Detailing samochodowy - jakie zabiegi przeprowadza się w ramach auto detailingu?

Codzienne użytkowanie samochodu wpływa na jego wygląd wewnętrzny jak i zewnętrzny. Brak systematyczności w procesie czyszczenia oraz konserwacji może w dużej mierze przyczynić się do poważnych uszkodzeń pojazdu oraz wpłynąć na jego walory estetyczne. 

Oczywiście można wykorzystać kosmetyki samochodowe i zadbać o swoje auto na własną rękę. Należy jednak posiadać dość sporą wiedzę na ten temat, a ponadto jest to czasochłonne oraz kosztowne. Jeden mały błąd może sprawić, że bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy, a naprawienie wyrządzonych szkód będzie nas sporo kosztować. Co więc zrobić w takiej sytuacji? 

Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sprawdzonego salonu auto detailingu w którym będziemy mieć pewność, że nasz samochód będzie w dobrych rękach, a doświadczeni fachowcy zadbają o to, aby cały pojazd prezentował się jak nowy nawet po wielu latach użytkowania.

Czym jest autodetailing?

Auto detailing to kompleksowe czyszczenie samochodu, ale również jak nazwa wskazuje, zadbanie o najmniejsze detale - nie tylko w trakcie pielęgnacji, ale także konserwacji. Można porównać go do samochodowego odpowiednika SPA, a nawet do gabinetu medycyny estetycznej w przypadku starszych aut, które wymagają całkowitej renowacji. 

Pielęgnacja pojazdu nie ogranicza się jedynie do mycia samochodu i wymaga specjalistycznej wiedzy, dzięki czemu można znacznie poprawić wygląd swojego auta, ale również zadbać o to, aby nie dosięgnął go upływ czasu.

Detailing samochodowy oferuje cały szereg działań z zakresu kosmetyki samochodowej m.in.:

  • czyszczenie podwozia oraz nadwozia, w tym w trudno dostępnych delikatnych miejsc jak np. komora silnika;
  • mycie karoserii samochodu, pielęgnacja i zabezpieczanie jej przed czynnikami zewnętrznymi;
  • pranie oraz osuszanie tapicerki materiałowej i skórzanej, a także impregnacja;
  • usuwanie drobnych rys i wgnieceń;
  • woskowanie;
  • pokrywanie samochodu powłoką ceramiczną;
  • polerowanie lakieru z wykorzystaniem specjalistycznych past oraz akcesoriów;
  • dobranie specjalnie dedykowanych środków czyszczących, pielęgnacyjnych, nabłyszczających do konkretnych elementów z chromu, drewna oraz tworzyw sztucznych;
  • pielęgnacja szyberdachu, kabrioletów oraz dachu panoramicznego.

Czy należy w specjalny sposób przygotować samochód przed wizytą w salonie auto detailingu?

Oddając swój samochód do specjalistycznego salonu auto detailingu nie powinniśmy specjalnie przygotowywać się do wizyty. Jeśli jednak chcemy samodzielnie wykonać szereg prac związanych z car detailingiem musimy dowiedzieć się znacznie wcześniej jak się za to zabrać, aby poprawnie je wykonać. 

Oczywiście nie wszystko można wykonać samemu bez odpowiedniego sprzętu, ale z właściwym przygotowaniem z pewnością uda się przeprowadzić część z niezbędnych zabiegów. 

Podstawową sprawą w tym przypadku są z pewnością wysokiej jakości kosmetyki do pielęgnacji pojazdów, które są dedykowane do poszczególnych elementów. 

Nie zaleca się kupować najtańszych preparatów, ponieważ ich użycie może mijać się z celem. Do samodzielnego car detailingu powinno się wybrać produkty ze średniej lub wyższej półki cenowej. 

Warto dowiedzieć się dokładnie jakie tworzywa wykorzystano do produkcji deski rozdzielczej kokpitu, tapicerki oraz karoserii, tak aby móc dobrać właściwe preparaty przeznaczone do tego konkretnego tworzywa. 

Dzięki temu zaoszczędzimy czas i unikniemy generowania dodatkowych kosztów, które mogłyby pojawić się podczas niewłaściwego dobrania produktu. 

Do odpowiednich kosmetyków samochodowych należy dobrać także niezbędne akcesoria tj. ściereczki z mikrofibry czy gąbki polerskie, które ułatwią nam prace detailingowe oraz będą dobrze współgrać z użytym produktem.

Jak przebiega proces profesjonalnego detailingu?

Podstawą car detailingu jest przede wszystkim proces mycia oraz czyszczenia, które znacznie różnią się od czynności wykonywanych w klasycznych myjniach samochodowych. 

Elementy narażone na kontakt z wodą, są demontowane i czyszczone osobno, tak aby nic nie zostało uszkodzone. 

W trakcie mycia wykorzystuje się pianę aktywną, którą usuwa się zabrudzenia w postaci kurzu, błota, czy ptasich odchodów. Z kolei czyszczenie przygotowuje powierzchnię do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. 

W przypadku, gdy lakier po myciu jest szorstki w dotyku, oznacza to, że jest on mocno zabrudzony i należy poświęcić mu więcej uwagi. 

Zaleca się wtedy, aby zastosować ponowne mycie wstępne i chemiczne z pomocą specjalnej glinki, która rozprawi się nawet z uporczywym brudem, nawet podczas usuwania smoły. 

Kolejnym krokiem jest polerowanie przy wykorzystaniu specjalnych past oraz gąbek polerskich, które mają również za zadanie fizyczne usunięcie uciążliwych osadów po wcześniejszym myciu chemicznym. Dzięki polerowaniu możliwe jest usuwanie rys, plam oraz oksydacji. 

Kolejnym etapem procesu detailingu jest woskowanie, jest często mylone z polerowaniem. Polega to na nałożeniu dedykowanych do tworzywa wosków, żywic, sylikonów oraz polimerów zabezpieczających lakier przed działaniem czynników zewnętrznych, jednocześnie wzbogacając jego kolor i tworząc pożądany blask. 

Jednak cały proces detailingu to nie tylko zadbana karoseria ze lśniącym lakierem. Kosmetyka samochodowa obejmuje kompleksowo cały samochód, jak i jego wnętrze, podwozie, nadwozie, opony, felgi oraz szyby. Kiedy samochód jest już czysty z zewnątrz, przychodzi czas na zajęcie się nim od środka. 

Do podstawowych czynności należą między innymi: pranie oraz konserwacja tapicerki, wyczyszczenie wszystkich elementów kokpitu, progów, wszelkich elementów ruchomych w każdym zakresie regulacji, nawiewów oraz szczelin między siedzeniami, a także mocowania foteli i pasów. 

W car detailingu liczy się każdy, nawet najmniejszy szczegół, a jego zadaniem jest sprawienie, aby finalny efekt był równie dobry, jak w przypadku nowego auta lub nawet lepszy.

Kto powinien powinien zastosować w swoim samochodzie auto detailing?

Z usług kosmetyki samochodowej mogą skorzystać każdy, jednak tego typu profesjonalne usługi to kosztowny wydatek. Do najczęstszych klientów car detailingu należą osoby lubiące mieć zawsze zadbany samochód, którym zależy na tym, aby ich pojazd każdego dnia prezentował się doskonale. Są też tacy, którzy marzą, aby odrestaurować swój youngtimer na najwyższym poziomie pod kątem estetycznym. 

Kompleksowe usługi salonów świadczących usługi car detailingu to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce, aby jego samochód znalazł się w najlepszych rękach. Samodzielna pielęgnacja samochodu jest również możliwa w przypadku części zabiegów, ale wymaga znacznego poświęcenia czasu oraz posiadania sporej wiedzy na temat skutecznego detailingu. 

Wyspecjalizowany salon auto detailingu oprócz profesjonalnych kosmetyków samochodowych oraz akcesoriów posiada także szereg niezbędnych narzędzi ręcznych i elektrycznych. 

Ponadto co najważniejsze znajdziemy tam wykwalifikowany i doświadczony personel, który sprawi, że bez obaw oddamy własny samochód w ich ręce. 

Nieumiejętne użycie kosmetyków lub narzędzi może spowodować trwałe szkody, których naprawa może wygenerować spore koszty naprawy. Przykładem może być polerowanie karoserii lub nakładanie powłoki ceramicznej przez niedoświadczonego pracownika, co może doprowadzić do trwałych uszkodzeń lakieru.