Przydomowy basen to świetne rozwiązanie zwłaszcza w gorące, letnie dni. Trzeba jednak zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. W tym celu należy wyposażyć go w specjalny system filtracji. Pompy i filtry możesz kupić w sklepie albo wykonać je własnoręcznie.
Wykonanie filtru do basenu nie zajmuje dużo czasu, a ponadto jego konstrukcja jest bardzo prosta. Wystarczy zgromadzić kilka materiałów, które można dostać w każdym sklepie budowlanym i postępować zgodnie z naszą instrukcją.
Lista potrzebnych produktów:
- plastikowy pojemnik
- rura zasilająca
- piasek kwarcowy
- urządzenie wlotowe
- rura wylotowa
- piłka ręczna lub wkrętarka z wiertłem
- klej dwuskładnikowy
- korek odpowiedni do zaślepienia rury
- pompa
- plastikowa butelka i pończocha.
Jak zrobić filtr do basenu? Podpowiadamy
Na basen w ogrodzie decyduje się coraz więcej osób. Rozwiązanie to jest szczególnie doceniane przez dzieci, choć niejednokrotnie zdarza się, że w najbardziej upalne dni z przydomowego basenu korzystają również dorośli. Możliwość ochłodzenia się w wodzie jest wówczas na wagę złota. Należy jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji zbiornika. W przeciwnym razie woda zostanie zanieczyszczona i o przyjemności z kąpieli będzie można zapomnieć. Czystość zapewnisz, wyposażając basen w odpowiedni system filtracyjny i pompę. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są filtry piaskowe. Wiele osób decyduje się na wykonanie ich własnoręcznie, ponieważ to znacznie tańsza opcja niż gotowa konstrukcja ze sklepu. Zastanawiasz się, jak zrobić filtr do basenu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Filtr piaskowy do basenu – jak go zrobić?
Działanie filtra do basenu opiera się na mechanizmie ssąco-tłoczącym, dzięki któremu woda jest pobierana, a następnie przepuszczana przez filtr i z powrotem wtłaczana do basenu. Modele piaskowe wyposażone są we wkłady z piaskiem kwarcowym. Ich zadaniem jest wyłapywanie najdrobniejszych zanieczyszczeń, takich jak m.in. owady, włosy, naskórek, a nawet pozostałości po różnych kosmetykach.
Sposób filtrowania wody w basenie laikom może wydawać się czarną magią. Jednak tak naprawdę filtr piaskowy do basenu można zrobić samodzielnie, wykorzystując kilka niezbędnych akcesoriów. Potrzebne elementy to: szczelny pojemnik z szeroką szyjką, rura zasilająca, piasek, urządzenie wlotowe oraz rura wylotowa. Pojemnikiem na piasek najczęściej jest plastikowe wiadro. Na dole należy umieścić urządzenie do zbierania oczyszczonej wody – zazwyczaj ma ono postać małej komory drenażowej z podłączoną rurą odprowadzającą. W filtrach piaskowych, jak sama ich nazwa wskazuje, materiałem filtrującym jest piasek. Pompa powinna być zainstalowana przed zbiornikiem z piaskiem. Da to możliwość przepchnięcia wody pod ciśnieniem przez materiał filtrujący.
Aby samemu zrobić filtr piaskowy do basenu, należy napełnić plastikowy pojemnik materiałem filtrującym. Ważne jest to, aby nie był on całkowicie wypełniony. Po zamknięciu wiadra nad jego powierzchnią powstanie komora odbiorcza, do której będzie przedostawać się woda. Należy pamiętać by zamknięcie było szczelne i dobrze zabezpieczone, gdyż będzie w nim woda pod ciśnieniem. Wszelkie zanieczyszczenia po napotkaniu na swojej drodze piasku nie będą w stanie przepłynąć dalej. Tym sposobem do komory drenażowej na dole pojemnika przedostanie się tylko w pełni oczyszczona woda. Komorę należy wyposażyć w rurę wylotową, aby umożliwić przepuszczenie wody z powrotem do basenu.
Montaż filtra piaskowego
Przejdźmy do montażu filtra piaskowego. Jednym z najważniejszych elementów jest wykonanie otworu na brudną wodę. Może być zrobiony na bocznej ścianie wiadra lub na pokrywce. To, o czym należy pamiętać, to odpowiednie uszczelnienie. Złącze zasilające warto wyposażyć w filtr wstępny, który zbierze największe zanieczyszczenia. W tym celu można wykorzystać plastikową butelkę i kawałek pończochy. Jeśli chodzi o urządzenie odprowadzające, zrobisz je z plastikowej rury umieszczonej jak najbliżej dna z nawierconymi lub naciętymi otworami. Zabezpiecz je pończochą, by piasek nie wpływał przez nie do basenu. Pamiętaj, by zaślepić wolny koniec rury odpowiednim korkiem.
Jak zrobić pompę piaskową do basenu?
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli zrobienie pompy piaskowej do basenu. Niestety zadanie to jest dość trudne, a niepoprawne wykonanie grozi nieefektywną pracą całej instalacji filtrującej, dlatego lepszym wyjściem będzie kupienie gotowego produktu. Jeśli zdecydujesz się na taki zakup, zadbaj o odpowiednią moc pompy. Powinna wynosić ok. 150–300 W. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli wydajność pompy i filtra będzie równoważna.