Ocieplanie podłogi na gruncie i legarach

Ocieplanie podłogi na gruncie lub legarach to bardzo ważny etap budowy domu. Odpowiednio wykonana izolacja jest sposobem na znacznie niższe rachunki, a także wysoki poziom komfortu. Jak odpowiednio ocieplić podłogę na gruncie i legarach?

Jak powinno wyglądać ocieplenie podłogi? Oto najważniejsze informacje, z którymi należy się zapoznać. 

Lista niezbędnych produktów:

  • żwir
  • piasek
  • styropian
  • wylewka betonowa
  • folia PCV

Jak i czym ocieplić podłogę w domu?

Izolacja termiczna podłogi w domu jest niezwykle ważna. Zapewnia dostateczny komfort mieszkańcom, zwłaszcza podczas mroźnych dni, a także pozwala lepiej wykorzystać energię cieplną. 

Dobrze wykonane ocieplenie podłogi to podstawa. Wiąże się to z mniejszymi stratami ciepła, a tym samym oszczędnościami w rachunkach za ogrzewanie. Istnieje wiele sposobów na ocieplenie podłogi w domu. Różnią się one pod względem przygotowania, realizacji i zastosowanych materiałów. To, które z tych rozwiązań sprawdzi się najlepiej w naszym domu, w dużej mierze zależy od możliwości konstrukcyjnych, dostępnego budżetu, a także indywidualnych potrzeb.

Ocieplenie podłogi na gruncie

Odpowiednia izolacja podłogi powinna składać się z kilku warstw. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić odpowiednie ocieplenie. Do każdej z nich należy użyć właściwych materiałów, a wszystkie czynności wykonywać z najwyższą starannością. Ocieplenie podłogi na gruncie najlepiej przeprowadzić już na etapie wznoszenia domu lub w trakcie generalnego remontu. Tego typu izolację wykonuje się najczęściej w nowych budynkach lub pomieszczeniach piwnicznych. Wśród warstw ocieplenia podłogi powinny znajdować się: podsypka, wylewka betonowa, izolacja termiczna oraz podkład. 

Podsypka

Podsypka to nic innego jak połączenie żwiru i piasku. Przed naniesieniem tej warstwy należy oczyścić i wyrównać grunt. Grubość podsypki powinna wynosić od 10 do 30 centymetrów. To, o czym koniecznie trzeba pamiętać, to odpowiednie zagęszczenie (ubicie). Podsypka stanowi najniższą warstwę, stanie się więc bazą dla całego ocieplenia podłogi. 

Wylewka betonowa

Kolejną warstwą powinna być wylewka betonowa. Wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowanie betonu podkładowego, choć można też go bez problemu zamówić w sklepie budowlanym. Wylewka betonowa musi zapewnić odpowiednią stabilność i wyrównanie podłogi. Jest także niezwykle ważnym elementem wyciszającym pomieszczenie. Warstwa betonu powinna mieć od 10 do 15 centymetrów grubości. 

Izolacja ścian fundamentu i warstwa izolacji cieplnej

Po całkowitym związaniu betonu można przystąpić do izolacji ścian fundamentu. W tym celu warto skorzystać z folii polietylenowej, której podstawowym zadaniem jest ochrona ścian przed wilgocią. Przechodząc do warstwy izolacji cieplnej, na wylewkę betonową należy nałożyć izolację przeciwwilgociową z grubej folii PCV. Następnie na folię kładzie się styropian o grubości około 10–12 centymetrów. Zastosowany styropian powinien mieć odpowiednią giętkość i wytrzymałość mechaniczną, wszystko po to, by zminimalizować ryzyko powstawania nieestetycznych wgłębień w podłodze. Ciekawą i sprawdzoną alternatywą dla styropianu jest polistyren lub styrodur XPS, choć to dużo droższe materiały od styropianu.. 

Następny krok to ponowne nałożenie folii przeciwwilgociowej, a później kolejnej warstwy wylewki betonowej. Po nałożeniu wszystkich niezbędnych warstw można przystąpić do układania paneli bądź płytek.

Na czym polega ocieplanie podłogi na legarach?

Podłoga na legarach to nic innego jak podłoga na drewnianych belkach. W takiej sytuacji izolacja termiczna wymaga zastosowania najlepszych materiałów, by całość w stu procentach spełniała swoją funkcję. Do tego świetnie nadają się niepalne płyty wykonane z wełny skalnej. Są wykorzystywane nie tylko do ocieplania podłogi na legarach, lecz także w przypadku izolacji poddasza, drewnianych stropów, ścian działowych i podwieszanych sufitów. 

Ocieplanie podłogi na legarach jest bardzo podobne do tego wykonywanego na gruncie. Najważniejsze różnice dotyczą wykorzystywanych materiałów oraz zastosowania pustki powietrznej pomiędzy ociepleniem z płyt a deskami na legarach – zazwyczaj wynosi ona ok. 1 cm. 

Ocieplanie podłogi – co może się przydać?

Jak już wspomniano, ocieplanie podłogi to jeden z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Izolacja termiczna powinna być wykonana z użyciem wysokiej jakości materiałów, ponieważ późniejsze remonty mogą okazać się dość problematyczne i czasochłonne. 

Ocieplanie podłogi na gruncie lub legarach nie jest prostym zadaniem. Duże znaczenie ma tu odpowiednie przygotowanie. Co może się przydać? Niezbędny będzie szpadel przeznaczony do prac budowlanych, mieszarka do uzyskania odpowiedniej konsystencji poszczególnych warstw i oczywiście rękawice robocze.

Kurtka robocza Warm 81-574
Kurtka robocza Warm 81-574
Już od 159,80 zł Zamiast 188,00 zł
Kalesony termoaktywne 81-670
Kalesony termoaktywne 81-670
Już od 34,02 zł Zamiast 63,00 zł
Koszulka termoaktywna CARBON 81-663
Koszulka termoaktywna CARBON 81-663
Już od 56,44 zł Zamiast 83,00 zł