W wielu nowych samochodach istnieje możliwość fabrycznego zamontowania kamery cofania. Jednak to droga dodatkowa inwestycja, która może kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Zamiast tego można samodzielnie zainstalować kamerkę cofania – i co ważne – nie jest to wcale trudna czynność.
W coraz bardziej zmieniającym się świecie nowoczesne, praktyczne rozwiązania stają się standardem. Podobnie jest w przypadku kamerek ułatwiających parkowanie – zaczynają być niemal obowiązkowym wyposażeniem aut. Jeśli nie masz fabrycznie montowanej kamery cofania, możesz samodzielnie ją zamontować w swoim pojeździe. O ile w przypadku starszego typu pojazdów na czarnych zderzakach nie było widać zarysowań, o tyle w nowych modelach mają one zwykle taki sam kolor jak cała karoseria i wszelkie zarysowania rzucają się w oczy. Dzięki kamerze cofania unikniesz nieestetycznych rys na zderzaku.
Lista potrzebnych produktów:
- ściągacze do tapicerki
- miernik
- lutownica
- cyna oraz kalafonia
Montaż kamery cofania
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kamer cofania. Jednymi z najprostszych i najbardziej popularnych modeli są kamery cofania zintegrowane z ramką tablicy rejestracyjnej. Ich montaż ogranicza się jedynie do użycia śrubokręta i demontażu wewnętrznej osłony klapy bagażnika. Najbardziej czasochłonnym zajęciem całej instalacji jest przeprowadzenie przewodów łączących cały system. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w fabrycznej przelotce – w tym celu wystarczy zdjąć gumową osłonę biegnącą ze środka pojazdu do klapy bagażnika. Dzięki temu ochronimy je przed zagniataniem lub przecięciem, a przy okazji zamaskujemy na długości całego samochodu. Dodatkowo połączone przewody możesz wzmocnić owijając je taśmą izolacyjną.
Monitor lub lusterko z monitorem – podłączenie do instalacji
Podłączanie monitora albo lusterka z monitorem przebiega w taki sam sposób, jak montaż kamery. Wyjątkiem jest sytuacja, w której monitor ma współpracować też z drugą kamerą. W takim przypadku należy podłączyć monitor do instalacji samochodu, aby był zasilany przez cały czas. W tym celu przydany może być większy zestaw narzędzi zawierający małe nasadki oraz zestaw kluczy typu torx i imbus. Ułatwi nam on dostanie się do instalacji samochodu ukrytej pod deską rozdzielczą. Następnie, używając miernika elektrycznego, należy wyszukać kabel posiadający zasilanie 12V po przekręceniu kluczyka.
Najczęściej jest to przewód koloru żółtego. Gdy masz już zasilanie doprowadzone do kamery oraz do monitora, przejdź do połączenia tych urządzeń ze sobą. Połącz żółte końcówki kabli (cinch) i włącz wsteczny bieg, wówczas na monitorze powinien się pojawić obraz z kamery. Jeżeli kamerkę cofania i monitor chcesz zamontować w samochodzie o dużych gabarytach, prawdopodobnie trzeba będzie przedłużyć kabel między kamerą a monitorem albo zastosować transmitery bezprzewodowe. Aby trwale podłączyć kable zarówno kamery, jak i monitora do instalacji samochodowej, użyj ściągacza do kabli celem usunięcia izolacji. Przed zlutowaniem kabli należy nałożyć na nie koszulkę termokurczliwą. Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie końcówek przygotowanych kabli przy pomocy kalafonii. Użyj cyny, by uzyskać dobre połączenie. Obie czynności wykonujemy przy pomocy lutownicy. Pozostaje tylko podgrzać koszulkę termokurczliwą, np. opalarką.
Montaż monitora lub lusterka z monitorem
Gdy już monitor lub lusterko wyposażone w monitor są podłączone do instalacji, czas na ostatni etap pracy – montaż tego urządzenia w odpowiednim miejscu. Zwróć uwagę na to, aby dobrze wybrać miejsce na monitor, w którym będziesz widział obraz z kamery. Powinno być ono dobrze widoczne, a jednocześnie ekran nie może przeszkadzać w obsłudze innych urządzeń. W większości przypadków urządzenia tego typu mają specjalną stopkę z regulacją kąta pochylenia – umożliwia to montaż monitora zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej w praktycznie każdym miejscu pulpitu. Monitor do deski rozdzielczej mocuje się przy użyciu taśmy dwustronnie klejącej. Równie proste jest mocowanie lusterka z monitorem – zazwyczaj ma ono postać nakładki na lusterko fabryczne.