Mech chrobotek – jak wyhodować mech na ścianie w salonie lub łazience? Uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Od jakiegoś czasu mech chrobotek stał się modnym dodatkiem dekoracyjnym ścian mieszkań oraz domów. Z jego pomocą można stworzyć niecodzienną dekorację w postaci ogrodu wertykalnego lub samodzielnej ściany z mchu. Dzięki tej nowoczesnej formie aranżacji jesteśmy w stanie stworzyć w swoim domu namiastkę lasu, co z pewnością przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom ekologii, ale także fanom innowacyjnych rozwiązań i dobrego gustu.

Jak urządzić swoje wnętrza z wykorzystaniem mchu? Czy nadaje się on do każdego wnętrza? Jakie są zalet posiadania mchu w swoim domu? Jak należy dbać o porost, aby posłużył nam latami i wzbudzał zachwyt domowników oraz gości, za każdym razem jak go widzą? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Czym jest mech chrobotek?

Mech jest określeniem potocznym, które często wykorzystywane jest jako ogólna nazwa porostu. Tak naprawdę porost ten nosi nazwę "chrobotek reniferowy" i w Polsce jest to gatunek częściowo chroniony, którego nie wolno samodzielnie zbierać. Z uwagi na to, zazwyczaj sprowadzany jest on ze Skandynawii, a dokładniej z norweskich polan reniferów - stąd też wzięła się jego nazwa. Mech chrobotek naturalnie posiada jasną barwę zbliżoną do bieli, jednak z pomocą specjalnych organicznych barwników, możliwe jest "zafarbowanie" go na odcienie zieleni, jednocześnie nie szkodząc mu. To nie wszystko, producent oprócz nadania odpowiedniej barwy, pokrywa mech specjalną powłoką, dzięki czemu jest on stale zaimpregnowany i chroniony przed działaniem pleśni oraz grzybów.

Gdzie najlepiej hodować mech chrobotek reniferowy w domu?

Kwestia rozmieszczenia mchu reniferowego w mieszkaniu jest kluczowa. Musimy pamiętać o tym, że mech chrobotek nie nadaje się do wszystkich pomieszczeń i wymaga konkretnych warunków, aby móc cieszyć domowników swoją niecodzienną formą. Przede wszystkim musimy brać pod uwagę to, że mchu reniferowego nie należy lokować w miejscu, gdzie występuje mocne nasłonecznienie. 

Mech chrobotek oczywiście potrzebuje światła, ale woli, gdy jest ono rozproszone i niezbyt intensywne. Zbyt duże nasłonecznienie może sprawić, że porost może zacząć usychać, a w konsekwencji odpadać ze ściany. Należy więc umiejscowić mech tak, aby nie znajdował się bezpośrednio pod wpływem promieni słonecznych i wybrać takie miejsce, gdzie będzie padać na niego rozproszone światło. 

W przypadku mchu ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza. W pomieszczeniu zdecydowanie nie może być zbyt sucho, dlatego też odradza się bezpośrednią obecność kaloryfera. Mech reniferowy staje się kruchy, kiedy wilgotność obniża się powyżej 40%. Jeśli mech zacznie usychać, warto zainwestować w nawilżacz powietrza, ponieważ z suchego do miękkiego stanu może on powrócić nawet kilkukrotnie.

Z uwagi na odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, dobrze jest umiejscowić chrobotek w łazience. Należy pamiętać jednak o tym, żeby unikać używania silnych detergentów, które mogą go podrażnić. To samo tyczy się dymu papierosowego, którego porost nie lubi, dlatego nie zaleca się palić w jego pobliżu.

Jak należy dbać o chrobotek reniferowy?

Oprócz najważniejszych kwestii, o których wspominaliśmy powyżej, trzeba mieć na uwadze jeszcze kilka ważnych zasad dotyczących pielęgnacji chrobotka reniferowego w domu. Zaimpregnowany mech nie wymaga tego, aby go podlewać, jak w przypadku innych roślin pionowych. Należy jednak dbać o właściwy poziom wilgotności powietrza, a w okresie grzewczym oraz w upały delikatnie zraszać porost wodą destylowaną. 

Istnieje prosty sposób na to, aby się dowiedzieć czy u naszych porostów wilgoć jest odpowiednia - możemy zweryfikować ją przy pomocy dotyku. Jeżeli mech reniferowy potrzebuje podlewania, będzie twardy, natomiast jeżeli jego wilgotność jest w normie, jego powierzchnia będzie miękka i elastyczna.

Zalety wynikające z hodowli mchu chrobotka w domu

Uprawa chrobotka w domu może być korzystna dla domowników. Oprócz oczywistych walorów estetycznych, jakie mech chrobotek nadaje pomieszczeniu, to także idealne rozwiązanie dla alergików. Trwale zaimpregnowany mech posiada właściwości antystatyczne, dzięki którym nie przyciąga kurzu. Ponadto chrobotek reniferowy ma także zdolności akustyczne i działa wyciszająco w pomieszczeniach. Dzięki temu można z powodzeniem relaksować się przy nim, a intensywny kolor zielony poprawi nastrój i zadziała kojąco na zmysły.

Jak samodzielnie stworzyć dekorację z mchem?

Jeśli mamy ochotę stworzyć samodzielnie ścianę z mchu reniferowego w swoim domu, musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Oprócz mchu będziemy potrzebować ramy do mocowania, kleju polimerowego, cienką płytę korkową, klej florystyczny oraz dwustronną taśmę klejącą

Płyta korkowa powinna na początku zostać przymocowana do ramy za pomocą dwustronnej taśmy oraz kleju polimerowego. Następnie, w zależności od własnej wyobraźni należy przyozdobić ją porostem. Mech chrobotek można zamocować, kępka po kępce, klejem florystycznym według własnych upodobań. 

Jeżeli jednak planujemy dekorację na całą ścianę, która jest znacznie większa, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów. Większe dekoracje z mchu powinny mieć odpowiednie obramowanie oraz wzmacnianą konstrukcję.

Wykorzystanie mchu chrobotka niewątpliwie sprawi, że wnętrze znacznie zyska na oryginalnej aranżacji i wzbogaci jego wystrój. Samodzielne wykonanie ozdoby nie jest skomplikowane i z pewnością przy odrobinie cierpliwości każdy majsterkowicz sobie z tym poradzi. Powodzenia!