie?CO TO ZA NARZĘDZIE?

By zainstalować baterię, trzeba dostać się pod zlew lub zlewozmywak, czyli w miejsce, gdzie niespecjalnie jest dużo miejsca, żeby swobodnie manewrować zwykłym kluczem. Dlatego niezbędne będą rozwiązania niestandardowe. Jakie?

Jaki klucz do baterii kuchennej?

Przy wymianie i montażu nowej baterii umywalkowej, musisz zadbać o akcesoria, które Ci w tym pomogą.

Jeśli instalacja wodociągowa została odpowiednio przygotowana, wówczas do podłączenia baterii w zupełności wystarczą podstawowe narzędzia: obcęgi, klucze nastawne czy klucze rurowe do baterii. 

Klucze do baterii pozwalają na prawidłową instalację baterii łazienkowej lub kuchennej. Świetnie sprawdzą się także w trudnych miejscach, np. pod blatem.

Najlepiej wybrać klucz, który jest wykonany z czarnego tworzywa ABS. Dzięki temu jest bardzo trwały i odporny na działanie szkodliwych czynników.

Jeśli chcemy dokręcać ozdobne, chromowane połączenia, wówczas należy również zadbać o klucz z nakładkami ochronnymi, którego szczęki osłonięte zostaną paskiem skóry lub gumy. Wtedy powierzchnia zostanie uchroniona przed trwałym uszkodzeniem.

Taki zestaw narzędzi można jeszcze uzupełnić ewentualnie o nożyce do rur i kalibrator. Jeśli będziemy mieli do czynienia z montażem baterii naściennej, potrzebna może być poziomica.

W przypadku, gdy mocowanie baterii zlewozmywaka znajduje się w bardzo trudno dostępnym miejscu, wtedy powinniśmy postarać się o zakup klucza łamanego.

Klucz do baterii, czyli jak się do tego zabrać

Przed rozpoczęciem pracy przy montażu baterii kuchennej warto przygotować ręczniki, by pozbyć się ewentualnych zachlapań. Niezbędna może być również miska lub wiadro do zebrania wody pozostającej w rurach.

Zestaw montażowy do baterii zwykle gwarantuje producent sprzętu, ale na pewno powinniśmy postarać się o wyżej wymienione narzędzia.

Najpierw otwieramy baterię i czekamy, aż wydostanie się z niej reszta zalegającej wody. Luzujemy złączki i wężyki, które odpowiadają za doprowadzenie ciepłej oraz zimnej wody do instalacji budynku. Należy rozszczelnić je przy pomocy klucza, ewentualnie kombinerek.

Następne za pomocą klucza luzujemy nakrętkę. Podobnie robimy z podkładką przy podstawie baterii i przy gwincie.

Wykonanie tych wszystkich czynności umożliwi nam demontaż starej baterii. Na razie mogliśmy obyć się bez użycia kluczy rurowych do kranu, ale na pewno przydadzą się one podczas montażu nowej baterii. 

Zaczynamy od zamocowania wężyków doprowadzających wodę. Najpierw przykręćmy je, najlepiej delikatnie, kluczem do kranu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko ewentualnych nieszczelności.

Uszczelki trzeba nałożyć pod śruby mocujące i dokręcić je kluczem na sztywno. Kolejnym krokiem będzie przykręcenie do zaworów ciepłej i zimnej wody za pomocą klucza do baterii zlewozmywakowej.

Używajmy kluczy rurowych do baterii kranu

Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy włożyć nową baterię w otwór. Oczywiście jednym z elementów odpowiedniego ustawienia baterii jest właściwe ustawienie wylewki. Do jej stabilnego osadzenia potrzebne będzie zamocowanie od dołu podkładek i śrub mocujących. 

Jeśli pod baterią jest mało miejsca, wówczas w ruch muszą pójść klucze rurowe do baterii kranu. Pozwolą one na jej ustabilizowanie. Powinniśmy postarać się mocno dokręcić śruby. Pomóc może nam również klucz nastawny.

Kolejny punkt w montażu baterii do zlewu to podłączenie wężyków, które doprowadzają wodę do instalacji. Na koniec przychodzi czas na próbę, czyli sprawdzenie, jak działa nasza konstrukcja.

Na początek delikatnie odkręcamy zawory, by przekonać się, że połączenia są szczelne. Jeśli tak jest, oznacza to, że bateria została prawidłowo podłączona.

Montaż baterii wannowej

Trochę więcej pracy może czekać nas przy montażu baterii wannowej. Standardowo armatura wannowa powinna zostać zamontowana 10–20 centymetrów nad krawędzią wanny, a minimum 60 cm od podłogi w łazience.

Takie jej ustawienie sprawia, że korzystanie będzie wygodne dla użytkownika. Podobnie jak w przypadku baterii pod zlewem, potrzebnych może być kilka narzędzi: klucz nastawny i płaski, mimośrody, pakuły lniane lub taśma teflonowa oraz poziomica.

Najpierw zamykamy dopływ wody. Mimośrody owijamy pakułami z lnu. By spełniały swoją funkcję, dokładnie należy wysmarować je pastą uszczelniającą. Będą one łączyć przyłącza w ścianie z baterią. Mogą ułatwić wypoziomowanie i dopasowanie do rur.

Gdy odkręcimy nakrętki, które zabezpieczają otwory w ścianie, wkręcamy mimośrody. Można wykorzystać do tego klucz nastawny. Z uwagi na ryzyko uszkodzenia gwintu podczas wkręcania, lepiej unikać ściskania go kluczem.

Przy pomocy poziomicy należy dokładnie sprawdzić rozstaw mimośrodów i wyjść baterii wannowej. Następnie pozostaje nam wypoziomowanie mimośrodów.

Wkręcamy uszczelki i dokręcamy baterię kluczem płaskim lub nastawnym. Każdą nakrętkę trzeba dokręcać równomiernie. Ostatni krok to odkręcenie dopływu wody do mieszkania i sprawdzenie szczelności połączeń.