Choć własnoręczne wykonanie tarasu wydaje się trudnym zadaniem, w rzeczywistości nie jest aż tak skomplikowane, jak wygląda. Zwłaszcza że początkujący majsterkowicze mogą skorzystać z gotowych systemów montażu desek tarasowych z kompozytu lub drewna.
Dzisiejsza technologia oraz dostępność produktów pomocniczych i wysokiej jakości narzędzi sprawia, że czasochłonne i trudne niegdyś zadania sprowadzają się obecnie do złożenia pasujących do siebie elementów w całość. Chociaż montaż desek tarasowych wymaga pewnych umiejętności i wiedzy, jego samodzielne przeprowadzenie jest z całą pewnością możliwe.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- kołki rozporowe;
- wkręty do drewna lub bity;
- deski drewniane lub kompozytowe;
- legary;
- wsporniki z tworzywa sztucznego.
Drewniane deski tarasowe – montaż legarów i wsporników
Obecnie montaż desek tarasowych na balkonie, tarasie lub gruncie najczęściej wykonuje się, stosując legary (zwykle drewniane lub kompozytowe) oraz system wsporników wykonanych z tworzywa sztucznego. Wsporniki należy rozstawić na wyrównanym podłożu (można bezpośrednio na gruncie, ale ziemia musi być dobrze ubita) w odległości nie większej niż 40–50 cm. Choć odległości te wydać się mogą niewielkie, warto je zachować, żeby zapobiec przeciążeniom i umożliwić odpowiednią pracę drewna.
Zaletą wsporników jest to, że pozwalają na uzyskanie idealnie równej powierzchni tarasu lub balkonu, a także właściwej wentylacji i odpływu wody. Oprócz tego dają możliwość poprowadzenia pod deskami potrzebnych przewodów elektrycznych, np. do zasilania oświetlenia tarasu.
Montaż desek tarasowych drewnianych na legarach
Po zainstalowaniu systemu legarów można przejść do mocowania desek tarasowych. Zanim jednak wykonamy ten ostatni krok, w przypadku tarasu posadowionego na gruncie zadbajmy o odpowiedni drenaż umożliwiający odpływ wody. Na podłożu stałym (betonie) musi być zachowany odpowiedni spadek. Właściwe nachylenie gwarantuje grawitacyjne odprowadzenie wody z powierzchni betonu. Warto też na tym etapie poprowadzić przewody elektryczne, najlepiej w peszlach zabezpieczających je przed uszkodzeniem.
Ostatnim etapem prac przy tworzeniu drewnianego tarasu lub balkonu jest mocowanie desek tarasowych do legarów. Trzeba pamiętać o konieczności przycięcia ich na odpowiedni wymiar, najlepiej za pomocą pilarki tarczowej.
Deski można zamocować za pomocą wiertarko-wkrętarki oraz wkrętów do drewna lub specjalnych mocowań, jeśli zdecydujemy się na tzw. system ukrytego montażu deski tarasowej. To drugie rozwiązanie jest bardziej estetyczne i zmniejsza prawdopodobieństwo zniszczenia drewna wokół łączeń, zwykle jednak wymaga zastosowania specjalistycznego narzędzia do wykonania mocowań.
System montażu desek tarasowych kompozytowych
Kompozyt jest mieszaniną mączki drzewnej, PCV i innych komponentów dodatkowych. Zarówno dokładny skład desek kompozytowych, jak i stosunek zawartości drewna do PCV stanowi tajemnicę producenta, wiadomo jednak powszechnie, że drewno stanowi zwykle od 30 do 50% mieszanki kompozytowej. Deski wykonane z tego materiału wyglądem i strukturą przypominają w dotyku prawdziwe drewno, ale są trwalsze, odporne na wilgoć, zachowują kolor i nie odkształcają się.
Producenci kompozytu oferują gotowe systemy składające się zwykle z:
- kompozytowych legarów;
- desek kompozytowych;
- maskownic;
- łączników stalowych umożliwiających niewidoczny montaż desek tarasowych;
- listew ułatwiających montaż.
Zaletą desek kompozytowych jest ich idealny kształt, brak sęków oraz jednolitość pod względem kolorystycznym.
Montaż desek tarasowych kompozytowych
Instalacja tarasu kompozytowego przebiega podobnie jak w przypadku drewnianego. Jeśli podłoże stanowi beton, nie jest konieczne instalowanie konstrukcji wsporczej. Legary można mocować bezpośrednio do niego za pomocą kołków rozporowych, posługując się wiertarko-wkrętarką.
Kolejną czynnością jest przykręcenie tzw. listwy startowej, do której mocuje się pierwszą deskę kompozytową, a później kolejne, aż do całkowitego pokrycia zaplanowanej powierzchni tarasu. Po ułożeniu desek na otwartych krawędziach należy zainstalować maskownice.