Tapetowanie mebli, czyli jak szybko odświeżyć wyposażenie domu

Aby przeprowadzić metamorfozę mebli, wcale nie trzeba wymieniać ich frontów, malować korpusów lub stosować skomplikowanych i czasochłonnych metod. Tapetowanie mebli jest szybkim, prostym i stosunkowo tanim rozwiązaniem.

Sporą zaletą oklejania mebli tapetą jest także duży wybór deseni, kolorów i motywów tego typu materiału. Można nawet pokusić się o zastosowanie tej samej tapety zarówno na ścianie, jak i meblach, co da oryginalny efekt wizualny. 

Lista potrzebnych produktów:

Tapetowanie mebli – jaką tapetę wybrać?

Wyróżnia się trzy rodzaje materiałów, które mogą być zarówno kładzione na ścianach, jak i stosowane jako tapeta na szafki kuchenne lub inne meble. Pierwszym typem są tapety papierowe. Mogą występować w wersji jedno-, dwu- lub trzywarstwowej, a nawet być wodoodporne. Mimo to lepiej sięgnąć po inne warianty. Tapeta flizelinowa składa się z dwóch warstw. Nie kurczy się ani nie rozciąga, dlatego jest łatwa w użyciu. Ostatni rodzaj to tapety winylowe, wykonane ze spienionego PVC. Są niezwykle wytrzymałe, odporne na ścieranie oraz działanie środków chemicznych. To najlepszy wybór, jeśli chodzi o tapetę na biurko lub  blaty, ponieważ nie ulega ścieraniu.

Oklejanie mebli tapetą – czy każdy sprzęt można tapetować?

Tapetowanie jest bardzo kreatywnym sposobem na wykańczanie mebli. Można oklejać każdy rodzaj umeblowania. Nieważne, czy dany mebel jest drewniany, laminowany, czy znajduje się już na nim inna okleina. Warto jednak wcześniej zastanowić się nad tym, czy na pewno wybrany sprzęt potrzebuje zmiany wizerunku. 

Jak przygotować meble do tapetowania?

Zanim rozpoczniemy tapetowanie, meble należy odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego, czy powierzchnia mebla jest polakierowana, pokryta okleiną, czy innym materiałem, trzeba ją zmatowić. Warto zrobić to papierem ściernym (np. o ziarnistości 80). W przypadku wosku musimy sięgnąć po specjalne preparaty. Po wykonaniu zmatowienia należy usunąć wszelkie nieczystości i pyłki. Kolejny krok to odtłuszczanie – w tym celu można wykorzystać alkohol, np. spirytus lub płyn do naczyń. 

Docinanie tapety

W czasie, gdy mebel będzie wysychał, można zająć się docinaniem tapety. Najpierw oczywiście trzeba zdjąć miarę za pomocą miarki, linijki lub metra krawieckiego. Warto zrobić to kilka razy, szczególnie kiedy mamy mało materiału do wykorzystania. Jeśli jesteśmy pewni, że zebrane wymiary są dobre, można przyciąć tapetę. 

Najlepiej zrobić to nożyczkami lub nożykiem do tapet, który jest bardzo ostry. Jeżeli użyjemy tępego narzędzia, tapeta może się postrzępić i będzie wyglądała bardzo nieestetycznie. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że mogą być potrzebne dodatkowe wycięcia na wystające elementy mebli, takie jak np. zawiasy – możemy wyciąć je od razu lub zrobić to po przyklejeniu. Wszystko zależy od naszych preferencji i umiejętności wykonywania precyzyjnego cięcia. 

Czym i jak przykleić tapetę do mebli?

Co ciekawe, tapetowanie mebli nie wymaga użycia kleju do tapet. Warto skorzystać z takich produktów jak klej wikol lub specjalny klej do decoupage. Pierwszy z tych produktów sprawdzi się świetnie przy większych powierzchniach, a drugi będzie odpowiedni w przypadku małych fragmentów lub podczas sztukowania tapety. 

Klej nakładamy na tapetę i podłoże za pomocą pędzla. Następnie trzeba od razu połączyć ze sobą te dwa elementy, ponieważ kleje dość szybko wysychają i zbyt długa zwłoka może utrudnić nam pracę. Nadmiar kleju wypływającego spod tapety usuwamy mokrą szmatką. Jeśli pojawią się pęcherzyki powietrza, wygładzamy je szpachelką dociskową. 

Jeżeli kupiliśmy samoprzylepne tapety na meble, klej nie będzie nam potrzebny. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu.

Tapetowanie mebli – prace końcowe

Po upływie około 40 minut od tapetowania i przeschnięciu kleju można przejść do ostatniego etapu. Tapetę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami, blaknięciem oraz zadrapaniami. Najlepszym sposobem jest nałożenie dwóch warstw lakieru wodnego. Kiedy wyschnie, będziemy mogli cieszyć się metamorfozą mebli!