Laser krzyżowy - jaki wybrać na zewnątrz i do pomieszczeń?

Wszyscy znamy tradycyjne poziomice, być może jeszcze z czasów, kiedy towarzyszyły podczas domowych prac remontowych naszym ojcom czy dziadkom. Te proste i tanie narzędzia wciąż znajdują zastosowanie do wyznaczania krótkich poziomych odcinków. Nikt specjalnie nie wyposaża się w drogi sprzęt do powieszenia na ścianie jednego obrazka czy ramki na zdjęcia.

Jednak, gdy przychodzi do wyznaczenia linii dookoła całego pomieszczenia (malowanie, projektowanie zabudowy), warto zaopatrzyć się w mniej zawodne wyposażenie.

Lasery krzyżowe i poziomice laserowe - współczesna generacja urządzeń pomiarowych

Lasery krzyżowe lub poziomice laserowe to bardzo precyzyjne, powszechnie dostępne urządzenia, które możemy wykorzystać do pomiarów zarówno na placu budowy, jak i przy okazji prac wykończeniowych, remontu czy montażu mebli.

Poziomica laserowa i laser krzyżowy - czym się różnią?

Poziomica laserowa emituje jedną wiązkę lasera w linii poziomej i w tym elemencie najbardziej przypomina działanie tradycyjnej poziomicy, tyle że bez konieczności rysowania. Natomiast laser krzyżowy wyznacza co najmniej dwie krzyżujące się wiązki – poziomą i pionową.

Zastosowanie lasera krzyżowego

Laser krzyżowy przyda się do wykonania niezbędnych pomiarów, których wymaga:

  • malowanie pomieszczeń,
  • kładzenie tapet,
  • układanie i cięcie paneli lub płytek,
  • wykonywanie elewacji,
  • montaż płyt kartonowo-gipsowych i oświetlenia,
  • montaż półek, innych mebli, ozdób (obrazów, luster),
  • wyznaczenie linii pod kable, przewody, rury.

Jaki laser krzyżowy wybrać?

W sprzedaży dostępne są trzy główne rodzaje laserów krzyżowych.

  • Lasery punktowe - zamiast linii wyświetlają tylko punkty wyznaczające prostopadłość. W zależności od modelu jest ich przeważnie trzy lub pięć. Najczęściej wykorzystywane w elektryce, stolarce i drobnych pracach budowlanych.
  • Lasery liniowe - wyświetlają linie poziome i pionowe, przecinające się ze sobą standardowo pod kątem prostym. Ich wykorzystanie zależy od potrzeb użytkownika, najczęściej jednak są to prace w pomieszczeniach.
  • Lasery obrotowe - wyświetlają punktowe światło laserowe, a wskutek obrotu o 360˚ na statywie, generują płaszczyznę odniesienia. Kiedy światło lasera napotyka obiekt, tworzy na nim czerwoną, zieloną lub niewidzialną linię. Laser obrotowy wyposażony jest zawsze w statyw. Narzędzia te wykorzystujemy do wyznaczania wysokości obiektów lub poziomów odniesienia albo przenoszenia punktów np. z podłogi na sufit. Doskonale nadają się do wyrównywania materiałów podłogowych, płyt sufitowych, szafek i regałów. Mogą posłużyć także podczas stawiania fundamentów budynku.

Co należy wziąć pod uwagę - poradnik zakupowy

Kiedy wybierasz urządzenie laserowe, zwróć uwagę na jego podstawowe parametry, jakimi są zasięg, klasa ochrony IP oraz dokładność pomiaru.

Podstawowe parametry - jak czytać opis produktów?

Zasięg pracy lasera określa, na jakim dystansie będzie widoczna wyznaczana linia. Przeciętne urządzenia tego typu zapewniają zakres pracy do 80 m. W przypadku prac w niewielkim pomieszczeniu wystarczy zasięg kilku metrów. W większych przestrzeniach przyda się model o zasięgu co najmniej kilkunastu metrów.

Klasa ochrony IP wyznacza nam granice bezpieczeństwa. W Polsce reguluje je Polska Norma PN-EN 60825-1:2005 (Bezpieczeństwo urządzeń laserowych - Część 1: Klasyfikacja sprzętu, wymagania i przewodnik użytkownika). Lasery podzielono na 7 klas bezpieczeństwa. Im niższa klasa tym laser mniej zagraża otoczeniu pod względem wzniecenia pożaru, uszkodzenia skóry lub narządu wzroku. Im wyższa - tym większą należy zachować ostrożność, biorąc pod uwagę nawet promieniowanie odbite i rozproszone.

Dokładność pomiaru to wielkość podawana w jednostce mm/m. Im większa dokładność pomiaru, tym mniejsze ryzyko powstania błędu. Na przykład wartość 0,5 umieszczona w tej rubryce oznacza, że laser wyznaczy odległość jednego metra z możliwością popełnienia błędu nie większego niż 0.5 milimetra.

Wyposażenie lasera i jego dodatkowe funkcje

Jak zasilany jest laser? W zestawie z laserem krzyżowym powinny znajdować się minimum jeden, a najlepiej dwa akumulatory oraz ładowarka. To pozwala na szybką wymianę baterii w przypadku rozładowania poprzedniej i ograniczenie przestojów podczas pracy.

Ciekawe rozwiązanie proponują lasery samopoziomujące. Mają one możliwość stabilizacji osi celu i linii laserowych nawet pomimo drgań podłoża. Sprawdzą się zatem nawet w trudnych warunkach. Wyposażenie ich w magnesy i zaawansowany system wahadłowy sprawia, że wiązka światła układa się równo, pomimo występujących zakłóceń.

Niektóre produkty umożliwiają połączenie z detektorem, bardzo przydatnym do pracy na zewnątrz w świetle dziennym. Bezpieczna dla ludzkich oczu wiązka laserowa bywa niewidoczna na dużych otwartych przestrzeniach. Odbiornik laserowy pozwala na odnalezienie i wyznaczenie owej wiązki poprzez sygnały dźwiękowe.

Laser budowlany - na jaki się zdecydować?

Laser przeznaczony do prac zewnętrznych powinien być dość zaawansowanym urządzeniem i spełniać najwyższe wymagania - wybierzmy go spośród laserów obrotowych. Oczekujemy od niego możliwości wyznaczania linii na różnych powierzchniach przecinających się pod różnymi kątami, funkcjonalności, odporności na trudne warunki i wysokiej dokładności.

Dobrze przemyślany wybór urządzenia pozwoli na usprawnienie prac budowlanych, które tak często przeciągają się w nieskończoność. Sprawne wyznaczanie pionu oraz poziomu powierzchni jest pozornie niewielkim, ale istotnym krokiem w tym kierunku.