Prawidłowe uszczelnianie okien plastikowych i drewnianych krok po kroku

Jedną z czynności, które powinno się wykonać w okresie jesienno-zimowym, jest sprawdzenie szczelności okien. Jeśli okaże się, że ucieka przez nie ciepło, musisz je uszczelnić. Oto praktyczny poradnik, jak uszczelnić na zimę okna plastikowe i drewniane.

Przez nieszczelne okna ucieka najwięcej ciepła z mieszkania i domu. To z kolei prowadzi nie tylko do wyziębiania pomieszczeń, lecz także do wzrostu wydatków na ogrzewanie. Z tego powodu w sezonie jesienno-zimowym konieczny jest dokładny przegląd szczelności okien. Jeśli pojawiły się jakieś ubytki lub szczeliny, powinieneś to jak najszybciej naprawić i uszczelnić wszystko. Zwykle nie trzeba wymieniać całej stolarki okiennej, może to jednak okazać się konieczne w przypadku bardzo starych okien.

Lista potrzebnych produktów:

Jak sprawdzić szczelność okien?

Kiedy okna są nieszczelne, czuć dopływ powietrza do wnętrza domu lub mieszkania, nawet jeśli są one zamknięte. Inne wskazówki, które świadczą o tym problemie, to poruszające się firanki lub rolety. Zbliżając rękę do ramy okiennej, możesz poczuć chłodny powiew. W przypadku, gdy uszkodzenia okien są zaawansowane, może nawet wystąpić delikatny przeciąg między pomieszczeniami. Wykonując oględziny, zwróć również uwagę na to, czy ościeżnica nie jest wypaczona. Sprawdź, czy nie ma pęknięć, uszkodzeń ram i okuć, czy uszczelki nie są zniszczone. Warto także przekonać się, jaki jest stan tynku między ościeżnicą a skrzydłem okna.

Jak sprawdzić szczelność okien? Wystarczy wykonać prosty test – kartkę papieru włóż między ościeżnicę i skrzydła, ale nie na ryglu. Następnie zamknij okno. Jeśli papier daje się wyciągnąć, oznacza to, że twoje okno wymaga uszczelnienia. Jeżeli nie możesz zlokalizować, którędy ucieka ciepło, należy przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną.

Jakie materiały używane są do uszczelnienia okien?

Do uszczelnienia okien drewnianych oraz plastikowych możesz wykorzystać takie materiały jak:

  • pianka poliuretanowa;
  • silikon;
  • uszczelka.

Wybór materiału powinien być uzależniony od tego, z jakim rodzajem usterki masz do czynienia oraz w którym miejscu wystąpiło rozszczelnienie.

Uszczelnienie okien pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa to plastyczny preparat, którym dokładnie wypełnia się szpary, jakie powstają między ścianą a ościeżnicą. Materiał ten charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Uszczelnienie okien pianką poliuretanową rozpocznij od wyczyszczenia, odpylenia i wytarcia powierzchni do sucha. Piankę nakładaj specjalnym pistoletem lub plastikową rurką. Preparat należy aplikować do środka szczeliny. Pianka ma właściwości rozprężające (zwiększa trzykrotnie swoją objętość), powinieneś więc nałożyć odrobinę. Następnie odczekać, aż zacznie pracować i dopiero wówczas uzupełnić ewentualne braki. Gdy po kilku godzinach materiał się utwardzi, odetnij wystające elementy ostrym nożykiem i pokryj piankę tynkiem.

Uszczelnienie okien silikonem

Silikon używa się do uszczelnienia szczelin między szybą a ramą. Dokładnie wypełnia wszelkie szpary i przestrzenie znajdujące się między ramą a ścianą i parapetem. Prace z silikonem wymagają odpowiedniego przygotowania okna – usuń poprzedni uszczelniacz, a następnie wyczyść oraz odtłuść jego powierzchnię. Oklej ramę okienną taśmą malarską. Nanieś cienką warstwę preparatu, korzystając z pistoletu. Po zaaplikowaniu przetrzyj silikon czystą ścierką – w ten sposób wyrównasz warstwę uszczelniającą. Gdy wyschnie, odetnij nożykiem jego nadmiar, usuń taśmę zabezpieczającą i pozostaw na 24 godziny do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie nie otwieraj okien.

Korzystanie z uszczelek

Uszczelki stosuje się w przypadku przestrzeni między ościeżnicą a ramą wewnętrzną. Możesz zdecydować się na uszczelki samoprzylepne, np. gumowo-silikonowe. Przykleja się je na połączeniu ramy i ościeżnicy, do odpowiednio przygotowanej (suchej i gładkiej) powierzchni. Jeśli w oknie znajdowały się stare uszczelki, musisz je najpierw usunąć, zetrzeć pozostałości papierem ściernym i dopiero wtedy nałożyć nową uszczelkę. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jej rozmiar – uszczelka powinna być tak dopasowana, aby wyeliminować nieszczelności, nie może też sprawiać kłopotów przy zamykaniu okna.