Część prac instalatorskich związanych z doprowadzeniem ciepłej i zimnej wody można wykonać samodzielnie, nawet bez dużego doświadczenia w podobnych zadaniach. Jedną ze stosunkowo łatwych czynności, które na dodatek nie wymagają użycia skomplikowanych narzędzi, jest montaż baterii umywalkowej.
Zarówno instalacja baterii stojącej, jak i ściennej nie powinna sprawiać kłopotu. Nieco trudniejszy będzie montaż baterii umywalkowej podtynkowej, zwłaszcza jeśli łazienka jest już użytkowana. Założenie nowej baterii wiąże się wówczas z dość znaczącą ingerencją w ścianę pomieszczenia.
Lista potrzebnych produktów:
- klucz rurkowy (niezbędny do przykręcenia baterii jednootworowej)
- obcęgi
- bateria umywalkowa
- wężyki (jeśli w zestawie z baterią ich nie ma lub są za krótkie)
- pasta do uszczelniania gwintów
- pakuły lub taśma uszczelniająca.
Mocowanie baterii umywalkowej – jaką baterię wybrać?
Jeśli urządzamy łazienkę od podstaw w nowo budowanym domu lub mieszkaniu, możemy wybrać praktycznie dowolną baterię. W mieszkaniach od dewelopera zwykle stosowane jest wyprowadzenie wody dla baterii umywalkowej stojącej, ale dopóki ściany nie są wykończone i przykryte np. płytkami, można zainstalować również baterię ścienną albo zestaw podtynkowy.
W łazience, która jest już użytkowana i nie chcemy w niej przeprowadzać gruntownego remontu, lepiej dostosować nową baterię do istniejącej instalacji wodnej. Jeśli dotąd korzystaliśmy z opcji stojącej – wybierzmy właśnie taką baterię, a jeśli ze ściennej – zamieńmy dotychczasową na nową, również ścienną.
Podłączenie baterii umywalkowej do istniejącej instalacji wodnej
Przygotowując instalację wodną dla umywalek z baterią stojącą, obecnie najczęściej stosowaną, fachowcy zwykle pozostawiają rury zakończone zaworami odcinającymi na wysokości ok. 40–50 cm od poziomu podłogi. Przy montażu umywalki warto zwrócić uwagę na to, żeby zawory znalazły się w równej odległości od osi wzdłużnej umywalki, szczególnie jeśli to model wiszący, bez szafki czy elementów maskujących, a zawory oraz wężyki są widoczne pod umywalką.
Baterię ścienną przyłącza się bezpośrednio do końcówek przyłączeniowych. W końcówki wkręca się za pomocą klucza płaskiego łączniki mimośrodowe, które umożliwiają swobodną instalację baterii. Łączniki przed wkręceniem warto uszczelnić pastą uszczelniającą i pakułami lub specjalną taśmą. Po odpowiednim ustawieniu łączników i sprawdzeniu poziomu poziomicą na łączniki nakłada się rozetki maskujące, a następnie przykręca baterię.
Montaż baterii umywalkowej stojącej jednootworowej
Instalację baterii umywalkowej stojącej należy przeprowadzić w kilku krokach:
- Przełóż wężyki przez otwór (lub otwory) montażowy w umywalce. Sprawdź długość wężyków – nie mogą one być napięte, trzeba zachować lekki luz.
- Wkręć wężyki w korpus baterii – najlepiej zrób to ręką, żeby ich nie uszkodzić. Niektórzy fachowcy zalecają w tym przypadku dokręcenie kluczem płaskim w celu uzyskania pożądanej szczelności.
- Wkręć przy pomocy wkrętaka śruby mocujące.
- Załóż uszczelkę na baterię.
- Zamocuj baterię w otworze umywalki.
- Nałóż od spodu na śruby mocujące gumową, a następnie metalową podkładkę mocującą w kształcie półksiężyca.
- Nałóż nakrętki na śruby mocujące oraz przykręć je za pomocą klucza rurkowego.
- Podłącz lewy wężyk do zaworu ciepłej, a prawy do zaworu zimnej wody.
- Sprawdź szczelność wykonanych połączeń.
Montaż baterii podtynkowej umywalkowej jest nieco bardziej skomplikowany, ale nie ze względu na trudność wykonania połączeń hydraulicznych, tylko z uwagi na konieczność osadzenia całej instalacji pod tynkiem. Na ogół miejsce pod wszystkie elementy schowane w ścianie należy wykuć, a następnie – po ich zamontowaniu i sprawdzeniu szczelności – usztywnić całą konstrukcję, posiłkując się pianą montażową. Dopiero na tak przygotowaną instalację nakładany jest tynk lub (częściej) płyty gipsowo-kartonowe oraz wykończenie ścian.