Niesamowicie wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia, sprawiają, że musimy ratować się przed upałami w biurze lub mieszkaniu. Wentylator nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, na szczęście klimatyzator przenośny sprawnie schłodzi powietrze w pomieszczeniu. Przed jego zakupem warto jednak poznać kilka zasad dotyczących montażu oraz użytkowania.
Klimatyzator przenośny – co powinno się o nim wiedzieć?
Montaż niektórych rodzajów klimatyzatorów przenośnych może być skomplikowany. Ich cena również często odstrasza. Nie ma się co jednak zniechęcać, bo do mieszkania nie musimy kupować drogiego modelu. Na rynku jest dostępne sporo urządzeń, których cena nie spędzi snu z powiek i za takimi właśnie warto się rozejrzeć. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że instalacja klimatyzatora przenośnego związana jest z odprowadzeniem gorącego powietrza. W tym celu rurę należy wyprowadzić przez otwór wentylacyjny, ścianę lub po prostu otwarte okno. Podczas pracy urządzenie generuje hałas. Oznacza to, że wstawianie klimatyzatora do sypialni nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Tego rodzaju sprzęt zasilany jest energią elektryczną, co ma wpływ również na wysokość rachunków. Klimatyzator pokojowy kosztuje od 1000 do nawet 5000 zł – wszystko zależy od parametrów urządzenia, a także jego marki. Specjaliści odradzają traktowanie budżetu jako jedynego wyznacznika przy zakupie klimatyzatora. Kilkaset złotych to zdecydowanie za mało, żeby kupić sprzęt, który będzie sprawny i niezawodny. W tym przypadku ważne są rozmiary pomieszczenia, w którym ma pracować, a nawet charakter budynku. Można też kupić urządzenie wyposażone w odwracalną pompę ciepła – dzięki temu zapewnimy sobie zimą dodatkowe źródło ciepła.
Jaki klimatyzator przenośny wybrać?
Najczęściej spotykane na rynku typy klimatyzatorów to urządzenia wolnostojące i przenośne. Te pierwsze w jednej obudowie zawierają komplet elementów układu chłodzenia. Są to:
- skraplacz;
- sprężarka;
- wentylator;
- parownik.
To mobilne, bardzo proste w obsłudze klimatyzatory. W związku z tym, że podobnie jak lodówka chłodzą w środku, a grzeją na zewnątrz, ciepło, które powstaje podczas pracy, należy odprowadzać poza pomieszczenie za pomocą specjalnej rury znajdującej się w zestawie. Wykonana jest z elastycznego materiału, dlatego jej koniec bez problemu można wystawić przez uchylone okno. Alternatywą jest podłączenie jej do przygotowanego wcześniej otworu w ścianie. Niektóre z tego typu klimatyzatorów przenośnych ustawia się na zewnątrz pomieszczenia, np. na balkonie. Wówczas chłodne powietrze nawiewane jest do wewnątrz. To rozwiązanie ma więcej zalet niż „tradycyjne” klimatyzatory. Przede wszystkim nie generuje hałasu w pomieszczeniu, a przy tym charakteryzuje się wysoką efektywnością chłodzenia. To wszystko jednak przekłada się na cenę modelu, która jest wyższa niż w przypadku typowych urządzeń wolno stojących. Wśród dostępnych w sklepach sprzętów zdarzają się również klimatyzatory pokojowe wyposażone w dwie rury. Jedna wówczas pobiera powietrze, a druga usuwa je na zewnątrz. To rozwiązanie, które chętniej stosuje się w większych pomieszczeniach typu biurowego. Do zalet stojących modeli zaliczyć można prosty montaż, brak okresowych przeglądów gwarancyjnych i niewielkie gabaryty, dzięki którym są wygodne do przenoszenia. Zajmują również stosunkowo mało miejsca podczas użytkowania i przechowywania. Urządzenia te polecane są przede wszystkim do okazjonalnego chłodzenia lub osuszania. Jednorurowe wersje klimatyzatorów stanowią najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Według danych to prawie 90 procent wszystkich sprzedanych modeli.
Klimatyzator pokojowy, czyli jaki?
Mniej zaawansowaną, a przy tym tańszą opcją klimatyzatorów przenośnych są klimatory. Nie wymagają żadnej instalacji, więc są bardzo wygodne w użyciu. Jednak ich skuteczność nie jest na tak wysokim poziomie, jak klimatyzatorów wolno stojących. Czynnik chłodniczy w tych urządzeniach został wymieniony na zbiornik na zimną wodę. Ciecz za pomocą wentylatora schładza pomieszczenie. Kolejna odmiana to bio coolery. To sprzęty wykorzystujące proces odparowywania wody. Dzięki pracy wentylatora gorące powietrze wtłaczane jest do bio coolera, gdzie przechodzi przez filtry i w procesie parowania zostaje schłodzone. Do najbardziej pożądanych zalet tego typu modeli należy energooszczędność. W swojej pracy wykorzystują jedynie wodę i powietrze. Pozwala to minimalizować koszty energii – jak twierdzą użytkownicy, nawet o osiemdziesiąt procent.