Zakładanie trawnika

Wiosna to czas, kiedy z przyjemnością wychodzimy z domów podziwiać budzącą się do życia przyrodę. 

Większość właścicieli ogrodów czy małych, przydomowych ogródków marzy o własnej zieleni, której nieodłącznym elementem jest piękny, soczysty trawnik.

Niezależnie od tego, czy dopiero zabieramy się do jego zakładania, czy też zaniedbaliśmy go w poprzednich sezonach – wskrzeszenie go od nowa nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Jednak – nie niemożliwym! A chwilę poświęconej uwagi zrekompensuje nam uspokajający widok za oknem.

W kilku prostych krokach opowiemy, jak stworzyć własny kawałek zieleni – do prac możemy zabrać się już w marcu!

Przygotowanie podłoża.

1. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest zabezpieczenie obwodu obrzeżem do trawników, by utrzymać planowany kształt trawnika i zapobiec jego przerastaniu. 

2. Następnie usuwamy z podłoża wszelkie zbędne elementy, śmieci, pozostałości. Nie zapominajmy o rękawicach (skórzanych czy powlekanych) – oprócz ubrudzenia dłoni ochronimy je także przed przesuszeniem, otarciami i rozcięciami, a czasem także przebywającymi w ziemi drobnoustrojami

3. Oczyszczoną glebę przekopujemy szpadlem np. VERTO 15G004 lub wertykulujemy aeratorem. Zastosowanie drugiego ma sens przy dużych powierzchniach, z mniejszymi spokojnie poradzimy sobie np. butami wyposażonymi w kolce. Zbitą ziemię roztrzepujemy widłami. Ta czynność jest niezbędna dla odpowiedniego napowietrzenia i odżywienia ziemi oraz równomiernego wysiewu.

4. Usuwamy ewentualne pozostałości chwastów, koniecznie pamiętając o rękawicach – niektóre parzą ręce (jak pokrzywa), inne mogą powodować alergie.

5. Warto wziąć pod uwagę poprawę jakości ziemi – najlepsza jest lekka, ale niezbyt przepuszczalna. Do ziemi gliniastej (o zwięzłej strukturze) dodaje się mieszankę grubego piasku i torfu, co umożliwia jej rozluźnienie. Do piaszczystej zaś – glinę, próchnicę lub kompost.

6. Najlepiej około trzech tygodni, ale nie później niż 10 dni przed przed siewem warto zastosować nawóz do zakładania trawników. Dostarczy składników odżywczych glebie, które wspomogą trawę od jej pierwszych dni. Można również użyć nawozu, który stosuje się razem z siewem.

7. Wkopujemy siatkę przeciwko kretom i innym zwierzętom – robimy to na głębokości ok. 10 cm.

8. Wyrównujemy powierzchnię trawnika przy pomocy grabi, dla uzyskania gładkiej powierzchni. Ułatwi to strzyżenie i inne zabiegi pielęgnacyjne, a także zapewni doskonały efekt wizualny.

9. Wałujemy powierzchnię trawnika.

10. Tak przygotowaną ziemię podlewamy i zostawiamy na okres około dwóch tygodni.

Wysiew nasion

1. Na wysiew najlepiej wybrać ciepły, bezwietrzny dzień. Dobrze, gdyby powietrze było wilgotne. 

2. Przed wysiewem trawy wzruszamy wierzchnią warstwę ziemi grabiami i podlewamy w taki sposób, by uniknąć powstawania nierówności – dzięki temu stwarzamy warunki dla lepszego pokrycia nasion.

3. Przystępujemy do wysiewu.

4. Przysypujemy nasiona cienką warstwą ziemi i wałujemy.

Kilka wskazówek dla młodego trawnika:

Nawadnianie – niezwykle ważna czynność w pierwszej fazie życia trawy. Na początku małą ilością wody, ale kilka razy na dobę – tak, by zachować wilgotność gleby.

Koszenie – pierwsze koszenie powinno odbyć się po przekroczeniu przez trawnik wysokości 10 cm i nie skrócić bardziej niż do 5 cm.

Czy wiesz, że… zieleń pomaga nam się zrelaksować? Otaczanie się zielenią polecane jest osobom chorującym na depresję.