Wanny chętnie są stosowane w łazienkach, zwłaszcza gdy są to dosyć duże pomieszczenia. Mogą mieć różne kształty – spotyka się prostokątne, owalne i narożne. Chociaż coraz częściej są wybierane modele wolnostojące, większość wanien wymaga zabudowy.
W większości przypadków wanny przytwierdza się do ściany lub osadza na mało reprezentacyjnych nóżkach. Aby zamaskować te elementy montażowe oraz poszczególne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, tworzy się odpowiednie obudowy. Istnieje kilka sposobów na zabudowę wanny. Kształt danego modelu nie ma większego znaczenia – może być prostokątny, owalny, półokrągły lub narożny. Ważne, aby przy doborze obudowy do wanny zachować jednolity styl aranżacyjny z pozostałymi elementami łazienki.
Sposoby na zabudowę wanny
Istnieje kilka sposobów na wykonanie obudowy wanny, a wybór zależy od efektu, jaki chcemy ostatecznie osiągnąć. Możesz zdecydować się na jedno z takich rozwiązań jak:
- gotowa obudowa – dostępne są obudowy do konkretnych modeli, często dopasowane kolorystycznie i wykonane z tych samych materiałów co dana wanna. To rozwiązanie estetyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz w montażu lub demontażu, zwłaszcza jeśli zastanawiasz się, jak zabudować wannę narożną lub półokrągłą. Tego typu obudowy mogą występować w wersji prawej lub lewej;
- obudowa z płyt gipsowo-kartonowych – płyty gipsowo-kartonowe umieszcza się na przygotowanym wcześniej szkielecie z profili. Na taką obudowę możesz położyć np. płytki ceramiczne;
- obudowa murowana – wykonuje się ją zazwyczaj z bloczków z betonu komórkowego, gdyż można je dosyć łatwo modelować. W ten sposób skonstruujesz obudowę o dowolnym kształcie, np. dla wanny półokrągłej lub owalnej;
- obudowa styropianowa – to uniwersalny nośnik stanowiący gotowe rozwiązanie (wystarczy go zamontować). Tego typu obudowy tłumią hałas powodowany przez strumień wody uderzający o powierzchnię wanny. Można je wykończyć np. płytkami ceramicznymi.
Dowiedz się też: Jak zamontować brodzik prysznicowy w łazience?
Instrukcja, jak zabudować wannę płytami g-k
Obudowa z płyt kartonowo-gipsowych to optymalne rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jak zabudować wannę półokrągłą lub owalną. Sprawdza się także przy modelach prostokątnych i narożnych. Do wanny o zaokrąglonych kształtach wybieraj profile z nacięciami, które możesz dopasować do jej kształtu. Wyznacz na podłodze linie, wzdłuż których przebiegać będą ścianki obudowy – powinny być one cofnięte o około 2,5 cm w głąb wanny. Zabudowę wanny z płyt gipsowo-kartonowych wykonuj, gdy ta jest już zamontowana. Wzdłuż tej linii ustaw stelaż.
Następny etap prac to docięcie profili i ich połączenie. Służą do tego nożyce do blachy i szczypce do łączenia profili.
W ten sposób powstanie stelaż. Profile zamocuj do podłogi wzdłuż zaznaczonych wcześniej linii, a następnie w podobny sposób wykonaj górne poprzeczki stelaża – powinny być takie same jak na dole. Przy użyciu ram z listewek połącz ze sobą górne i dolne profile. Same ramy również połącz i przykręć do ścian. Kolejny etap to docięcie płyt gipsowo-kartonowych na odpowiedni wymiar i ich przykręcenie do rusztu. Pamiętaj, aby zostawić w jednej z płyt miejsce na otwór rewizyjny – najlepiej wielkości pojedynczego kafla.
Jak zrobić obudowę wanny obudowa z bloczków betonowych?
Aby wykonać obudowę wanny z bloczków betonowych, zacznij od wypoziomowania wanny. Wyznacz jej dokładny obrys położenia i ustal wysokość. Pamiętaj, aby obrys schowany był około 1,5 cm w głąb wanny. Wymuruj ścianki obudowy wzdłuż wyznaczonych linii. Łącz bloczki ze sobą odpowiednim spoiwem. Nie zapomnij o otworze rewizyjnym! Górną warstwę betonowych bloczków zetnij skośnie za pomocą młotowiertarki, aby mogły się zmieścić pod brzegami wanny.
Tak przygotowaną ściankę wyrównaj od zewnątrz pilnikiem, a od wewnątrz pokryj folią w płynie. Pamiętaj, aby wanna nie opierała się na murku, który budujesz (zachowaj około 1 cm luzu między bloczkami a wanną). Nadszedł czas na montaż wanny. Do przygotowanej w ten sposób podmurówki wstaw wannę, a następnie podłącz ją do instalacji.
Zabudowa wanny: wykończenie
Ostatni etap prac przy zabudowie wanny to wykończenie podmurówki. Sprawdzą się do tego m.in. płytki ceramiczne lub mozaiki. Te drugie, jeśli dopasujesz je do koloru i stylu płytek w pozostałej części łazienki, mogą się okazać bardzo ciekawym sposobem na obudowę wanny półokrągłej. Coraz częściej spotkać się można także z drewnianą obudową wanien. Za pomocą wiertarki i struga można dopasować deski do wymarzonego kształtu.
Co będzie potrzebne do wykonania zabudowy wanny?
Aby wykonać zabudowę wanny, potrzebne będą profesjonalne narzędzia m.in. maszynki do płytek, krzyżyki, zestaw do poziomowania, szczypce do płytek, pace do fugowania, nóż z ostrzem łamanym. Przydatny będzie także podstawowy zestaw majsterkowicza stolarza: akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, młotowiertarka, strug, poziomnica.